Kahramanmaraşlılar dikkat! Meteoroloji uyardı: 'Kuğu Fırtınası' geliyor!

Meteoroloji'den yapılan son değerlendirmelere göre, bugünden itibaren Türkiye'nin büyük bölümü sağanak yağış ve fırtınanın etkisi altında olacak. Uzmanlar vatandaşları 'kuğu fırtınası'na karşı uyardı. Meteorolojiden yapılan açıklamada ''Bölge geneli, Parçalı ve çok bulutlu, Mersin (Anamur ve Çamlıyayla,Tarsus çevreleri), Adana, Osmaniye, Kahramanmaraş ve Hatay kıyıları ile Gaziantep ve Kilis'in batısının yer yer sağanak ve gök gürültülü sağanak yağışlı geçmesi tahmin edilmektedir. Yağışların Adana'nın kuzeyi, Kahramanmaraş (Andırın), Osmaniye (Kadirli ve Sumbas) çevrelerinde yerel olarak kuvvetli olabileceği tahmin edilmektedir'' denildi.

Kahramanmaraşlılar dikkat! Meteoroloji uyardı: 'Kuğu Fırtınası' geliyor!

Meteoroloji, Türkiye’nin büyük bölümünde sıcaklıkların azalacağını açıkladı. Uzmanlar vatandaşları ‘Kuğu Fırtınası’na karşı uyarıyor.

Meteoroloji Genel Müdürlüğü tarafından yapılan son değerlendirmelere göre, Türkiye'nin büyük bir bölümünde sıcaklıkların 4 ila 8 derece azalacağı tahmin ediliyor. Meteoroloji'den yapılan açıklamada ''Hafta boyunca mevsim normalleri altında seyretmesi beklenen hava sıcaklıklarının meydana getirebileceği olumsuzluklara karşı dikkatli ve tedbirli olunması, meteorolojik uyarı ve raporların dikkatle takip edilmesi önem arz etmektedir" denildi.

Uzmanlar ayrıca vatandaşları bahar mevsiminin ortalarında şiddetli rüzgar ve yağışlı havayla birlikte birkaç günlüğüne kışı geri getiren hava olayı olarak tanımlanan 'Kuğu Fırtınası'na karşı da uyarıyor

Kahramanmaraş'ta bugün hava sağanak yağışlı olacak. Hava sıcaklığı ise en düşük 11, en yüksek 15 derece olarak hissedilecek. Yarın (Salı günü) gök gürültülü sağanak yağışlı hava bekleniyor. Hava sıcaklığı ise en düşük 12, en yüksek 16 derece olması bekleniyor.

Yarın (16.04.2019 Salı) Güneydoğu Anadolu Bölgesi, Doğu Anadolu'nun güneyi (Malatya ,Elazığ,Tunceli, Bingöl, Muş, Bitlis, Hakkari, Van, Şırnak) ve Doğu Akdeniz'in doğusunda (Hatay, Osmaniye, Kahramanmaraş) beklenen sağanak ve gök gürültülü sağanak yağışların yerel olarak kuvvetli (21-50 Kg/m2) olacağı tahmin ediliyor. Meydana gelmesi muhtemel ani sel, su baskını, yıldırım tehlikesi, dolu yağışı ve yağış anında kuvvetli rüzgar ile rakımı yüksek ve kar örtüsü bulunan yerlerdeki kar erimesi sonucu oluşabilecek sel ve su baskını gibi olumsuzluklara karşı dikkatli ve tedbirli olunmalıdır.

KUĞU FIRTINASI NEDİR, NE ZAMAN OLUR?
Türk denizcilerinin yüzlerce yıllık gözlem ve deneyimlerle oluşturduğu fırtına takvimi çerçevesinde kuğu fırtınası da yer
almaktadır.

Bahar mevsiminde meydana gelen ve tüm yurdu etkisine alan kuğu fırtınası nedeniyle şiddetli rüzgar ve yağışlı hava, kışı adeta yenden getirir. Kuğu fırtınası her yıl tahmini olarak 16 Nisan'da başlar ve 3 gün devam eder.

Genellikle 16-17-18 Nisan tarihlerinde etkili olan kuğu fırtınası bazı yıllar bir-iki gün kadar değişkenlik gösterebilir.

KANAL MARAŞ
 

Güncelleme Tarihi: 15 Nisan 2019, 17:08
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner117

Adblock Tespit Edildi

Reklamların web sitemize yüklenmesini devre dışı bırakmak için bir adblock tarayıcı eklentisi kullandığınızı tespit ettik.

×

Reklamlardan elde edilen gelir, bu web sitesinde ulaşmaya çalıştığınız kaliteli içeriği sunmamızı sağlar.

Bu sayfayı görüntülemek için, adblock eklenti ayarlarını devre dışı bırakmanızı rica ediyoruz.