Kahramanmaraş'ta köylüler asırlık geleneklerini sürdürüyor

Kahramanmaraş’ın kırsal kesimlerinde bulunan mahallelerde yaşayan insanlar halen asırlık geleneklerini sürdürmeye devam ediyor.

Kahramanmaraş'ta köylüler asırlık geleneklerini sürdürüyor

Onikişubat İlçesi’ne bağlı 300 haneli Büyüksır Mahallesin’de yaşayan kadınlar, organik yetiştirdikleri buğdayları yüzyıllardır süre gelen yöntem olan taş el değirmenlerinde birlikte çekerek bulgura dönüştürüyor. Her şeyin doğal tüketildiği mahallede, erkekler kara sabanla çift sürüyor, toprak evlerini loğluyorlar. 

Kadınlar sırtında odun getirip, geçim kaynaklarını ise hayvancılıkla yaşamaya çalışıyorlar. Doğal ortamda yaşamanın kendileri için faydalı olduğunu söyleyen Mustafa Üzüm, “Bizim köyümüzde yenilik adına pek bir şey yok. Kadınlarımız bulgur çeker, ekmek yapar ve bahçede çalışır. Erkekler de daha ağır işleri yapar. Bu yaşantı bizim için çok faydalı” dedi. 

KAYNAK: İHA

YORUM EKLE
YORUMLAR
KAÇMAZ
KAÇMAZ - 5 ay Önce

ADMIN GÖRSELDE KULLANDIĞIN RESİMDEKİ KADINLAR MARAŞ KADINI DEĞİLDİR. AYRICA BÜYÜKSIR KÖYÜNÜ BU ŞEKİLDE HABER YAPMANIZ HOŞ OLMAMIŞ SANKİ ORALARA GİTMEDEN RÖPORTAJ YAPMADAN KAFANIZA GÖRE HAZIRLAMIŞSINIZ GİBİ GELİYOR. KANALMARAŞ GERÇEĞİ YANSITIR DİYE TAKİP EDİYORUZ LÜTFEN