Hani Tekke yıkılacaktı?

Geçen hafta, Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum'un Kahramanmaraş'a yaptığı ziyarette Yusuflar Mahallesi'nde (Tekke) kentsel dönüşüm çalışmalarına başlanacağını açıklamıştı. Kentsel dönüşüm yapılacak olan Tekke Mahallesi'nde kaldırım taşlarının yenilenmesi mahalle sakinlerinin büyük tepkisini çekti.

Hani Tekke yıkılacaktı?
banner150

Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum Kahramanmaraş'a yaptığı ziyarette, Valilik’te İl Değerlendirme Toplantısı’nda, Büyükşehir Belediye Başkanı Hayrettin Güngör, yeni dönem projeleri ile ilgili bir sunum gerçekleştirmişti. Yeni dönem projelerinin arasında yer alan Tekke Kentsel Dönüşümü karara bağlanmıştı. Bu karar toplantının ardından Bakan Kurum tarafından kamuoyuyla paylaşılmıştı.

VATANDAŞLAR BÜYÜK TEPKİ GÖSTERDİ
Tekke Kentsel Dönüşümü kararı sonrası, Kahramanmaraş Büyükşehir Belediyesi'nin, Yusuflar Mahallesi'nde (Tekke) kaldırım taşları yenileme çalışması başlattı. Kaldırım yenilenme çalışmalarını gören vatandaşlar, ''Hani Tekke yıkılacaktı?'', ''Tekke'de kentsel dönüşüm kararı alınmamış mıydı?, ''Yıkılmasını beklerken kaldırımlar yenileniyor'' gibi açıklamada bulunarak büyük tepki gösterdiler.

Çekilen video 'Kanal Maraş Whatsapp İhbar Hattı'na gönderildi.

Bakan Kurum'un Tekke Kentsel Dönüşümü hakkında yaptığı açıklama şöyleydi:

''Kadim şehrimiz, kahramanlar şehri, şairler şehri Kahramanmaraş’tayız. Kahramanlığıyla tarihin her safhasına en önde yer almış şehrimizdeyiz. Kahramanmaraş’ta olmaktan büyük memnuniyet duyuyorum. Şehirlerimizin ihyası ve inşası için çalışmalar gerçekleştiriyoruz. Tekke olarak bilinen Yusuflar Mahallesi’nde kentsel dönüşüm çalışmalarına başlıyoruz. Etaplar halinde çalışmamızı hayata geçireceğiz. Hemşerilerimizi mağdur etmeden çalışmamızı tamamlamayı hedefliyoruz. Kararlı bir şekilde Tekke Bölgesi’nin dönüşümünü sağlayacağız. Kahramanmaraş’ın tarihine yakışır bir mimariyi hayata geçireceğiz'' ifadelerinde bulunmuştu.

TEKKE KENTSEL DÖNÜŞÜMÜ
Yıllardır yılan hikayesine dönen Tekke Mahallesinin kentsel dönüşü ile ilgili Bakan Kurum sözlerine şöyle devam etmişti: “Yusuflar Mahallesi (TEKKE) 24 Hektarlık alan Kentsel Dönüşümü 2 Etapta yapılacaktır. Hak sahiplerinin bir kısmına yerinde, bir kısmına Çamlık Bölgesi’nde (Saçaklızade) yapılacak 500 konutta, bir kısmı da parasını vermek suretiyle teklif sunulacak. Uzlaşma sonucunda taşınma ve kira yardımı yapılacaktır. Yılsonuna kadar ihaleleri gerçekleştirilip 2020’nin ilk çeyreğinde 500 adet rezerv konutun inşaatına ve Yusuflar Mahallesi’ndeki 1. etabın ihalesine de başlanmış̧ olacaktır.

Güncelleme Tarihi: 31 Ekim 2019, 15:01
YORUM EKLE
YORUMLAR
Akın
Akın - 8 ay Önce

Magralidaki evimi kentsel dönüşümden istifade etmek için yiktir. Yikiltirdiktan sonra belediye imar izni vermedi. Kentsel dönüşüm projesi var dedi. 5 yıldır Ne ev yapıp oturmama izin veriyor Ne de bir gelişme var.

SIRADAKİ HABER

Adblock Tespit Edildi

Reklamların web sitemize yüklenmesini devre dışı bırakmak için bir adblock tarayıcı eklentisi kullandığınızı tespit ettik.

×

Reklamlardan elde edilen gelir, bu web sitesinde ulaşmaya çalıştığınız kaliteli içeriği sunmamızı sağlar.

Bu sayfayı görüntülemek için, adblock eklenti ayarlarını devre dışı bırakmanızı rica ediyoruz.