Kahramanmaraşlı görme engelli genç kız üç günde Kur’an okumayı öğrendi

Kahramanmaraş'ın Afşin ilçesi Kız İmam Hatip Lisesinde eğitim gören Büşra Sultan Karakaya, Braille alfabesiyle üç günde Kur’an-ı Kerim okumayı başardı.

Afşin Kız İmam Hatip Lisesi 9. sınıfta eğitim gören görme engelli Büşra Sultan Karakaya öğretmenlerinin gayretiyle kısa sürede Kur’an-ı Kerim okumayı öğrendi. 

Görme engellilerin kendilerini geri plana çekmemeleri gerektiğini söyleyen 9. sınıf öğrencisi Büşra Sultan Karakaya, “Bu okula ilk geldiğimde kabartma Kur’an-ı Kerim bilmiyordum. Sağ olsun meslek dersleri öğretmenim Rahime Ertuğrul hocam dersime girdi ve çok yardımcı oldu. Kısa sürede bana Braille alfabesiyle Kur’an-ı Kerim öğretti. Bazı engelli arkadaşlarımız ben engelliyim diyerek kendilerini geri plana çekiyorlar. Bu şekilde yapmamalarını rica ediyorum. Her zaman ön planda olsunlar. Engelliyim diyerek geri plana çekildiklerinde kendilerini hayattan dışlanmış şekle sokuyorlar. Bu şekilde yapmasınlar. Kur’an-ı Kerim’i öğrenmek zor diye ön yargıda bulunmasınlar. Aslında çok kolay. Bunu yapmaya niyet ettiğinde biraz da gayretle öğrenemeyeceğin hiçbir şey yoktur” dedi. 

Afşin Kız İmam Hatip Lisesi Müdürü Ahmet Doğan ise Büşra Sultan Karakaya'nın Kahramanmaraş’ta ilk defa Braille alfabesiyle Kur’an-ı Kerim okumayı öğrenen biri olduğunu belirterek, “Diyanet İşleri Başkanlığının hediye ettiği Braille alfabesi Kur’an-ı Kerim’i görme engelli öğrencimiz Büşra Sultan Karakaya üç günde okumayı öğrendi. Sevginin ve gayretin hiçbir engel tanımadığına bu şekilde tanık olduk" diye konuştu. 

Meslek dersleri öğretmeni Rahime Ertuğrul ise, “Sınıfta görme engelli birinin olduğunu duyduğumda derse girerken biraz endişeli geldim. Öğrencinin zeki ve başarılı olduğunu gördüğümde Braille alfabesinin ne olduğuna dair internetten biraz araştırma yaptım. Tek bir fotokopi çıktısıyla öğrencimize Braille alfabesiyle Arap alfabesini öğrettim. Üç gün gibi kısa sürede öğrendi. Öğrencimize Diyanet İşleri Başkanlığından Braille alfabesiyle yazılmış Kur’an-ı Kerim hediye edildi. Hacimli bir kitap olduğu için kısım kısım öğrencimize veriyoruz” dedi. 

YORUM EKLE
YORUMLAR
Hasan çobanoğlu
Hasan çobanoğlu - 2 yıl Önce

Kim demiş kahramanmaraşta ilk diye.

Murat Yılmaz
Murat Yılmaz - 2 yıl Önce

Kahramanmaraş'ta yıllardır braille kur'an bilenler bulunduğu halde, "kahramanmaraş'ta ilk defa braille kur'an öğrenildi." şeklinde yanlış haber var!

Fatma koçak
Fatma koçak - 2 yıl Önce

Kıymetli öğretmenimizi ve Büşra kızımızı çok ama çok takdir ediyorum. Gerçekten kolay değil bu eğitimi kendi çabası ile öğrenip öğretmek . DİB lığının braille de hazırlanmış cüzleri dua kitabı , Kuran’ı Kerim’i , hadis kitabı , meali gibi pekçok ederi var üstelik 4 yıldan beri müftülük bünyesinde Kahramanmaraş ta görme engelli kardeşlerimize bu eğitim veriliyor

Yusuf DAŞ
Yusuf DAŞ - 2 yıl Önce

Sadece uydurma haber Ertuğrul Gazi görme engelliler okulunun emekleri bunlar. Kaç yıldan beri bizde kurs alıyor

Yusuf DAŞ
Yusuf DAŞ - 2 yıl Önce

Sadece uydurma haber Ertuğrul Gazi görme engelliler okulunun emekleri bunlar. Kaç yıldan beri bizde kurs alıyor

Hasan çobanoğlu
Hasan çobanoğlu - 2 yıl Önce

Ertuğrul gazi görme engelliler ilkokulu ve ortaokulunda yıllardır braille kuran_ı kerim öğretimi yapılıyor. Lütfen bu yanlışlık düzeltilsin.

Fatma koçak
Fatma koçak - 2 yıl Önce

Öncelikle kendi çabası ile braille alfabeyi öğrenip öğreten Rahime hanımı kızımızı canı gönülden kutluyorum asıl haber bu olmalıydı çünkü zaten Kahramanmaraş ta müftülük bünyesinde görme engelli kardeşlerimiz için kuran kursu var ve yıllardır hizmet veriyor hatta bu yıl yapılan K Kerim okuma yarışmasında bir kişi umre ödülü kazandı Türkiye genelinde en yoğun katılım Kahramanmaraş ta gerçekleşti

SIRADAKİ HABER

Adblock Tespit Edildi

Reklamların web sitemize yüklenmesini devre dışı bırakmak için bir adblock tarayıcı eklentisi kullandığınızı tespit ettik.

×

Reklamlardan elde edilen gelir, bu web sitesinde ulaşmaya çalıştığınız kaliteli içeriği sunmamızı sağlar.

Bu sayfayı görüntülemek için, adblock eklenti ayarlarını devre dışı bırakmanızı rica ediyoruz.