Başkan Kaçamaz: ''Şehrin kalbine yapılacak projenin ortak fikir ile ortaya çıkması gerekir''

Kahramanmaraş Büyükşehir Belediyesi tarafından Trabzon Bulvarı’nda Valilik binasının ve Özel İdare İş Merkezinin de bulunduğu adaya yapılması planlanan ‘Valilik Meydan Projesi’yle ilgili Kahramanmaraş Mimarlar Odası Bakanı Yunus Emre Kaçamaz, şehrin kalbine yapılacak projenin ortak fikir ile ortaya çıkması gerektiğinin altını çizdi.

Başkan Kaçamaz: ''Şehrin kalbine yapılacak projenin ortak fikir ile ortaya çıkması gerekir''

Kahramanmaraş Büyükşehir Belediyesi tarafından Trabzon Bulvarı’nda Valilik binasının ve Özel İdare İş Merkezi'nin de bulunduğu adaya yapılması planlanan ‘Valilik Meydan Projesi’yle ilgili çalışmalarını sürdüren Kahramanmaraş Mimarlar Odası, üyelerinden gelen öne çıkan projelerden birinin sunumunu yaparak, yapılacak projenin mutlaka ortak fikirle konsensüs sağlanan bir proje olması gerektiğine dikkat çekti.

Büyükşehir Belediyesi tarafından yürütülen Valilik Meydan projesiyle ilgili çalışmalarını sürdüren Kahramanmaraş Mimarlar Odasında, üyeleri tarafından çizilen bir fikir projesinin sunumu yapıldı. Kahramanmaraş Mimarlar Odası hizmet binasında gerçekleşen proje sunumuna; Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreteri Rüstem Keleş, Genel Sekreter Yardımcıları Züver Çetinkaya, Mehmet Ertürkmen, Nihat Yıldız, Belediye Meclis Üyeleri Mustafa Saylak, Hanifi Toptaş, Fatma Zehra Aslantaş, Mimarlar Odası Başkanı Yunus Emre Kaçamaz ve Yönetim Kurulu Üyeleri katıldı.

Mimarlar Odası Yönetim Kurulu Üyesi Oğuz Fahri Torun’un en ince ayrıntısına kadar anlattığı projeyle ilgili bir açıklama yapan Kahramanmaraş Mimarlar Odası Bakanı Yunus Emre Kaçamaz; “Üyelerimizin hazırladığı 12 fikir ve maille de bildirilen 20’ye yakın projemiz vardı. Bunların arasında bir projeyi seçerek üzerinde yoğunlaştık ve o projenin sunumunu Büyükşehir Belediyemizin üst yönetimine yaptık. Tabiki sunulan proje üzerinde ileriye dönük yeni revizeler olabilir” dedi.

Kahramanmaraş Mimarlar Odası olarak tek hedeflerinin kente katkı yapmak olduğunu, Mimarlar Odası olarak kendi hazırladıkları projenin uygulanması tarafında kesinlikle olmadıklarına da vurgu yapan Başkan Kaçamaz, şehrin kalbine yapılacak projenin ortak fikir ile ortaya çıkması gerektiğinin altını çizdi. Başkan Kaçamaz; “Tabiki bu projede Mimar Odasının daha etken olması gerekiyor ama Mimarlar Odasıyla birlikte Mühendislerin, Şairlerin, Edebiyatçıların, Esnaf Odalarının ve kısaca kent insanının bütüncül olarak bu projeye katkı sunması gerektiğine inanıyoruz” diye konuştu.

Valilik meydanına yapılacak projenin çok geniş bir konsensüsle onaylanması gerektiğine de dikkat çeken Kahramanmaraş Mimarlar Odası Başkanı Yunus Emre Kaçamaz, gerekirse aday projelerin görsellerinin stantlar kurularak vatandaşların beğenisine sunulması, anketler düzenlenerek oylanmasının en doğru karar olacağını dile getirdi. Sunumunu yaptıkları projeye Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreteri Rüstem Keleş, Genel Sekreter Yardımcıları ve Belediye meclis üyelerinin sıcak baktığını da ifade eden Başkan Kaçamaz; “Biz şehrin kimliğini ve kişiliğini yansıtan bir proje olmasını istiyoruz. Şehrin hafızası olacak bir kent meydanı olması tarafındayız. Burada yapılan projenin kentin siluetini belirlemesi gerektiğini, eski ile yeniyi harmanlayıp bir şeyler yapılması gerektiğini ve insanların buraya baktıklarında şehirde nasıl bir mimarı yapı olduğunu, daha önceden nasıl bir mimarı yapılaşma olduğunu görüyor ve anlayabiliyor olabilmesi gerektiğini düşünüyoruz” dedi.

Güncelleme Tarihi: 06 Şubat 2021, 13:20
YORUM EKLE
YORUMLAR
maraşlı
maraşlı - 3 ay Önce

Mimarlar odası sunum yapıyar adam çeptelefonuyla oynuyor ne kadar çiddiyetsizlik

SIRADAKİ HABER

Adblock Tespit Edildi

Reklamların web sitemize yüklenmesini devre dışı bırakmak için bir adblock tarayıcı eklentisi kullandığınızı tespit ettik.

×

Reklamlardan elde edilen gelir, bu web sitesinde ulaşmaya çalıştığınız kaliteli içeriği sunmamızı sağlar.

Bu sayfayı görüntülemek için, adblock eklenti ayarlarını devre dışı bırakmanızı rica ediyoruz.