Kahramanmaraş'ta maden aranacak!

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı Maden ve Petrol İşleri Genel Müdürlüğü Kahramanmaraş'ta maden aramasına açacağını açıkladı. Aranacak madenler arasında altın, gümüş, uranyum ve toryum gibi madenler bulunuyor.

Kahramanmaraş'ta maden aranacak!
banner150

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı Maden ve Petrol İşleri Genel Müdürlüğü, müracaat olmayan 1102 maden sahası ihale edilerek aramalara açma kararı aldı. Türkiye’nin bütün illerinden alanların olduğu listedeki arazi, yıl sonunda yapılacak ihalelerle dağıtılacak.

Cumhuriyet gazetesinden Şeyma Paşayiğit'in haberine göre, en ucuzu 25 bin lira taban ihale fiyatı verilen 1102 sahanın içinde, kanunda “jeolojik devirlere ait olup ender bulunmaları nedeniyle olağanüstü özelliklere sahip yerüstünde, yeraltında veya sualtında bulunan korunması gerekli alanlar” olarak tarif edilen SİT alanlarının olduğu ortaya çıktı. Bakanlık, ihaleye ilişkin bilgi notunda ruhsat verilecek alanlar için doğal ve arkeolojik sit alanları, sulama alanları, hammadde alanları olduğunu açıklamaktan çekinmedi.

Bakanlık tarafından belirlenen 1102 alanda en çok İç Anadolu Bölgesi’ndeki iller yer aldı. Kayseri’den 64 bölgenin maden sahası olarak ihale edilmesi kararlaştırılan listede, Ankara’dan 39, Konya’dan 40, Sivas’tan 35, Afyon’dan 27, Çankırı’dan 29, Kırşehir’den 20 alan yer aldı. En düşük ihale taban fiyatı 25 bin 96 lira olarak belirlenirken, yüzlerce alan için en düşük fiyat üzerinden ilana çıkıldı. En yüksek ihale taban fiyatı 477 bin lira ile Van’dan iki alan oldu. Van’ı 356’şar bin liralık dört ihale alanı ile Kırşehir izledi. sit alanı olarak not düşülen birçok bölgenin de 25 bin lira taban fiyat ile ihaleye çıkılması Bakanlığın doğaya verdiği değeri gözler önüne serdi. Bakanlığın doğal alanları bile bile ihaleye açması da bilgi notunda yer aldı. Doğal alanlara ilişkin girişimlerin olduğunu belirten Bakanlık; birçok alanda “özel izin” ile çalışılacağını, ruhsat alımlarının ardından bu alanların taksir yani küçültülebileceğini de notuna ekledi.

KAHRAMANMARAŞ'TA VAR
İhale kapsamında maden aramasına açılacak alanlar içinde doğal sit alanları, arkeolojik sit alanları, tabiat parkı, gölet alanı, sulama alanları, hammadde alanları, demiryolu ve petrol boru hatları olması dikkat çekti. Eylül ayında başlatılacak ihaledeki bilgi notuna göre Bakanlığın gözden çıkardığı doğal alanlar şöyle:
“Adana’da 3. derece arkeolojik sit alanı, tabiat parkı, Afyonkarahisar’da 1. derece arkeolojik sit alanı, 2. derece doğal sit alanı, sulama alanı, gölet alanı, Hatay’da tabiat parkı, Amasya’dan iki adet sulama alanı ve 3. derece arkeolojik sit alanı, Ankara’da dört adet sulama alanı ve 1. derece arkeolojik sit alanı, Antalya’dan sulama alanı ve 1. derece arkeolojik sit alanı, Aydın’da iki adet 2. derece sit alanı, Balıkesir’de sulama alanı ve 1. derece sit alanları, Bolu’da gölet alanı, Bursa’da tohum alanı, Çanakkale’de 1. derece arkeolojik sit alanı, Çankırı’da 3. derece arkeolojik sit alanı, Diyarbakır’da doğalgaz boru hattı, Elazığ’da demiryolu hattı, Erzurum’da devlet karayolu, Eskişehir’de petrol boru hattı, Hakkâri’de doğalgaz boru hattı, Konya’da hammadde sahası, Kahramanmaraş’da 1. Derece Arkeolojik sit alanı, Muş’ta hammadde sahası, Sakarya’da içme suyu hattı, Siirt’te sulama alanı, Tokat’ta hammadde sahası ve sulama kanalı, Bayburt’ta gölet alanı, Kilis’te hammadde sahası, Osmaniye’de hayvancılık tesisi ve su koruma alanı.”

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

Adblock Tespit Edildi

Reklamların web sitemize yüklenmesini devre dışı bırakmak için bir adblock tarayıcı eklentisi kullandığınızı tespit ettik.

×

Reklamlardan elde edilen gelir, bu web sitesinde ulaşmaya çalıştığınız kaliteli içeriği sunmamızı sağlar.

Bu sayfayı görüntülemek için, adblock eklenti ayarlarını devre dışı bırakmanızı rica ediyoruz.