Kahramanmaraş'ta işçiler haklarını sandıkta arıyor

Hizmet-İş Sendikası'nın örgütlü olduğu Kahramanmaraş Büyükşehir Belediyesi'nde işçiler haklarını aramak için grev oylaması yapmak üzere sandık başına gitti. Kafum da gerçekleşen oy kullanmaya binlerce işçi katıldı.

Ekonomik krizin etkileri AK Parti'ye oy veren işçilerin, iktidarın politikalarını daha fazla sorgulamasına neden oluyor.

Elektrik, su, doğal gaz başta olmak üzere temel tüketim maddelerine yapılan zamların karşısında işçi ve emekçiler aldıkları ücretlerle geçimlerini sağlamakta zorlanıyor.

Kahramanmaraş Büyükşehir Belediyesi'nde çalışan Hizmet-İş Sendikası üyesi işçilerin maaşlarına zam yapılmaması nedeniyle AK Parti'den istifa ettikleri iddia ediliyor.

Kahramanmaraş Büyükşehir Belediyesi ile Hizmet-İş Sendikası arasında yürütülen toplu iş sözleşmesi görüşmelerinde anlaşma sağlanamaması üzerine grev kararı aldı. Büyükşehir Belediyesi'nin işçiler üzerinde baskısı her geçen gün arttığı belirtilirken, bu baskılara karşı işçilerin büyük çoğunluğu AK Parti üyeliğinden istifa etmeye başladıkları öne sürüldü.

Kanal Maraş Haber Merkezi ekiplerinin oy kullanan işçileri haber yapmak üzere gittiği Kafum da, oy kullanan işçilerin büyük çoğunluğu ''Hayrettin Güngör'e kızdıklarını ve haklarını vermedikleri için AK Parti üyeliğinden istifa ettiklerini'' belirtmeleri sorunun çok büyük olduğunu gözler önüne serdi.

Kahramanmaraş'ta ilk defa Belediye işçilerinin grev için sandığa gittiğini belirten bir çok işçi; ''bazı daire başkanlarının işçilere mesaj atarak grev oylamasında hayır oyu kullanacaksınız diye baskı altına aldıklarını belirtmeleri'' şaşkınlık yarattı.

Hizmet-İş Sendikası Kahramanmaraş Şube Başkanı Ömer Çınar ise Kanal Maraş'a yaptığı açıklamada, "Yaklaşık 6 aydır süren toplu iş sözleşme müzakerelerimiz maalesef ki uzlaşma sağlayamadığımız için yasal hakkımız olan grev kararı aldık. Grev kararı ile ilgili oylama yapılıyor. İşçi kendi kaderini kendisi oylayacak. Bu süreç içerisinde greve 'evet' denildiği takdirde 1 ay içerisinde 60 günlük bir süre var. Bu 60 günlük süre içerisinde Büyükşehir Belediye Başkanımız Hayrettin Güngör ile uzlaşma sağlayabilirsek grev kararından vazgeçilecektir. Ama bu vakit içerisinde uzlaşma sağlanamazsa grev kararını uygulamaya geçireceğiz. Geçtiğimiz gün bize 124 TL zam teklifi yaptılar. Bu zam teklifi bizim için geçerli olmadığı için 'red' kararı verdik. Ben iki tarafada hayırlar getirmesini temenni ediyorum" diye konuştu.

 

Güncelleme Tarihi: 18 Mart 2021, 12:34
YORUM EKLE
YORUMLAR
Alper Bozkurt
Alper Bozkurt - 1 ay Önce

K Maraş belediye tarihinde hiç olmayan olaylar oluyor bu Hayrinin hemen görevden alınması lazım Nevşehir belediye başkanı gibi Mehmet Ertürkmenin sözleşmesi fesedilip ikisinin yollanması lazın

maraşlı
maraşlı - 1 ay Önce

Hayrettin bir başkan birde Çevre ve şehirçilik bakanlıgı Mehmette emekli .belediye Şekerbank başka yer varsa yazın işçinin emegine göz dikmişler

Mahmut
Mahmut - 1 ay Önce

Hemen gidin bu hayrettin başkan bu memleketin başına gelmiş en büyük felakettir gitsin artık yeter her yer pislik sanayiye gelin bakın başta rezillik yeter kitap yaz git artık bıktık sanki kral oldum sanıyor bura k.maraş sabrı zorlama artık

Muhammed  Salih
Muhammed Salih - 1 ay Önce

Grev kararı alsınlar bakalım , grev kararına uyacak kaç işçi çıkar göreceğiz. Çünkü bu millet sindirildi , cesareti kırıldı. Hayrettin Güngör toplama ekibiyle iş akdini feseder mi eder. Çünkü artık kanun nizamsız bir yönetim oluştu. Memur olmayanın daire başkanı yapıldı absürt bir yönetim var. Devlet devlet olalı böyle bir yönetim görülmedi. Neyin peşinde bu adamlar, ilerde göreceğiz. Ama iş işten geçmiş olacak. Bu ekibin bir araştırılması lazım ,ailelerinde fetö terör örgütü üyesi var mı yokmu ? Bunların geçmiş görevleri nedir ? Nerde çalış nerde atılmışlar ?
Bir intikam duygusu seziliyor bunlarda..
Zamanı gelince göreceğiz .. Maraş uyusun şimdilik ..

mustafa bekler
mustafa bekler - 1 ay Önce

Belediyede çalışanlarla normal çalışanların ne farkı var

SIRADAKİ HABER

Adblock Tespit Edildi

Reklamların web sitemize yüklenmesini devre dışı bırakmak için bir adblock tarayıcı eklentisi kullandığınızı tespit ettik.

×

Reklamlardan elde edilen gelir, bu web sitesinde ulaşmaya çalıştığınız kaliteli içeriği sunmamızı sağlar.

Bu sayfayı görüntülemek için, adblock eklenti ayarlarını devre dışı bırakmanızı rica ediyoruz.