Esnaflar ahilik teşkilatını canlandırmak için seferber oldular

Kahramanmaraş’ta esnaflar, usta çırak ilişkisini ve ahilik teşkilatını canlandırmak için seferber oldular

Sanatkar ve meslek sahiplerinden oluşan yüzlerce esnaf, ahilik teşkilatı ile usta çırak ilişkilerini yeniden canlandırmak maksadıyla Başkonuş Yaylasında istişare toplantısı yaptılar. Halkın sanat ve meslek alanında gelişmesin sağlayan, çırakları ahlaki yönden de geliştiren, çalışma yaşamını iyi insan meziyetlerini esas alarak düzenleyen bir örgütlenme olan Ahilik, esnaf- sanatkarlar birliğinin güzel bir örneğini Kahramanmaraş’ta sergiledi.

Okul ve diplomayı önceleyen ama sanatı da önemseyen bir anlayış için yola çıktıklarını ifade eden Esnaf ve Sanatkarlar Odası ile bağlı odaların yüzlerce temsilcisi, sanayide çırak kalmadığını, yüzlerce mesleğin; böyle giderse yakın bir gelecekte bitmekle yüz yüze kalacağını ifade eden oda temsilcileri, ailelerin mutlaka çocuklarını hem okula hem de sanata göndermeleri gerektiğini, yetkililerin de bu konuda kendilerine yardımcı olmalarını söylediler. Oto tamirciliği, marangoz, tornacı, ahşap işçiliği, makasçı, kaportacı gibi daha onlarca meslek dalında çalıştıracak, mesleği gelecek kuşaklara taşıyacak çırakların bulunmadığını ifade eden esnaflar, hem usta çırak ilişkisinin yeniden canlandırılması ve topluma kazandırılması hem de bu çocuklara ahilik kültürünün aşılanmasının zorunlu olduğunu ifade ettiler.

Güzel bir geleneği devam ettirmek üzere bir araya geldiklerini belirten esnaflar, hem fakirin hem de zenginin olmak üzere tüm ailelerin çocuklarını okutmak için yarıştıklarını ancak diğer tarafta büyük bir sanatın ölmek üzere olduğunu söylediler. 

GELECEKTEKİ SANAYİYİ YAŞATACAK NESİLLERE İHTİYACIMIZ VAR 
Böyle giderse; evlerinde arızalanan bir musluğu bile tamir edecek usta bulamayacaklarını dile getiren oda temsilcileri, bu sorunu çözmek için her şeye hazır olduklarını ifade ettiler. Eskiden sanayide ustadan çok çırağın olduğunu, şimdilerde ise dükkanı bile kendilerinin süpürdüğünü söyleyen esnaflar, 5 yıl sonra yetiştirecek hiçbir ustanın olmayacağını dile getirdiler. 

SADECE OKUL VE DİPLOMA İŞ YAPMIYOR 
Teknik Makineler Odası Başkanı Rafet Çil “Herkes okumaya yöneliyor. Yani bu okullardaki diplomayı aldıktan sonra ne iş yapacak bu arkadaşlar? Bizim şeyimiz şu ki, önceki gibi ilköğretim okulunu bitirdikten sonra hem okuluna hem sanayide mesleğine yönelmesi için büyüklerimizden gerekli destekler bekliyoruz. bu insanlara bu mesleği öğretmemiz için hem okul, hem de biz sanat diyoruz.” dedi. 

Makineler Odası Başkanı Rafet Çil: “Kahramanmaraş Teknik Makine ve sanatkarları Esnaf Odaları olarak bugünkü düzenlemiş olduğumuz toplantıda ahilik esnafı yani daha önce sanayide ustalarımızdan çok çıraklarımız vardı. Malum şuan, bundan 5 sene sonra yetiştirecek hiçbir usta yok. Herkes okumaya yöneliyor. Yani bu okullardaki diplomayı aldıktan sonra ne iş yapacak bu arkadaşlar? 17-18 yaşındaki çocuğa nasıl meslek öğreteceksiniz? Ama bizim şeyimiz şu ki, önceki gibi ilköğretim okulunu bitirdikten sonra hem okuluna hem sanayide mesleğine yönelmesi için büyüklerimizden gerekli destekler bekliyoruz. Yani sadece okul, diploma iş yapmıyor. Diploma ile yapılan sanat sanat değildir. Önemli olan sanatı, “ağacı yaşken bükeceksin derler ya” çocukken bu insanlara bu mesleği öğretmemiz için hem okul, hem de biz sanat diyoruz. Bunun için bizim sanayimizde esnaflarımıza gelecekteki sanayiyi bırakacak nesillere ihtiyacımız var. Bizim neslimiz bittiği zaman, değil arabanızı tamir ettirecek, sadece evinizde bozulan bir kilit kapısını, kapının kilidini değiştirecek usta dahi bulamayacaksınız. Onun için hem sanat, hem okul ikisinin bir arada yürümesini istiyoruz biz.” 

Oto tamircisi esnaf İdris Gökkaya: “Sanayide gerçekten oda başkanımız da söyledi, ciddi bir çırak endişesi içerisindeyiz. Bu çıraklarımızı; devletimizden ricamız şu: Bu 4+4+4’ ten sıkıntımız var. Sanayiye çırak yetişmiyor gerçekten. Aynı zamanda da bu çırakların ahilikle alakalı ciddi bir muamele sorunları var. Muamele sorunları yaşadıklarını görüyoruz. Biz burada elimizi taşın altına koyduk. Gerçekten bu çıraklara emek sarf ediyoruz. Sadece sanatkarlığı öğretmiyoruz. Dürüst tüccarlığı, dürüst alış verişi öğretiyoruz. Bir insanın yanına vardığında selam verip almasını öğretiyoruz. Biz burada sadece iş öğretmiyoruz, ahlak da öğretiyoruz aynı zamanda bu insanlara bu çocuklarımıza. Gerçekten odalarımız da bu konuda destekliyor bizi.” 

Kahramanmaraş İş Adamları Derneği (KANASSİAT) Başkanı Aziz Terzi: “İş Adamları Derneği olarak biz de bu organizasyonda arkadaşlarımızın yanında yer almış bulunuyoruz. Arkadaşlarımızın birlikte organize ettiği birlik ve beraberlik buluşmasına katkı sağlamak, arkadaşlarımızın dertlerini dinlemek onlarla çözüm arayışları içerisinde bulunmak için istişareler yapıyoruz. Biz bu faaliyetler içerisinde bulunurken sanayici ve esnafımızla aradaki köprüyü oluşturmak; sanayicinin problemlerini esnafa, esnafın problemlerini sanayiciye anlatarak bu arada köprüyü oluşturup devletimize karşı sorumluluklarımızı daha olgun ve etkin bir şekilde yerine getirme gayreti içerisindeyiz. Şimdi burada bizim esas hedefimiz, Türkiye’de işini iyi yapan, layıkıyla yapan, helal kazanç peşinde olan, kazancından Allah rızası için harcayan, sadakasını veren bir esnaf kitlesini, bu zihniyetin içerisinde olan insanları bir araya getirme gayreti içerisindeyiz. Şükürler olsun ki bugün de arkadaşlarımız sanayide işte demir doğramacısı, marangozu, tamircisi, tornacısı şuanda burada bir aradalar. Kendi aralarındaki problemleri, sıkıntıları az çok biliyorlar. Bu arkadaşlarımız bu sıkıntılarını nasıl giderebilirler, ekonomik sıkıntılar içerisinde bu problemleri nasıl aşabiliriz? Bunları tartışıyoruz, bunları konuşuyoruz. Bu işler esnafımızın problemlerini çözme noktasında önemli yer teşkil ediyor.” 

Esnaf Ali Biricik: 49 seneden beri kebap salonu işletiyorum. 1970’den beri..Elimizden geldiği kadar sanatımızı en güzel şekilde icra etmeye çalışıyoruz. Şuanda gelmiş olduğumuz konumumuz da Başkonuş Yaylasında esnaflar olarak toplantı halindeyiz. Birlik ve beraberliğimiz için, ülkenin ferahı ve huzuru için burada toplantı vaziyetindeyiz. Çocuklarımız sürekli okumaya teşvik edildi. Yani en gariban insanın da şuan çocuğu okula gidiyor, en zenginin çocuğu da şuanda okula gidiyor. Ama maalesef sanayide bir çırak dahi yetişme imkanı bulunmuyor. Devletimizin buna şöyle bir çözüm bulması lazım. Okuyan çocuklar okusun, okumayan çocuklar 5 veya 6 yıl sonra yedinci yılı geçmeyecek şekilde sanayiye, bütün gruplarına çocukların yetişmesi için önem verilsin. Yani bu 4+4+4 mecburiyetine son verilsin. Devletimize karşı çıkmıyoruz, vatandaş olarak sanayimizin de kaynakçıya da, tamirciye de, oto elektrikçiye, oto kilitçiye…Bugün bir tane çırak yetişmiyor. Sanayinin içinde usta, düven süpürüyor. Ne olacak? Bu da çöküş demektir.” 

Esnaf-kentin önemli ahşap oyma ustası Ali Kalender: “Sanayi esnaflarının büyük bir bölümü buradalar. Burada toplumun geleceğini ilgilendiren usta-çırak ilişkisinin de oluştuğu bir ahi teşkilatının bir nüvesi olan esnaf kardeşlerimizin sorunlarıyla yüzleşmiş olduk. bugün toplumun en önemli sorunlarından bir tanesi eğitim. Eğitim dediğimiz de de birçok portatif sorunlar var. Bu sorunlardan bir tanesi ailenin işin içinde geri kalması, iki; esnaf ilişkisinde çırak usta dediğimiz , usta çırak ilişkisi. Hem eğitimde hem sanayide biz usta çırak ilişkisi ve talebe üstat ilişkisini yeniden inşa etmeliyiz. Ailenin devre dışı kaldığı bir eğitim sistemi hakkıyla yerine gelemiyor. İstibdadı, yeteneği olan çocukların hem okul hem sanayiye yönlendirilerek bir çırak üstat ilişkisi geliştirmemiz gerekiyor. Çünkü bu toplumun geleceği iyi sanatkarların ortaya çıkmasıyla mümkündür.” 

Güncelleme Tarihi: 24 Temmuz 2019, 16:51
YORUM EKLE
YORUMLAR
Sadi
Sadi - 8 ay Önce

Güzel bir düşünce ama sanayi esnafını yanındaki çırağa ve kalfaya değer vermiyorki çalışanlarına asgari ücretin altında maaş veriyor kimsede o paraya yıllarca çalışmak istemiyor

SIRADAKİ HABER

banner117

Adblock Tespit Edildi

Reklamların web sitemize yüklenmesini devre dışı bırakmak için bir adblock tarayıcı eklentisi kullandığınızı tespit ettik.

×

Reklamlardan elde edilen gelir, bu web sitesinde ulaşmaya çalıştığınız kaliteli içeriği sunmamızı sağlar.

Bu sayfayı görüntülemek için, adblock eklenti ayarlarını devre dışı bırakmanızı rica ediyoruz.