Kahramanmaraş'ın simgesi renkli bina Kurban Bayramı'nda yıkılacak

Google'da 'Dünyanın en saçma binası' olarak bilinen 18 katlı İl Özel İdare Binası'na ilk kazma Kurban Bayramı'nda vurulacağı açıklandı.

Kahramanmaraş'ın simgesi renkli bina Kurban Bayramı'nda yıkılacak

Kahramanmaraş Merkez'de bulunan Özel İdare İş Merkezi 1994 yılında yapıldı.

Sarı, mavi ve kırmızı renkleri ve birçok açıdan rahatlıkla görülebilen bina, mimari yapısı ile kısa sürede şehrin simgesi haline geldi.

Google arama motoru "dünyanın en saçma binası" yazdığında, bu binanın itibarı ulusal sınırları aşmış ve görsel aramalarda en iyiler arasında yer alarak bir ilk gerçeklemişti.

İş yerlerinin dışında Onikişubat Kaymakamlığı'nın da yer aldığı binaya, Kahramanmaraş Büyükşehir Belediyesi'nin planladığı 'Şehir Meydanı' projesi kapsamında yıkım kararı alındı.

Kahramanmaraş Büyükşehir Belediye Başkanı Hayrettin Güngör, özel idare binasını ve çevresinin yıkılarak şehir meydanı haline getireceklerini belirterek, şöyle konuştu:

“BAYRAMDA YIKIMINA BAŞLAYACAĞIZ”
"Kentin en merkezi yeri olan özel idare binamız ve adliye binamız yaklaşık 40 dönümlük bir alana sahip. Burada çok uzun süreli çalışma yaptık. Özel idare binasının fonksiyonel olmaması ve şehir siluetinin olmaması nedeniyle kentin kamuoyunda yıkılması konusunda çok ciddi bir fikir birliği oluştu. Bunun üzerinde Çevre ve Şehircilik Bakanlığımız ile çalışma yaptık. Bakanlığımız burayı kentsel dönüşüm alanı ilan etti. Eskiden adliye binası ve daha sonra emniyet binası olarak kullanılan binanın yıkım işlerine başladık. İl Özel İdare binamızın yıkım sürecine başlandı. Binadaki iş yerlerindekilere Kurban Bayramı’na kadar süre verdik. Taşıma bedeli olarak onlara aynı zamanda destek verdik. İnşallah bayramda da bu binanın yıkımına başlayacağız."

“BELEDİYE VE BAKANLIK OLARAK BİR MASRAF ETMİYORUZ”
Binanın yıkımı için herhangi bir masrafın olmayacağını söyleyen Başkan Güngör, "Şu da söylendi, bu kadar masrafa ne gerek var? Biz yıktığımız binaların üzerine para alıyoruz. Eski adliye binasından 300 bin lira gibi bir para alıyoruz. Aynı şekilde özel idare binasından da hatırı sayılır bir kaynak elde etmiş olacağız. Belediye ve bakanlık olarak bir masraf etmiyoruz. Üstelik para alıyoruz." dedi.

KAHRAMANMARAŞLILAR İKİYE AYRILDI
Kimi Kahramanmaraşlı vatandaşlar yıkıma tepki gösterirken kimisi ise yerinde bir karar olduğunu düşünüyor. Kurban Bayramı'nın ilk gününde binaya kazma vurulacağı söylensede pek çok kişi tarafından inandırıcı gelmiyor. 

KANAL MARAŞ OLARAK SORUYORUZ?

Kurban Bayramı ilk günü yıkılmaya başlanacağı açıklanan Sarı bina'nın yıkılıp yıkılmayacağı kamuoyunda merak edilirken, Meydan projesi kapsamında Özel İdare Binası etrafındaki binaların ise ne zaman yıkılacağı ve sadece Sarı binanın yıkılması sonucunda aynı Sarayaltı ve Tekke Kentsel dönüşüm projesi gibi bu projeninde yarım kalacağı ve öyle atıl vaziyette duracağı halk arasında konuşuluyor. Bir çok vatandaş '' Bu yıkım  ve Meydan projesinin yarım kalacağına adımız gibi eminiz'' diyorlar. 

Güncelleme Tarihi: 13 Haziran 2021, 16:19
YORUM EKLE
YORUMLAR
Necmi Ulutaş
Necmi Ulutaş - 2 ay Önce

Arkadaş bu binanın yapılması nasıl bir ihanet se yıkılması da öyle bir ihanettir.Bu bina memleket le özdeşleşen bir binadır.Zamaninda Eyfel kulesi yapılırken aynı eylemlere sahne olmuştu şimdi ise döviz kazandırıyor.İllede bir iş yapmak istiyorsanız Arsan kavşağını bitirin Sanayi kavşağını yapın.

EDE
EDE @Necmi Ulutaş - 2 ay Önce

BELEDİYE OLARAK MEMLEKETİN REKLAMINI ,TANITIMI KONUSUNDA SINIFTA KALDINIZ BARİ BIRAKIN YIKMAYI REKLAMIN KÖTÜSÜ OLMAZ EN AZINDAN BU BİNA SAYESİNDE İNSANLAR ŞEHRİMİZİ ÖĞRENİYORLAR.

B.T CEVABIMDIR
B.T CEVABIMDIR @Necmi Ulutaş - 2 ay Önce

çok doğru konuya temas etmişiniz zaten buranın yapılması için tadilatatı onaylayanda yıkılmasını istiyende aynı zihniyet kardeşim sizin bir plan programınız yok mu ben yaptım ben yıkarım böyle bir zihniyet olmaz

NU CEVAP
NU CEVAP - 2 ay Önce

KALEYE BOZKURT KAİDESİNİ KOYAMADINIZ BARİ ŞEHRİN SEMBOLÜ OLAN BU BİNAYI YIKMAYIN LÜTFEN.

NU CEVAP
NU CEVAP - 2 ay Önce

KALEYE BOZKURT KAİDESİNİ KOYAMADINIZ BARİ ŞEHRİN SEMBOLÜ OLAN BU BİNAYI YIKMAYIN LÜTFEN.

Alper Bozkurt
Alper Bozkurt - 2 ay Önce

Hayrettin kim geçen bir insan burada yorum yazmıştı Hayrettin KMaraşdan öç alıyor diye buna inanmak istememiştim ama inanmamakta elde degil kardeşim o binayı niçin yıktırıçın o şehirle özdeş olmuş memlekette o kadar yıkılacak yer varken K Maraşın en saglam binasını yıkaçaksın olacak iş degil

Necmi Ulutaş
Necmi Ulutaş - 2 ay Önce

Arkadaş bu binanın yapılması nasıl bir ihanet se yıkılması da öyle bir ihanettir.Bu bina memleket le özdeşleşen bir binadır.Zamaninda Eyfel kulesi yapılırken aynı eylemlere sahne olmuştu şimdi ise döviz kazandırıyor.İllede bir iş yapmak istiyorsanız Arsan kavşağını bitirin Sanayi kavşağını yapın.

Türkcan
Türkcan - 2 ay Önce

Hayrettin bu bina K Maraşın en saglam binası dokuz şiddetinde bir depreme dayanıklı Yapan Yakup Aktaş git sor konuş deprem bölgesi şehirimizde bunun gibi saglam bina daha çok olsa yıkmak ne demek burayı yıktırırsan bunun vebali öbür dünyadada yakanı bırakmaz

Ramazan Tanrıverdi
Ramazan Tanrıverdi - 2 ay Önce

Kıbrıs meydanı ve trabzon caddesi tamamı yıkılıp ortasından nehir geçen ormanlık alan haline dönüştürülmelidir.Fen işleri çok katlı binalara artık ruhsat vermemelidir.

ibiş
ibiş - 2 ay Önce

Hayrettin çokkatlı binayı yıkınça dogusundaki pislik binaları ne yapıçın boş işlerle uraşmayı bırak gercek gündeme bak Kentsel dönüşümle şehir asbesli borularla su içiyor bu boruları degiştir yüz karası yaptıgın terminali bitir Arsan kavşagını bitir boş işlerle insanları kandırma


SIRADAKİ HABER

Adblock Tespit Edildi

Reklamların web sitemize yüklenmesini devre dışı bırakmak için bir adblock tarayıcı eklentisi kullandığınızı tespit ettik.

×

Reklamlardan elde edilen gelir, bu web sitesinde ulaşmaya çalıştığınız kaliteli içeriği sunmamızı sağlar.

Bu sayfayı görüntülemek için, adblock eklenti ayarlarını devre dışı bırakmanızı rica ediyoruz.