Büyükşehir Belediyesi'nden tepki çeken toplu taşıma durak mesafesi!

Kahramanmaraş Büyükşehir Belediyesi tarafından Onikişubat ilçesine bağlı 5 Nisan mahallesinde toplu taşıma araçları için durak mesafesinin 50 metre olması toplu taşıma araç sahiplerinin ve vatandaşların tepkisine neden oldu.

Büyükşehir Belediyesi'nden tepki çeken toplu taşıma durak mesafesi!
banner150

Kahramanmaraş’ta gün geçmiyor ki toplu taşıma da sorunlar birbiri ardına çoğalırken, şimdi de Onikişubat İlçesi 5 Nisan mahallesinde toplu taşıma araçları için 50 metre arayla konulan duraklar tepki çekti.

İKİ DURAK ARASI MESAFE 400 METRE OLMALI 

Şehir içi yollar - otobüs durakları yer seçimi kuralları gereği iki durak arası 400 metre arasında olması gerekirken Onikişubat ilçesine bağlı 5 Nisan mahallesinde 50 metre arayla konulan duraklar tepkiye neden oldu. Toplu taşıma sahipleri 50 metre arayla durakların konulmasına veryansın ederek; ''böyle bir uygulama Türkiye’nin hiçbir şehrinde görülmemiştir. Araçlarımızla bir duraktan kalktığımızda daha ikinci vitese atmadan ikinci durağa gelip tekrar orada durmak bizlere tam bir eziyet etmenin arapçasıdır. 5 Nisan mahallesinde uygulanan bu ayrıcalığı kınıyoruz. Yarın bir gün her mahallede isteyen istediği şekilde 50 metre arayla durak isterlerse bizler ne yapacağız’’ dediler. Vatandaşlarda 50 metre arayla durak olmaması gerektiğini dile getirip böyle bir uygulamanın ekonomiye zarar vereceğini, indir bindir yapılarak toplu taşıma olmaması gerektiğinde birleştiler.

DURAK YER SEÇİMİ KRİTERLERİ

Şehir içi yollar - otobüs durakları yer seçimi kuralları şöyle diyor:
''Durak yeri, otobüs güzergâhı ile çakışan yaya arterlerine yakın yerlerde seçilerek yolcunun durağa kolayca erişebileceği şekilde olmalıdır.
Duraklar trafik şartları sebebi ile kavşaklara yakın yerleştirilmelidir. Bunun mümkün olmaması halinde durak yeri iki kavşak arasındaki yaya geçidine en yakın ve emniyetli mesafede seçilmelidir.
Durak yeri kavşaklara en az 100 m mesafede seçilmeli; kavşakta bekleme yapan araçların durak yerindeki yol kesimine sarkmaları önlenmelidir.
Kavşaklardan önceki ve sonraki duraklar,
“kavşak emniyet üçgeni” dışında yer almalıdır.
Diğer trafiğin işletme hızının azalmaması için iki durak arası mesafe en az 400 m olmalıdır. Birinci derecedeki yollarda ise bu mesafe, 600 m olmalıdır. Yolcu yoğunluğunun çok olduğu yol kesimlerinde bu mesafeler 100’er m azaltılabilir…''

KAYNAK: KANAL MARAŞ

Güncelleme Tarihi: 03 Şubat 2020, 08:28
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

Adblock Tespit Edildi

Reklamların web sitemize yüklenmesini devre dışı bırakmak için bir adblock tarayıcı eklentisi kullandığınızı tespit ettik.

×

Reklamlardan elde edilen gelir, bu web sitesinde ulaşmaya çalıştığınız kaliteli içeriği sunmamızı sağlar.

Bu sayfayı görüntülemek için, adblock eklenti ayarlarını devre dışı bırakmanızı rica ediyoruz.