Başkan Gürbüz'ün 5 parmağıyla yapmış olduğu işaret ne anlama geliyor?

Elbistan Belediye Başkanı Mehmet Gürbüz'ün sosyal medyadan paylaşmış olduğu fotoğraftaki işaret insanların aklında soru işareti bıraktı.

Başkan Gürbüz'ün 5 parmağıyla yapmış olduğu işaret ne anlama geliyor?

Elbistan Belediye Başkanı Mehmet Gürbüz'ün sosyal medyadan paylaştığı fotoğrafta 5 parmağıyla bir işaret yaptı.

Gürbüz'ün yapmış olduğu işaret Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın sıkça yapmış olduğu RABİA işaretine benzerliğiyle göze çarpıyor. Mehmet Gürbüz bu işareti yaparak ne anlatmak istediği merak konusu oldu.

RABİA İŞARETİ NE ANLAMA GELİYOR?

Rabia, Arapça’da 4’üncü demek. Mursi taraftarları hem toplandıkları Rabiatül Adeviyye Meydanı’na hem de Mursi’nin 4. Cumhurbaşkanı olmasına gönderme yaptıkları için bu işareti benimsedi.

Rabiatül Adeviyye Meydanı ise adını 8. yüzyılda yaşamış sufi bir kadın şairden alıyor. Rabia da ailesinin 4. çocuğu. Rabia çocukluğunu köle olarak geçirir ve kaçma teşebbüslerinde sonra özgür kalır. Bu yüzden Mısır’da özgürlüğün simgesi olur.

Kadın evliyalardan biri kabul edilen Rabia'tül Adeviyye genç bir kızken anne ve babası öldü. Basra'da kıtlık baş göstermişti. O da bir ihtiyara hizmet etmeye başladı. İhtiyar daha sonra Rabia'yı azat etti.

Rabia'tül Adeviyye'nin ömrünü ilim ve ibadet ile geçirdiği, kefenini de sürekli yanında taşıdığı söylenir. İlk dönem sufi şairleri arasından en önemli isimlerden biri olan Rabia'nın İlahi aşk öğretisi kendisinden sonraki sufileri de önemli ölçüde etkilemiştir. Ayrıca zamanın şeyhleri ve mürşitleri Rabiatül Adeviyye'yi ziyaret edip sohbet meclislerinde onun derin bilgisinden ve görüşlerinden yararlanmışlardır.

Bazı kaynaklarda ‘dişi aslan’ olarak da anılan Rabia’tül Adeviye, 752′de Kudüs civarında vefat etmişti.

Güncelleme Tarihi: 21 Aralık 2019, 21:06
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

Adblock Tespit Edildi

Reklamların web sitemize yüklenmesini devre dışı bırakmak için bir adblock tarayıcı eklentisi kullandığınızı tespit ettik.

×

Reklamlardan elde edilen gelir, bu web sitesinde ulaşmaya çalıştığınız kaliteli içeriği sunmamızı sağlar.

Bu sayfayı görüntülemek için, adblock eklenti ayarlarını devre dışı bırakmanızı rica ediyoruz.