İYİ Parti Kahramanmaraş İl Başkanı Çabukel: Büyükşehir Belediyesinde greve gidecek işçilerin yanındayız

Kahramanmaraş Büyükşehir Belediyesi ile zam konusunda anlaşamayan Hizmet İş Sendikası grev kararı almıştı. Kahramanmaraş Büyükşehir Belediyesi Meclis Toplantısı ardından İyi Parti Kahramanmaraş İl Başkanı Av. Ahmet Çabukel konuya ilişkin açıklamalarda bulundu.

Kahramanmaraş Büyükşehir Belediyesi işçileri, aile geçim indirimi (AGİ), yemek ve yol ücreti ile birlikte toplam 2 bin 825 lira aylık ücret aldığı için, geçtiğimiz günlerde başlayan görüşmelerde Hizmet-İş Sendikası zam talebiyle görüşme masasına oturmuştu. AK Partili Kahramanmaraş Büyükşehir Belediyesi’nde çalışan işçileri ilgilendiren toplu iş sözleşmesinde Belediye tarafından 3 bin 300 TL teklif edilince AK Parti'ye yakınlığı ile bilinen Hizmet-İş sendikası yasal olarak işyerinde greve gitme kararı almıştı.

Hizmet-İş Sendikası'nın almış olduğu grev kararına ilişkin, İyi Parti Kahramanmaraş İl Başkanı Av. Ahmet Çabukel, Büyükşehir belediyesi Meclis toplantısının ardından basın mensuplarına açıklamalarda bulundu. 

İşte Çabukel'in açıklamaları şu şekilde:

Çabukel, "Kahramanmaraş Büyükşehir Belediye Başkanımız başta olmak üzere AK Partili diğer belediyelerimizin işçi kardeşlerimize belediyede çalışan memur ve vatandaşlarımıza karşı uygulamış olduğu ücret tarifelerinin davranış şekillerinin toplu sözleşmelerinin riayet etmemelerinin sosyal destek konumdan, sosyal dengeyi sağlayacak şekilde ücret ödememeleri biz burada onların sesi olmak üzere bir araya gelmiş ve toplanmış bulunmaktayız.

"SOSYAL DENGE MAAŞI ÖDENMEMEKTEDİR"

Belediyede çalışan personellerin sosyal denge sözleşmesi  vardır.  Bu sosyal denge sözleşmesiyle birlikte  burada çalışan memur ve işçi kardeşlerimiz kendi ücretlerinin üzerine sosyal dengeyi sağlamak yani ‘Kahramanmaraş’ta yaşayan orta sınıfın, kentimizde yaşayan diğer memur kardeşlerimiz ile eş değerinde olsun, aynı ücret alsın’ düşüncesiyle sosyal denge maaşı ödenmektedir. Maalesef, Büyükşehir Belediyesi 2017 yılında almış olduğu o karardan bugüne kadar memur kardeşlerimizin ve sosyal dengeye ihtiyacı olan diğer kardeşlerimizin maaşlarını-ücretlerini ödememektedirler.

"MAAŞLAR ORANTISIZ"

Büyükşehir Belediye Başkanı Sayın Güngör, Belediye Başkanı seçilmeden önce 500 ila 2 bin liraya kadar kendi maaşları üzerine sosyal denge ücreti alan kardeşlerimiz Hayrettin Güngör başkanlığından bu yana dengeyi alamamaktadırlar. Bu denge ücretleri 100-200 TL olarak ödeme yapılmaktadır. Bu da orada çalışan kardeşlerimizin etraftaki diğer çalışan kardeşlerimizle almış olduğu maaşlarda orantısızlığı ortaya çıkarmaktadır. 

Birinci talebimiz: Büyükşehir Belediye Başkanımızdan bir an önce sosyal denge sözleşmesi gereğince sosyal denge ücretlerinin azaltılmadan geçmişe dönük olarak bugüne kadar gelen kısımların ödenmesidir.

"BU KABUL EDİLEBİLİR BİR DURUM DEĞİLDİR"

İkinci talebimiz: İşçi kardeşlerimiz anayasal olarak sendikalara üye olma hakkı vardır. Anayasa bu hakkı korumakta ve işçilerimizim maruz kalacağı mobbinglere, maruz kalacağı işçi maaşlarının düşmemesi için toplu iş sözleşmesi yapma hakları vardır. Bunu da sendikalar eliyle yaparlar. Sendikacı kardeşlerimiz 8 aydan bugüne kadar hem Kahramanmaraş Büyükşehir Belediyemiz hem de diğer belediyelerimizle toplu iş sözleşmesi yapmak için kapılarını defaten aşındırdılar. Ancak o günden bugüne kadar sendika kardeşlerimiz ile herhangi bir toplu iş sözleşmesine, anlaşmaya maalesef yanaşmadılar. Bu da Kahramanmaraş Büyükşehir Belediyesi başta olmak üzere diğer AK Partili belediyelerde çalışan kardeşlerimizin ücretler konusunda hak düşümüne sebep oldu. Bugün Kahramanmaraş Büyükşehir Belediyesi’nde çalışan ve asgari ücretin altına düşen personel maaşı bulunmaktadır. Bu kabul edilebilir bir durum değildir. Bu nedenle en düşük net ücretin 3 bin 500 TL olması gerektiği hususu tarafımızca kendi iradelerindeki yöneticileriyle de hatta başka belediyeler tarafından da yapılmıştır.

Türkiye’de toplu iş sözleşmesine yanaşmayan sendikayı yok sayan işçi kardeşlerimizin hakkını ödemeyen bir tek Kahramanmaraş’ın belediyeleri kalmıştır. Biz İYİ Parti Kahramanmaraş İl Başkanlığı olarak buradan seslenip ilan ediyoruz. Lütfen bu işçi kardeşlerimizin hakkı daha fazla zayi olmadan geçmişe dönük olarak bugüne kadar ki kalmış olduğu ve alamadıkları maaşlardan kaynaklı olarak hak mahrumiyetlerinin işçi ücretlerinin ödenmesini talep ediyoruz.

"İŞÇİLERİN HAKLARINI DAHA FAZLA ZAYİ ETMEYİNİZ"

Bu taleplerimizin altında yatan gerçek şudur; Tüm dünyayı etkisi altına alan koronavirüs döneminden geçiyoruz, esnafımız ve vatandaşlarımız zor durumda. Bu zor durumda kalan kardeşlerimize bir destek olmalarını rica ediyoruz. Bakın Kahramanmaraş Büyükşehir Belediye Başkanı siz Kahramanmaraş’ta yaşamaya olabilirsiniz. Kahramanmaraş’taki belediye başkanlığı göreviniz bittiği gün ceketinizi alıp Kahramanmaraş’ı terk edecek olabilirsiniz. Ama burada çalışan memur ve işçi kardeşlerimiz burada kalıcı durumdadırlar. Bu anlamda burada çalışan kardeşlerimizin hakkını daha fazla zayi etmeyiniz. Neden mi? Çünkü; Buraya ödediğiniz ücretler işçi kardeşlerimize, vatandaşlarımıza  ödeyeceğimiz ücretler çevredeki esnaflarımızda yapılacak alışverişte Kahramanmaraş’taki kardeşlerimize bir nebzede olsun can suyu olacaktır. Bunu siz düşünmüyor ya da görmüyor olabilirsiniz. Sizlere hatırlatmak isteriz…

"BU KARARI UYGULAMAK İÇİN ALIN"

Sendikalar aylardır iş sözleşmesi yapmaya çalışıyorlar. Buradan Türk-İş Sendikası, Halk-İş Sendikası’na ve diğer iş sendikalarına sesleniyorum. Bir grev kararı aldınız, bu kararı işçilerimizin gazını almak için almayın. Bu kararı uygulamak için alın. Buyurun sizleri meydanlara davet ediyoruz. Gelin grev yapın, gelin iş bırakın anayasal hakkımızı kullanalım. Belediye Başkanımız dahil buradan herkese gönülden seslenin. Grev hakkınızı kulllanarak herkesin hakkını söke söke alın. Biz İYİ Parti olarak buna destek vereceğiz. Buyrun grevimizi hep beraber yapalım." ifadelerini kullandı.

Yasal uyarı: Bu haber Kanalmaras.com tarafından yazılmıştır, kaynak gösterilmeden kullanılamaz.

Güncelleme Tarihi: 10 Mart 2021, 14:48
YORUM EKLE
YORUMLAR
FATİH
FATİH - 2 ay Önce

Olayın aslı hayrettin güngör kahramannaraştan gitmek istiyor bu yüzden herkeze düşman kibir abidesi

Ahmet
Ahmet - 2 ay Önce

İşçiler grev yapamaz şimdiden duyuyoruz grev olursa isim listesi istiyorlar müdürlerden

T7046
T7046 - 2 ay Önce

İstanbul'daki baba partinizin grevlerini sindiremediniz herhalde kimin haddine k.maraş BBL çalışanlarını greve çağırmak sende kimsin

T7046
T7046 - 2 ay Önce

İstanbul'daki baba partinizin grevlerini sindiremediniz herhalde kimin haddine k.maraş BBL çalışanlarını greve çağırmak sende kimsin

SIRADAKİ HABER

Adblock Tespit Edildi

Reklamların web sitemize yüklenmesini devre dışı bırakmak için bir adblock tarayıcı eklentisi kullandığınızı tespit ettik.

×

Reklamlardan elde edilen gelir, bu web sitesinde ulaşmaya çalıştığınız kaliteli içeriği sunmamızı sağlar.

Bu sayfayı görüntülemek için, adblock eklenti ayarlarını devre dışı bırakmanızı rica ediyoruz.