Kahramanmaraş'ta bir araçta 45 parça tarihi eser bulundu

45 parça tarihi eseri kaçak bir şekilde satmaya çalışan 1 kişi, jandarma ekiplerinin düzenlediği operasyonla suçüstü yakalandı.

Edinilen bilgiye göre, jandarma ekipleri, tarihi eser niteliği olan malzemelerin satışının yapılacağına ilişkin bir ihbar üzerine çalışma başlattı. 

Yapılan ihbarı değerlendiren Kahramanmaraş İl Jandarma Komutanlığı ekipleri, 35 yaşındaki S.K.'nin, Kahramanmaraş'ın Pazarcık İlçesi'nde tarihi eser getireceği bilgisine ulaştı.

45 PARÇA TARİHİ ESER
Pazarcık İlçesi Kızkapanlı yol kavşağında operasyon yapan ekipler, şüphelinin aracında yapılan aramada Roma dönemine ait 32 adet sikke, 1 adet metal kaşe, 1 adet yüzük, 1 adet ok ucu, 2 adet metal toka ile 5 adet metal tarihi eser parçası ele geçirdi. 

SORUŞTURMA BAŞLATILDI
Jandarma tarafından malzemelere el konulduğu, gözaltına alınan sürücü hakkında ise Kültür ve Tabiat Varlıkları Koruma Kanununa muhalefet ettiği iddiasıyla yasal işlem başlatıldı.

TARİHİ ESERLER MÜZEYE TESLİM EDİLDİ
Malzemelerin bilirkişi tarafından incelenmek üzere Kahramanmaraş Müze Müdürlüğü'ne teslim edildiği bildirildi.

(Kaynak: Kanal Maraş)

Güncelleme Tarihi: 30 Temmuz 2020, 12:42
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

Adblock Tespit Edildi

Reklamların web sitemize yüklenmesini devre dışı bırakmak için bir adblock tarayıcı eklentisi kullandığınızı tespit ettik.

×

Reklamlardan elde edilen gelir, bu web sitesinde ulaşmaya çalıştığınız kaliteli içeriği sunmamızı sağlar.

Bu sayfayı görüntülemek için, adblock eklenti ayarlarını devre dışı bırakmanızı rica ediyoruz.