Kahramanmaraş'ta 'Yaya Geçidi Nöbeti' tutuldu!

Kahramanmaraş'ta ‘yaya güvenliğinin nöbetçisiyiz’ uygulaması yapıldı. 2019 yılının Öncelikli Yaya Yılı olarak ilan edilmesiyle yıl boyunca devam edecek olan kampanyada Kahramanmaraş'ta da uygulama yapıldı.

İçişleri Bakanlığı’nın talimatı kapsamında yurt genelinde yapılan ‘Yaya güvenliğinin nöbetçisiyiz’ sloganı doğrultusunda Kahramanmaraş’ta sürücülere ve yayalara uyarılarda bulunuldu.

Trabzon Bulvarı üzerinde yapılan uygulamada, Kahramanmaraş Valisi Vahdettin Özkan, Büyükşehir Belediye Başkanı Hayrettin Güngör, Alay Komutanı Kıdemli Albay Numan Öksüz, İl Emniyet Müdürü Doğan İnci, yayaları daha dikkatli olması konusunda uyararak, sürücülere bilgilendirme broşürü dağıttı.

Uygulama sonrası gazetecilere açıklama yapan İl Emniyet Müdürü Doğan İnci, 2019 yılında bu zamana kadar 6 bin 600 ölümlü trafik kazasında bin 486 yayanın hayatını kaybettiğine dikkat çekerek, "Bilindiği üzere 2019 yılında ‘öncelik yayanın öncelik hayatın’ parolasıyla yola çıktık. Bugünde yaya geçitlerin bekçisiyiz. Türkiye genelinde yıl boyunca 6 bin 600’ün üzerinde vatandaşımız trafik kazalarında hayatını kaybetti. Bu kazaların içerisinde yayaların bin 486 tanesi yaya ölümleriyle sonuçlandı. Yayaların ölüm oranı yüzde 22’ye tekabül ediyor. Bu oranı düşürmek amacıyla yıl boyunca yurt genelinde trafik denetimlerini artırdık. Her yaya geçidine polis bırakamıyoruz. Bu nedenle yapılması gereken, araç kullanırken sürücülerin mutlak suretle yayalara saygılı olmak zorundadır. Okul ve yaya geçitlerinde, yayayı gördüğünde durmalı ve yol vermeli. Bu durumunda farklı anlaşılmalar var. Trafik ışıklarının olduğu yerlerde mutlaka yayalarımız bu kurallara uymak zorunda. Kırmızı ışıkta geçen yayalara da cezai işlem uygulanacak. Yayanın da sorumluğu var. Kırmızı ışıkta yaya geçemez. Trafik işareti veya ışık varsa yayalar mutlak uymak zorunda" dedi.

Kahramanmaraş Büyükşehir Belediye Başkanı Hayrettin ülke genelinde eş zamanlı olarak gerçekleştirilen yaya geçidi kontrollerinde KahramanmaraşEmniyet Müdürlüğünün yaptığı denetimlere eşlik etti.

Başkan Güngör, sürücülerden yayalara öncelik vermelerini isteyerek şunları söyledi;

''Bugün 2 Ekim bu faaliyetle ilgili bir farkındalık yaratmak günü. Bunu farkındalıklı sürücülerimize anlatmak için bir etkinlik yapıldı.Şehrin trafik güvenliği açısından önemli unsurlardan biri de yaya güvenliği. Biz tabi yurtdışına gitmiş gelen hemşehrilerimiz ve vatandaşlarımız her zaman şunu ifade eder ''Özellikle Avrupa Batı ülkelerine orada yaya saygının çok yüksek düzeyde'' olduğunu söylüyorlar.

'BAZI ÜLKELERDE YASAK''
Bu çok önemli gerçekten bizim özellikle yayalara saygı konusunda sürücülerimiz ve hemşehrilerimizin beklentimiz daha yüksek. Daha önemlisi de okul önlerinde özellikle öğrencilerimizin geçitlerinde güveni çok önemli. Bazı ülkelerde okul servisi durduğunda trafik geçmesi yasak. Biz bazen bakıp üzülüyoruz, çünkü yaylamıza yüksek korna sesi veya bağırma çağırma ile hareket eden sürücülerimizi görebiliyoruz.

'SON DERECE DİKKATLİ OLSUNLAR'
Yaya her zaman önceliklidir ve hakkı vardır özellikle öğrencilerimizin okul önlerinde geçitlerinde de biz sürücülerimiz den daha fazla özen bekliyoruz. Bunun için de bugün farkındalık yaratmak günü. Öğrencilerimize sağ olsun bu Farkında da yerine getirdiler. Biz bütün sürücülerimiz den hemşehrilerimizden yayalara özellikle de öğrencilerimizin geçiş güzergahlarında son derece daha dikkatli olmalarını arz ediyoruz.''

Güncelleme Tarihi: 02 Ekim 2019, 15:44
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

Adblock Tespit Edildi

Reklamların web sitemize yüklenmesini devre dışı bırakmak için bir adblock tarayıcı eklentisi kullandığınızı tespit ettik.

×

Reklamlardan elde edilen gelir, bu web sitesinde ulaşmaya çalıştığınız kaliteli içeriği sunmamızı sağlar.

Bu sayfayı görüntülemek için, adblock eklenti ayarlarını devre dışı bırakmanızı rica ediyoruz.