Eski Kahramanmaraşlı Milletvekili Ferruh Bozbeyli hayatını kaybetti

Eski TBMM Başkanı ve bir dönem Adalet Partisi milletvekili olan Ferruh Bozbeyli hayata veda etti. Yaşanan bu gelişme neticesinde, eski TBMM Başkanı Bozbeyli'nin hayatı ve kariyeri hakkında bilgi edinmek isteyen vatandaşlar da Ferruh Bozbeyli ve neden öldü?' sorusuna yanıt arıyor. Haberimizin detaylarından Ferruh Bozbeyli’nin hayatı hakkında merak ettiğiniz bilgilere ulaşabilirsiniz.

Eski Kahramanmaraşlı Milletvekili Ferruh Bozbeyli hayatını kaybetti
banner150

Eski TBMM Başkanı ve 1980 öncesinde Adalet Partisi'nden milletvekilliği yapan Ferruh Bozbeyli vefat etti.

Türk siyasetinde bir dönemin önemli simalarından olan TBMM eski başkanı ve Demokratik Parti Genel Başkanı Ferruh Bozbeyli vefat etti. Bozbeyli'nin vefat ettiğini CHP istanbul milletvekili İlhan Kesici duyurdu.

FERRUH BOZBEYLİ KİMDİR?

Ferruh Bozbeyli (d. 1927, Pazarcık, Kahramanmaraş), Türk siyasetçi. Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM) başkanlığı (1965-70) ve Demokratik Parti genel başkanlığı yaptı (1970-78).

İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesi'ni bitirdi. Bir süre avukatlık yapan Bozbeyli, 27 Mayıs Dönemi'nde Demokrat Partililerin (DP) savunmasını yaptı.[1] 1961'de siyasete atılarak Adalet Partisi'nden (AP) İstanbul milletvekili seçildi. Bu dönemde AP meclis grubu başkanlığı ve TBMM başkanvekilliği görevlerinde bulundu. 1965 genel seçimlerinde yeniden İstanbul milletvekili seçildi ve partisinin mecliste çoğunluğu sağlamasıyla TBMM Başkanlığına getirildi. Bu göreve 1967 ve 1969'da iki kez daha seçildi.

AP içinde genel başkan Süleyman Demirel'e karşıt grupta yer alarak, Ekim 1970'te TBMM Başkanlığından, bir ay sonra da, Saadettin Bilgiç'in başını çektiği "41'ler" denilen grupla AP'den ayrıldı. Yine bu grupla birlikte Demokratik Parti'nin (DP) kurucuları arasında yer aldı ve genel başkanlığa seçildi.

1973 cumhurbaşkanlığı seçiminde aday oldu ancak seçilemedi. Partisi ilk genel seçimi olan 1973 genel seçimlerinde % 11,89 oy oranıyla parlamentoda 45 sandalye kazandı, Bozbeyli de yine İstanbul milletvekili olarak parlamentoya seçildi. DP, Mart 1975'te I. Milliyetçi Cephe hükümetinin kuruluş hazırlıkları sırasında parçalandı. Saadettin Bilgiç ve arkadaşları DP'nin çoğunluğunu da sürükleyerek AP'ye geri dönerken, Bozbeyli DP'de kaldı ve genel başkanlık görevini yürütmeye devam etti. Bu nedenle güç kaybeden DP'nin yüzde 1,85 oranında oy aldığı 1977 genel seçimlerinde milletvekili seçilemeyince önce DP genel başkanlığından (Aralık 1978), ardından da aktif siyasetten çekildi.

Türkiye İş Bankası yönetim kurulu üyeliğine getirildi. 1990-1992 yılları arasında da yönetim kurulu başkanlığı yaptı.

Türkiye'de Siyasal Partilerin Ekonomik ve Sosyal Görüşleri (1969), Demokratik Sağ (1976), Birinci Cemre (1977) ve Politika Sanatı (1980) adlı yapıtları olan Bozbeyli, hatıralarını anlattığı Yalnız Demokrat isimli kitabı Haziran 2009'da yayımladı.

Halen hayatta olan en eski TBMM Başkanı'dır.

Güncelleme Tarihi: 28 Temmuz 2019, 17:31
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner154

Adblock Tespit Edildi

Reklamların web sitemize yüklenmesini devre dışı bırakmak için bir adblock tarayıcı eklentisi kullandığınızı tespit ettik.

×

Reklamlardan elde edilen gelir, bu web sitesinde ulaşmaya çalıştığınız kaliteli içeriği sunmamızı sağlar.

Bu sayfayı görüntülemek için, adblock eklenti ayarlarını devre dışı bırakmanızı rica ediyoruz.