Enerji Tüketiciler Derneği Başkanı Bülent Çebin'den önemli açıklamalar...

Kahramanmaraş'ta son zamanlarda sosyal medya ve bazı farklı mecralarda AKEDAŞ şirketi ile ilgili elektrik faturalarındaki dağıtım ve diğer ödeme konularına itirazlar çığ gibi büyürken bu faturalardaki tüketicilere yansıtılan bedeller ile güvence bedeli ve ucuz elektrik konusunda kısa adı ETÜDER olan Enerji Tüketiciler Derneği Başkanı Bülent Çebin Kanal Maraş'a önemli açıklamalarda bulundu.

Kanal Maraş İnternet Televizyonunda yayınlanan ‘Açık Masa’ program yapımcısı ve sunucusu Mustafa Karaaslan'ın bu haftaki konuğu Enerji Tüketiciler Derneği Başkanı Bülent Çebin oldu. Mersin'de gerçekleşen röportajda Mustafa Karaaslan sordu Bülent Çebin yanıtladı.

İşte  Enerji Tüketiciler Derneği Başkanı Bülent Çebin'in açıklamalarından öne çıkan kısımlar şu şekilde;

Normal şartlarda Elektrik Piyasası'nda EPDK tarafından elektrik fiyatları her 3 ayda bir açıklanır. İlk defa bu yıl Temmuz ayında tarife açıklanmadı. 'Tarife neden açıklanmadı' diye sorduğumuzda da 'zam yok' dendi. Yani net olarak tarifenin neden açıklanmadığı olarak resmi birşey söylenmedi. Temmuz ayı 1 Nisan tarifesiyle birlikte devam etti. Fakat 1 Ağustos'ta alışılmışın dışında elektrik tarifesi yayımlandı ve zam geldi. Bu piyasa uzmanlarını da çok şaşırttı. 1'incisi Eylül ayında 2'nci kere bir kez daha zam geldi. Muhtemelen Ekim'de bir zam daha gelmesi bekleniliyor.

ZAM'I ŞİRKETLER Mİ KOYUYOR? YOKSA DEVLET Mİ KOYUYOR?
Fiyatlar Enerji Piyasası Düzenleme kurumuna aittir. Piyasalar bir nevi regülasyona tabiidir. Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu vardır. Toptan satış fiyatları farklı belirleniyor. Perakende satışlar farklı belirleniyor, ama elektrik şirketlerindeki tarifeleri EPDK belirler. Serbest piyasada isteyen istediği fiyata sunabilir. Burada AKEDAŞ'ın keyfine göre fiyat belirlemesi mümkün değildir. Yani bunu EPDK belirler. Fakat bir şirket kendi kafasına göre fiyat belirlediği takdirde ağır cezaları vardır. Aynı hatayı 3 kez tekrarladığı zaman lisans iptali olur.

Son dönemde hem Ağustos ve hem Eylül ayında zam gelmesi sebebiyle bize çok şikayet geldi. Bize şöyle şikayetler geldi; "Faturadaki fiyatlarla, elektrik tarifesindeki fiyatları eşleştiremedik." gibisine... Sanki burada elektrik şirketi fazladan bir para almış gibi algı ortaya çıkıyor. Ancak böyle bir durum söz konusu değildir. Lisans sahibi elektirk şirketlerinin böyle birşey yapma cesaretinde bulunabileceklerini zannetmiyorum. Çok ağır sonuçları olur. 

EPDK'DAN ELEKTRİK FATURASI SORGULAMA MODÜLÜ
Bu arada faturasından şüphe eden varsa... Tüketicilerin, kullandıkları elektriğin dağıtım şirketlerince doğru fatura edilip edilmediğini kontrol etmelerini sağlamak için EPDK'nın resmi internet sitelerine girip kontrol etsinler.

FATURALAR NEDEN YÜKSEK GELİYOR?
Elektrik faturalarının fiyatlarını belirleyen lisans sahibi şirketleri değildir. Fiyatları EPDK belirler. Hiçbir elektrik şirketleri aldıkları ücrettende memnun değildir. Şuan Lale Devri yaşayan bir elektirk şirketi yok Türkiye'de. Dolayısıyla sanki devletinde vatandaşını elektrik şirketine teslim ediyormuş gibi bir algı oluşmasın. Uzun zamandır elektrik faturlarına zam yapılmıyordu ve bundan dolayı bazı elektrik şirketleri iflas noktasına geldi. Zam yapılmamasının sebebi devletin vatandaşı koruma gayretidir. Elektrik sonuçta bedava üretilen bir hizmet değil. Mutlaka bu işin maliyetleri var. Bu zamana kadar vatadandaş açısından bu fiyat baskınlanmış vaziyette. Tabii, şimdi elektrik fiyatları arttığı zaman otomatikmen bütün sektörlerde bir enflasyon baskısı oluşturuyor. Siz şimdi buraya 5 bin TL elektrik faturası öderken bir anda %14, %30, %54 gibi zamlar geldiği zaman otomatik olarak işletme maliyetlerini arttırmış oluyorsun. O zaman fırın diyelim; enerji maliyeti arttı zam yapmak istedi, bakkal elektrik maliyeti arttı zam yapmak istedi. Otomatikmen herkesin fiyatı artıyor. Bu da vatandaşa yansıyor. Devlet, bugüne kadar olması gerektiğinden fazla müsama gösterdi. İşletmeler batmamak için gayret gösteriyor. Yani bu dağıtım bedelini hiçbir zaman şirketler koymuyor.

HABERİN TAMAMINI VİDEOMUZDA İZLEYEBİLİRSİNİZ

Güncelleme Tarihi: 21 Eylül 2018, 12:29
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

Adblock Tespit Edildi

Reklamların web sitemize yüklenmesini devre dışı bırakmak için bir adblock tarayıcı eklentisi kullandığınızı tespit ettik.

×

Reklamlardan elde edilen gelir, bu web sitesinde ulaşmaya çalıştığınız kaliteli içeriği sunmamızı sağlar.

Bu sayfayı görüntülemek için, adblock eklenti ayarlarını devre dışı bırakmanızı rica ediyoruz.