Kahramanmaraş'ta bir babanın isyanı!

Kahramanmaraş'ta ikamet eden bir evli çift bir süre önce boşandı. Mahkeme, bu çiftten doğan çocuklarının velayetini anneye verirken, baba ise ayda bir kez kızını görmesine karar verdi.

Kahramanmaraş'ta bir babanın isyanı!

İsminin gizli kalmasını söyleyen baba feryadını Kanal Maraş'a şu şekilde anlattı:

''Türkiye Cumhuriyeti'nin bir ferdi olarak çocuğun icrayla alınmasını içeren kanunu protesto ediyorum. Bu kanun değişmelidir. Genel olarak kadınlar çocukları babaya karşı babayı evlat sevgisinden mahrum edip cezalandırmak için bu yola başvurduruyorlar ve bu kanunu kullanıyorlar.

Bunun en somut örneği benim. Daha bir ay öncesine kadar oğlumun annesi olacak kadın ve ailesi oğlumu vereceklerini söylediler ve gittim oğlumu da aldım 20 Haziran'da ve bana şunu söylediler görüntülü de ara çocuk sana ısınsın sen babasın... Ancak 17 Temmuz günü oğlumu almak için oğlum dedesini aradım anneannesi çıktı ve yerel mahkemede sonuçlanan ve hakimin bütün takdir hakkını o kadından yana kullanan kararını istinafa götürdüğüm için çocuğu vermeyeceklerini icra kanalıyla almamı ve bunu da avukatları M. E. isimli kadının söylediğini söyledi.

Yani özetle hakkında verilen yanlış kararı üst mahkemeye taşıdığım için bana oğlumu göstermiyorlar icra konusuna gelirsek ben oğlumu icra ile alabilecek güçteyim. Ancak çoğu insanın maddi durumu iyi değil. Ama Türkiye Cumhuriyeti Devleti'nin bir polisi ve eğitimci bir birey olarak; polis ve psikologlarla hatta sosyologlarla çocuğumu alarak ona psikolojik olarak etkilenmesini istemiyorum.

Bağrıma taş basarım ancak oğlumu icra ile almam inanıyorum ki bir gün adalet tecelli eder. Sorum şu. Neden bu avukatlar bu kadar vicdansız ve merhametsiz oluyor. Çocuğu icrayla alsın diyor. Bunlar anne-baba değilmi? sizlerin vicdanına bırakıyorum.''

BAKANLIĞIN ÇALIŞMASI DEVAM EDİYOR

Bu arada, boşanmış veya boşanma aşamasındaki ailelerin çocuklarının icra daireleri aracılığıyla teslim alınması sürecinin ortadan kaldırılmasıyla ilgili Adalet Bakanlığı'nın çalışmalarını sürdürdüğü bildirildi. Adalet Bakanı Abdulhamit Gül, icradan çocuk tesliminin ikinci yargı paketiyle kaldırılacağını kamuoyuna şöyle duyurmuştu:

“Çocuklarını göremeyen anne veya baba mahkemeye başvurarak, icraya bir bedel ödeyerek çocuğunu görebiliyordu. Bu konunun ortadan kalkmasını hükümet olarak da konuştuk. Bu konuda bir harç alınmaması yönünde bir kararımız var. Çocuk teslim merkezleri gibi kreş ortamında veya belli bir ortamda çocuğu anne veya babaya teslim edip uzmanlar eşliğinde alınması konusunda bir çalışma ikinci yargı paketinde yer alacaktır.”

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

Adblock Tespit Edildi

Reklamların web sitemize yüklenmesini devre dışı bırakmak için bir adblock tarayıcı eklentisi kullandığınızı tespit ettik.

×

Reklamlardan elde edilen gelir, bu web sitesinde ulaşmaya çalıştığınız kaliteli içeriği sunmamızı sağlar.

Bu sayfayı görüntülemek için, adblock eklenti ayarlarını devre dışı bırakmanızı rica ediyoruz.