Kahramanmaraş ‘Başkonuş Yaylası’

Kahramanmaraş’ın saklı cenneti konumunda yer alan ve endemik bitki türü bakımından önemli bir komuna sahip olan Başkonuş Yaylası, yaz mevsiminin gelmesiyle beraber haftada ortalama 7 bin kişiye ev sahipliği yapıyor.

Kahramanmaraş ‘Başkonuş Yaylası’
banner150

Kahramanmaraş kent merkezine 50 kilometre mesafede yer alan Başkonuş Yaylası, orman yapısı ve endemik bitki türü bakımından önemli bir konumda bulunuyor. Bölgenin oksijen kaynağını büyük oranda karşılayan yayla, yaz mevsiminde misafirlerini ağırlıyor. 4 mevsim turistlerin ilgisini çeken yayla, turistler tarafından en çok Alplere benzetiliyor.


Temiz hava ve yeşilin iç içe barındığı Başkonuş Yaylasına haftada ortalama 7 bin ziyaretçi gelirken, bu misafirler için piknik alanı, at biniciliği, doğaya yürüyüşü gibi etkinlikler de düşünülmüş. Bungalov evler sayesinde konaklama imkanı bulunan yaylaya özellikle Adana, Mersin ve Hatay illerinden gelen turistler ilgi gösteriyor.


Yaylanın yılın 12 ayında insanlar tarafından rağbet gördüğünü söyleyen Başkonuş Yaylası Yönetim Kurulu Başkanı Serhan Erdoğanyılmaz, yaylanın ziyaretçilerinin yüzde 90’ının şehir dışından geldiğini söyledi. Yaylaya gelen insanların yüzlerce geyik görme imkanı olduğunu söyleyen Erdoğanyılmaz, ''Başkonuş Yaylası Kayseri yolu Andırın ilçesine doğru giderken 50. kilometrede yer alıyor. Erdoğanyılmaz ailesi olarak biz bu yaylayı işletiyoruz. Katıldığımız bütün fuarlarda Başkonuş Yaylasını insanların önüne koyarak kentimizi tanıtıyoruz. Yayla, yılın 12 ayı çok fazla talep görmekte ama yaz mevsiminde daha fazla rağbet görmektedir. Başkonuş Yaylasına gelen misafirlerimizden yüzden 90’ı şehir dışından geliyor. Gaziantep, Adana, Osmaniye ve Hatay illerinden misafirlerimiz geliyor. Aileler için etkinliklerimiz mevcut. Çocuklar için burada at biniciliği, atv ile gezinti ve trekking etkinlikleri vardır. Endemik bitki çeşitliliği bakımından İngiltere ve Hollanda’nın toplamının bir buçuğunu barındırmaktadır. Trekking yapan misafirler ala geyikleri izleme fırsatı buluyor. Özellikle burada kır lokantasının yanı sıra konaklamak isteyenler için 15 adet bungalov evimiz bulunuyor'' diye konuştu.

‘Kahramanmaraş’ın Alpleri’ 
Kahramanmaraş’ta hava sıcaklığının yüksek olduğu zamanlarda yaylanın ortalama 22 derecelerde seyrettiğini söyleyen Erdoğanyılmaz, Akdeniz’in saklı cennetinin Kahramanmaraş olduğunu söyledi. Farklı illerden gelen insanların yaylayı Alplere benzettiğini vurgulayan Erdoğanyılmaz, ''Burada her hafta 7 ila 8 bin misafir ağırlıyoruz. Bu kapsamda konaklamalarda maksimum 74 kişi için konaklama imkanı buluyor. Yeni hizmete giren konaklamalarımız ile birlikte üst düzey standartlarda kavuşacak. Yeni anlaşmalar yaptık ve Dubai ve Katar’dan da misafirlerimizi ağırlayacağız. Kahramanmaraş ile Başkonuş Yaylaları arasında yaz mevsiminde kimi zaman 20 derecelik bir fark olabiliyor. Yani kentimiz 48 derecelerdeyken, Başkonuş Yaylası 22-23 derecelerde seyredebiliyor. Zaten gelen misafirlerimizin birçoğu sıcak havadan kaçmak için burayı tercih ediyor. Bizim de ailecek bir sloganımız var; ‘Kahramanmaraş Akdeniz’in saklı cenneti, Başkonuş da bu cennetin baş köşesidir’ diyoruz. Bu nedenle şehir dışından gelenlerin birçoğu, ‘burası Alplere çok benziyor’ diyorlar. Ayrıca burada aileler ve misafirlerimiz için güvenlik en üst düzeyde tutuluyor'' ifadelerini kullandı.


Ahmet Kurşuncu isimli bir vatandaş ise, ''Biz Kahramanmaraş’tan geliyoruz. Fırsat buldukça geliyoruz ve gayet güzel ve eğlenceli. Şehirler beton yığını olduğu için böyle yerler bizim için çok güzel fırsat oluyor'' diye konuştu.

KAYNAK: İHA

Güncelleme Tarihi: 08 Temmuz 2019, 14:34
YORUM EKLE
YORUMLAR
mustafa
mustafa - 13 ay Önce

bayramın ikinci günü kamp yapmak için başkonuş yaylasına gittik girişte ki görevliye kamp yapacağımızı söyledik kamp için ücret alınıp alınmadığını sprduk görevli kamp için kendi kiralık çadırlarını kullanılması durumunda ücret alındığını kendi çadırımız varsa ücret alınmadığını söyledi tekrar sorduk kendi çadırımız için ücret olmadığını söyledi saat gece 23:00 civarı yaka kartı olan iki görevli geldi ve kamp yapanlardan 25 lira ücret talep etti bizde kapıda böyle birşey söylenmediğini ve ücret vermeyeceğimizi söyledik bu defa bizi çadırı sökmekle tehdit ettiler bizde ateşin başında otururuz dedik bu defa da gecenin ileri saatlerinde tekrar gelerek ateşlerin söndürülmesi gerektiğini söyleyeceğiz dediler bizde arabada uyuruz dedik arabanın için yasak dediler yani adamlar cebinizdeki parayı alacağız dedi resmen bizde vermeyeceğiz dedik yönetici gelip sizinle görüşecek deyip gittiler sabaha kadar uykuzu yönetici bekledik gideceklere tavsiyem soyguna hazırlıklı olun

ALİ ALTUNOK
ALİ ALTUNOK - 2 ay Önce

STRES ATMAYA BİREBİR YER

SIRADAKİ HABER

Adblock Tespit Edildi

Reklamların web sitemize yüklenmesini devre dışı bırakmak için bir adblock tarayıcı eklentisi kullandığınızı tespit ettik.

×

Reklamlardan elde edilen gelir, bu web sitesinde ulaşmaya çalıştığınız kaliteli içeriği sunmamızı sağlar.

Bu sayfayı görüntülemek için, adblock eklenti ayarlarını devre dışı bırakmanızı rica ediyoruz.