Fabrikadan ayrılıp kendi işini kurdu: Yüzbinlerce lira kazanıyor!

Kahramanmaraş'ta 43 yaşındaki Mehmet Barak çalıştığı tekstil fabrikasından ayrıldı. 43 yaşındaki adam cesareti buldu ve kendi işini kurabildi. Şimdi ise paraya ‘para’ demiyor.

Fabrikadan ayrılıp kendi işini kurdu:  Yüzbinlerce lira kazanıyor!

Girişimci, Kahramanmaraş'ta 5 yıl çalıştığı fabrikadan ayrıldıktan sonra köyünde Karadeniz'e benzer bir alabalık üretim tesisi kurdu ve yılda yaklaşık 5 ton balık üretimi gerçekleştirdi.

Kahramanmaraş, her büyüklükte onlarca alabalık üretim tesisi ile Türkiye'nin su potansiyelinde önemli bir yere sahiptir.

Onikişubat ilçesi Yayla Üstü Avgasır Mahallesi’nde yaşayan 43 yaşındaki Mehmet Barak, çalıştığı tekstil fabrikasından ekonomik zorluk çektiği için ayrıldı. Bir süre sonra Karadeniz gezisi yapan Barak, gördüğü balık tesislerinden esinlenerek adeta Karadeniz’i andıran köyüne alabalık üretim tesisi kurdu.

Kendi işini kurarak ekonomik anlamda rahatladığını ve yıllık ortalama 5 ton üretim yapan Barak, "Burası 25 haneli Başkonuş Yaylası mevkiindeki küçük bir köy. Karadeniz bölgesine ziyarete gittiğimde oradan esinlenerek 2004 yılında açtığımız tesis. Ben daha önce fabrikada işçilik yapıyordum. Buranın havası aynı Karadeniz havasıdır. Kışları soğuk ve karlı geçer. Biz burada her zorluğu yenerek üretime giriştik. Balıkların sağımından başlayıp, porsiyonluk hale gelene kadar üretim yapıyoruz. Kent merkezine 40 kilometre ve daima gelen arkadaşlarımız var. Çok şükür yıllık 5 ton kapasitemiz var tamamını da burada tüketiyoruz. müsait yeri ve soğuk suyu olan herkese burayı öneririm. Çok şükür trilyonluk gelirimiz yok ama kendimize yetecek bir gelir elde ediyoruz” dedi.

Balıkçılar Derneği Başkanı İbrahim Sarı ise Kahramanmaraş'ın balıkçılık sektöründe 5 bin kişiyi istihdam ettiğini belirterek, “Kahramanmaraş su havzası bakımından oldukça zengin bir bölge. Buna bağlı olarak kentimizde irili ufaklı 43 tane balık çiftliği ve barajda balık üretim tesisleri mevcut. Kentimizde yaklaşık 6 milyon liralık ihracat yapılıyor. Bunun yanı sıra bu tesislerimizde ise 5 bin kişi istihdam sağlanıyor” ifadelerini kullandı.

Güncelleme Tarihi: 20 Haziran 2021, 16:37
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

Adblock Tespit Edildi

Reklamların web sitemize yüklenmesini devre dışı bırakmak için bir adblock tarayıcı eklentisi kullandığınızı tespit ettik.

×

Reklamlardan elde edilen gelir, bu web sitesinde ulaşmaya çalıştığınız kaliteli içeriği sunmamızı sağlar.

Bu sayfayı görüntülemek için, adblock eklenti ayarlarını devre dışı bırakmanızı rica ediyoruz.