Bakan Özhaseki: Bu konuları konuşacağız!

Kahramanmaraş'a gelen Çevre ve Şehircilik Bakanı Mehmet Özhaseki, ilk olarak Kahramanmaraş Valiliği’ni ziyaret etti

Bakan Özhaseki: Bu konuları konuşacağız!

Çevre Şehircilik İl Müdürlüğü Binası ve Elbistan Tapu Kadastro Hizmet binası açılışı için Kahramanmaraş’a gelen Bakan Özhaseki ilk ziyareti Kahramanmaraş oldu. Ziyaretinin ardından Bakan Özhaseki basın mensupların sorularını yanıtladı.

Kanal Maraş muhabiri Ayşe Asır'ın "Şehrimizde ciddi manada çevre sorunları var. Bunların en başında Sır Barajı geliyor. Bu konuda yapılan kısa ve uzun vadeli bir proje var mı?" sorusuna şu şekilde cevap verdi.

Bakanlığımızın 2 tane kolu var. Birisi çevre kolu diğeri ise şehircilik bölümü. Çevre deyince akla gelecek ilk olarak yaşadığımız doğal ortamı, ilk yaratılış halinin koruması, kirletilmemesi ve oradaki her türlü canlı yaşamını tehlikeye atacak etkilerden uzak tutulması kastedilir. Bununla ilgili ve kentsel dönüşüm işleriyle ilgili neler yapılabileceği Çalıştay'da uzun uzun konuşacağız.

'OYUNLARI BOZMAYA DEVAM EDİYORUZ'
Özhaseki, Kahramanmaraş'ta gün boyu sürecek programları hakkında bilgi verirken Fırat Kalkanı ve Zeytin Dalı harekâtlarıyla Suriye'de oluşturulan güvenli bölgelerde Türkiye'nin bir imar çalışması yapıp yapmayacağının sorulması üzerine Özhaseki şunları söyledi:

"Orada biz, kendi ülke güvenliğimizi teminat adına alabilmek adına bir harekâta giriştik. Bu harekâta girişmenin sadece kendi güvenliğimizi teminat altına almaktan da ziyade orada yapılacak birçok oyunu da bozduğunu biliyoruz. Suriye üzerinde yeni hesapların yapıldığı yerde eğer siz masada olmak istiyorsanız gücünüzü de göstermek zorundasınız. Haritaların çizilmesi bazen ülkeler için yüz yılı bulur, bazen 300 yılı, bazen 500 yılı bulur. Asrın başlında Suriye, Irak ve bize ait Osmanlı topraklarında bir harita çizildiğinde ne yazık ki zayıf dönemimizdi, masa üzerinde çok etkili değildik. Şimdi yeniden haritaların çizildiği bir yerde eğer 10 bin kilometre öteden bir ülke gelip 'Ben burada istediğimizi yapmak istiyorum' diyorsa, 12 bin kilometreden bazı ülkeler geliyorsa, Avrupa Birliği'ni hiç ilgilendirmediği halde bu ülkeler gelip burada boy gösteriyorsa Türkiye olarak da bizim masada olmamız elzemdir ve kaçınılmazdır. Tabii o ülkelere soruyoruz 'Sizin buralarda ne işiniz var? Sınırınız mı var? Ortak bir tarihiniz mi var? Kültürünüz mü var, akrabalığınız mı var? Niye geldiniz Amerika'dan buraya?' Avrupa Birliği ülkelerine soruyoruz, 'burada sizin ne işiniz var? Ne alakanız var sizin burayla?' İşte öyle bir dönemdeyiz. Böyle bir dönemde de Türkiye olarak her türlü seçenekleri değerlendiriyoruz."

Türkiye'nin ve vatandaşlarının güvenliğinin ön planda olduğunu vurgulayan Özhaseki, "Bizim ülkemizin güvenliği ön plandadır, bizim ülkemizde yaşayan vatandaşlarımızın can güvenliği her şeyden daha önemlidir ama ülkemizin sınırlarında, yüzlerce kilometrelik sınırımızda olan bitene de kayıtsız kalamayız. Yakından da oradaki olayları takip ediyoruz. Oyunları bozmaya da Allah'a şükür devam ediyoruz ve ileride kendi ülke menfaatlerimiz doğrultusunda ne gerekiyorsa onu da yapmaya hazırız" dedi.

Güncelleme Tarihi: 00 0000, 00:00
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER