Kahramanmaraş'ta koronavirüs vaka sayısı 3,5 kat arttı! Flaş kısıtlama kararı

Koronavirüs ile mücadelede kontrollü normalleşme sürecine geçilmesinin ardından kentte koronavirüs vaka sayısı 3,5 kat artarak her 100 bin kişide 32,90'dan 112,83'e yükseldi.

Kahramanmaraş'ta koronavirüs vaka sayısı 3,5 kat arttı! Flaş kısıtlama kararı

Kahramanmaraş'ta 3 hafta aradan sonra hafta sonu pazar günleri sokağa çıkma kısıtlaması tekrar başladı.

Koronavirüs vakalarının arttığı Kahramanmaraş'ta yaklaşık bir ay sonra ilk defa 36 saatlik sokağa çıkma kısıtlaması yeniden başladı.

Ülke genelinde olduğu gibi Kahramanmaraş'ta vaka sayıları arttı, kent 1 ay önce sarı kategorideyken şimdi turuncu kategoriye geçti, Pazar günleri için sokağa çıkma kısıtlaması dün gece itibaren başladı. Akşam saat 21.00’de başlayan kısıtlama pazartesi sabah 05.00’de sona erecek. Kısıtlama öncesi kentin işlek caddelerinde trafik yoğunluğu yaşanırken, güvenlik güçlerince de belirli yerlere kontrol noktaları kuruldu. Kısıtlama başlamasıyla ise sokaklar boş kaldı.

Özellikle kısıtlamanın kalktığı ilk pazar günü olan 7 Mart'ta vatandaşların banklarında oturduğu Demokrasi Meydanı'nda sessizlik hakimdi. Yoğunluğun en çok olduğu Tarihi Kapalı Çarşı da boş kaldı. Polis ekipleri de şehrin bazı noktalarında oluşturulan kontrol noktalarında denetimlerini sürdürüyor. Kısıtlamadan muaf olanlar dışında sokağa çıkanlara ceza yazılıyor.

VAKALAR HIZLA ARTTI

Öte yandan, 2 Mart'ta başlayan kontrollü normalleşme süreciyle kentteki hızlı vaka artışı, Sağlık Bakanlığı'nın açıkladığı koronavirüs risk haritasına da yansıdı. 20- 26 Şubat tarihli haritada 32,9 olan vaka sayısı 27 Mart- 2 Nisan haritasında yaklaşık 3,5 kat artarak 112,83'e yükseldi. Bu artışın ardından kentte bir dizi kararlar alındı. Kahramanmaraş Valiliği'nden yapılan açıklamaya göre, şehirdeki lokanta, restoran, kafeterya, pastane, tatlıcı gibi yeme-içme yerleri ile dernek lokali, kıraathane, çay bahçesi gibi iş yerleri 07.00- 09.00 saatleri arasında yüzde 50'yi geçmemek şartıyla müşterilerini kabul etmeye devam edecek ancak bundan sonra müşterilerin HES kodu sorgulaması yapılacak.

NİKAH TARİHİNİ DAHA ÖNCE ALANLARA İZİN VERİLECEK

Yüksek risk gruplar arasında yer alan Kahramanmaraş'ta bu hafta sonu (3-4 Nisan 2021) uygulanacak sokağa çıkma kısıtlaması kapsamında Cumartesi veya Pazar günleri için daha önceden tarih almış nikah veya nikah merasimi şeklindeki düğünlere katılacaklar (katılımcı sınırlamasına uygun olmak kaydıyla) için muafiyet uygulanacak.

Güncelleme Tarihi: 04 Nisan 2021, 15:42
YORUM EKLE
YORUMLAR
Mahmut
Mahmut - 2 hafta Önce

Bu ceza kongreye doluşanlara niye yazılmıyor orda bulaşmıyor mu da esnafı kapat adaletsizlik ülkesi olduk

SIRADAKİ HABER

Adblock Tespit Edildi

Reklamların web sitemize yüklenmesini devre dışı bırakmak için bir adblock tarayıcı eklentisi kullandığınızı tespit ettik.

×

Reklamlardan elde edilen gelir, bu web sitesinde ulaşmaya çalıştığınız kaliteli içeriği sunmamızı sağlar.

Bu sayfayı görüntülemek için, adblock eklenti ayarlarını devre dışı bırakmanızı rica ediyoruz.