Kahramanmaraş'ta toplamaya başladılar! Kilosu 15-20 liraya satılıyor!

Kahramanmaraş’ta ilkbahar mevsiminde dağlarda yetişen ve büyük bir titizlikle toplanan çiriş otu sofraları süslemeye başladı.

Kahramanmaraş'ta toplamaya başladılar! Kilosu 15-20 liraya satılıyor!

Kahramanmaraş'ın Göksun ilçesinin 2 bin 248 rakımlı Değirmendere Dağlarında ve yüksek dağların pek çok yerlerinde yetişen çiriş otu, sofralara renk katıyor.

BÖREK, BORANİ, PİLAV VE KIŞLIK KONSERVE YAPILIYOR
Yemek olarak börek, borani, pilav ve kışlık konserve yapılan çiriş otu, hoş bir tadının olmasının yanı sıra kayalıkların arasında bulunduğundan vitamin bakımından oldukça zengin bir yapıya sahip olduğu biliniyor.

ÇİRİŞE GÜNEY CEPHESİNDE “KOZALAK” DENİYOR
Bağışıklık sistemini güçlendirerek vücudu hastalıklardan koruduğunu söyleyen Eğitimci Halil İbrahim Algan, “Çiriş toplamak için gece saat 03.00’te 8 kilometre yürüyerek karla kaplı bölgeye vardım. Güney cephesinde kozalak dediğimiz çirişin en kaliteli halini topladım. Kar yağışının başlamasıyla dönüş yoluna düştüm. 70 kilo çiriş yükü ile dağlardan evin yolunu tuttum.

KİLOSU 15-20 LİRA
Oldukça zahmetli olan çirişin kilosu 20 ile 15 arasında değişiyor. Çiriş otunun dilerseniz çeşit çeşit kavurmasını dilerseniz de farklı malzemelerle zenginleştirebileceğiniz otlu börekler yapabiliyorsunuz. Göksun’da yemek olarak börek, borani, pilav ve kışlık konservesi yapılıyor.

BİRÇOK HASTALIĞA TAM BİR ŞİFA
Çiriş otu idrar yolu enfeksiyonlarına ve birçok hastalığa iyi geldiği biliniyor.” ifadelerini kullandı.

Güncelleme Tarihi: 12 Nisan 2021, 11:57
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

Adblock Tespit Edildi

Reklamların web sitemize yüklenmesini devre dışı bırakmak için bir adblock tarayıcı eklentisi kullandığınızı tespit ettik.

×

Reklamlardan elde edilen gelir, bu web sitesinde ulaşmaya çalıştığınız kaliteli içeriği sunmamızı sağlar.

Bu sayfayı görüntülemek için, adblock eklenti ayarlarını devre dışı bırakmanızı rica ediyoruz.