Kahramanmaraşlı çiftçiye 'burada olmaz, deneme' demişlerdi dörde katladı!

Kahramanmaraş'ta vatandaşların "Akdeniz'in Sibiryası" olarak adlandırdıkları Afşin ilçesinde bir çiftçi, 43 yıl önce dikilen menengiç ağaçlarını aşılayarak fıstık yetiştiriyor.

Kahramanmaraşlı çiftçiye 'burada olmaz, deneme' demişlerdi dörde katladı!
banner150

Kahramanmaraş'ın Afşin ilçesinde yaşayan İhsan Zincirkıran, Alimpınar Mahallesi'nde 1974'de  kayınpederi tarafından 8 dönüm araziye dikilen 80 menengiç ağacına, vatandaşların "Burada fıstık yetişmez, deneme" yönündeki uyarılarına rağmen Antep fıstığı aşıladı.

Aşıdan sonra ağaçların düzenli bakım ve ilaçlamalarını yapan  Zincirkıran, geçen yıl 200 kilogram verim aldığı Antep fıstığı ağaçlarından bu  yıl 800 kilogram ürün bekliyor.

Zincirkıran, AA muhabirine yaptığı açıklamada, 43 yıllık menengiç  ağaçlarına Antep fıstığı aşıladığını ve düzenli bakımını yaptığını anlattı.

Ağaçlardan 2016'da ilk ürün olarak 200 kilogram Antep fıstığı  topladıklarını söyleyen Zincirkıran, bu yıl ise 800 kilogram civarında ürün hasat  etmeyi hedeflediğini belirtti.

Halk arasında "Sibirya" olarak adlandırılan Afşin'de Antep fıstığı  yetişmesinin kendileri için sevindirici olduğunu dile getiren Zincirkıran,  şunları kaydetti:

"Bin 300 rakımda Antep fıstığının yetişmesi çok rastlanan bir durum  değil ama biz şu anda bahçemizden fıstıklarımızı toplamaya başladık. Bahçemizi  daha da genişletmek istiyoruz. Zamanla bakım ve ilaçlama konusunda deneyim  kazandık. Afşin İlçe Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğümüzün desteğiyle fıstık  ağaçları Afşin’in her yerine yayılabilir. Biz Afşin’de fıstığın yetişebileceğini  ispatladık. Afşin’deki çiftçilerimizi bahçemize davet ediyorum. Baksınlar,  incelesinler. Bu ürünün ilçemizde yetiştirilmesinde fayda olacağına inanıyorum.  Ben elimden geldiğince yardımcı olmaya hazırım."

"FISTIKLARIMIZ GAYET GÜZEL BİR ŞEKİLDE TUTMUŞ"

Afşin Gıda, Tarım ve Hayvancılık Müdürü Muttalip Kurt da sıcak iklimi  seven Antep fıstığının kışları sert geçen bir coğrafyada yetiştirilmesinin büyük  bir başarı olduğunu vurguladı.

Antep fıstığının sadece Güneydoğu Anadolu Bölgesi'nde  yetiştirilebildiği yönünde bir algı olduğunu ifade eden Kurt, "Antep fıstığının  iklim isteğinin çok geniş olduğunu, 'bin 200 metre rakımlı kışları sert geçen bir  coğrafyada Antep fıstığı yetişmez' algısının yanlış olduğunu hep birlikte  görüyoruz. Antep fıstıklarımız gayet güzel bir şekilde tutmuş. Çiftçimiz birinci  hasadı yapmış, bundan sonra olgunlaşacak hasatlarını bekliyor." dedi.

Afşin'de yetişen fıstığın ürün kalitesinin yüksek olduğuna dikkati  çeken Kurt, bahçede gördükleri rekoltenin de kendilerini şaşırttığını dile  getirdi. Kurt, "Hem iç doluluğu hem büyüklüğü oldukça iyi. İnşallah geliştirmeye  devam ederiz.  Fıstık dikili alan miktarı 8 dekarlardan 80 ve 800 dekarlara çıkar  diye umut ediyoruz ve bu yönde çalışmalarımızı yapacağımızı belirtmek istiyorum.  Çiftçilerimizin de yanındayız. Bakımından budamasına, gübrelemesinden  ilaçlamasına kadar elimizden geldiğince destek olacağız. Bilgimiz dışında kalan,  uzmanlık gerektiren yerlerde bakanlığımızın enstitüleriyle irtibata geçip bu  bölgedeki fıstık olayını araştırılmasını isteyeceğiz." diye konuştu.

Güncelleme Tarihi: 04 Ekim 2017, 17:15
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

Adblock Tespit Edildi

Reklamların web sitemize yüklenmesini devre dışı bırakmak için bir adblock tarayıcı eklentisi kullandığınızı tespit ettik.

×

Reklamlardan elde edilen gelir, bu web sitesinde ulaşmaya çalıştığınız kaliteli içeriği sunmamızı sağlar.

Bu sayfayı görüntülemek için, adblock eklenti ayarlarını devre dışı bırakmanızı rica ediyoruz.