Kahramanmaraş'ta kurban pazarlarında 'sahte para' alarmı!

Kahramanmaraş Emniyet Müdürlüğü ekipleri, Kurban Bayramı öncesi kente kurban pazarındaki esnafları ve vatandaşları sahte paraya karşı uyardı.

Kahramanmaraş'ta kurban pazarlarında 'sahte para' alarmı!
banner150

İl Emniyet Müdürlüğüne bağlı Toplum Destekli Polislik Şube Müdürlüğü ekipleri, yaklaşan bayramla birlikte çeşitli dolandırıcılık ve sahte para olaylarının önüne geçmek amacıyla kurban pazarında bilinçlendirme çalışması yaptı.

Polisler konuya ilişkin hazırlanan broşürleri dağıtarak vatandaşlara uyarılarda bulundu. Ekipler, sahte paranın nasıl anlaşılacağı ve para alışverişi sırasında nelere dikkat edilmesi gerektiğini anlattı.

Ekipler, vatandaşlara şu tavsiyelerde bulundu:

''Maalesef her yıl insanlarımızı aldatmak amacıyla sahte parayla hayvan alımı veya sahte para bozdurma gibi birtakım taktiklerle art niyetli insanlar ortaya çıkıyor. Satıcılar, sahte paraya karşı çok dikkatli olmalı. Sahte para kalemleri ile şüpheli gördüğünüz paraları çizerek sahte olup olmadığını öğrenebilirsiniz. Dolandırıcılar, sahte parayı piyasaya sürmek için pazara gelip, nakit olarak alışveriş yapabilir. Sahte parayı gerçeğinden ayıran birçok özellik bulunuyor. Kurban alışverişinde sizlere verilen paraları mutlaka kontrol edin. Özellikle toplu para alımında paralar yavaş yavaş, tek tek kontrol edilerek sayılmalı. Destenin arasına sahte para yerleştirilmiş olabilir. Köyden gelen insanlarımızı veya tüccarlarımızı dolandırabiliyorlar. Vatandaşlarımızın kalpazanlara karşı çok dikkatli olmasını istiyoruz. Ayrıca tırnakçılık diye tabir edilen yönteme de başvuranlar olabilir. Tırnakçılık da dolandırıcıların çok kullandığı bir yöntem. Vatandaşlarımızdan tedbiri elden bırakmadan azami dikkat göstermelerini istiyoruz''

Güncelleme Tarihi: 27 Temmuz 2020, 14:05
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

Adblock Tespit Edildi

Reklamların web sitemize yüklenmesini devre dışı bırakmak için bir adblock tarayıcı eklentisi kullandığınızı tespit ettik.

×

Reklamlardan elde edilen gelir, bu web sitesinde ulaşmaya çalıştığınız kaliteli içeriği sunmamızı sağlar.

Bu sayfayı görüntülemek için, adblock eklenti ayarlarını devre dışı bırakmanızı rica ediyoruz.