Altın üretiminde Dünya'da 3.'sü Türkiye 2.'siyiz!

Türkiye'de altın üretiminde İstanbul'dan hemen sonra ikinci sırada yerini alan Kahramanmaraş, üretimini son 2 yıla oranla yüzde 300 arttırıp rekora ulaştı. Kentte bu yıl 3 ton saf altın işlenerek küpe, yüzük, gerdanlık gibi farklı takı ve aksesuar olarak piyasaya verildi.

Altın üretiminde Dünya'da 3.'sü Türkiye 2.'siyiz!
banner150

Altın sektörüne ayrı yeri olan ve dünyada tanınan 'Maraş burması' bileziği dahi bulunan Kahramanmaraş'ta kuyumcuların yüzü bu yıl güldü. Geçen yıl 1 ton saf altının işlenerek bilezik, gerdanlık gibi takı ve aksesuar olarak piyasa sürüdüğü kentte bu yıl yüzde 300'lük artışla 3 ton saf altın eritilerek takıya dönüştürüldü. 500'ü imalathane olmak üzere 650 kuyumcunun bulunduğu kentte sektörün yaklaşık 4 bin kişiyi istihdam ettiğini belirten Kahramanmaraş Kuyumcular Odası Başkanı Hacı Mustafa Öz, tüm çalışanların asgari ücretin üzerinde aylık ücret aldığını söyledi. Altın üretiminde Türkiye'de 2'nci sırada olduklarını ve ürünleri tüm illere pazarlamanın yanında yurt dışına da ihraç ettiklerini anlatan Öz, birkaç yıl öncesine kadar sektörün üzerinde 'kara bulutlar dolaştığını' söyledi. Hacı Mustafa Öz, 2015 ve 2016'nın sektör açısından çok zor yıllar oluğunu, üretimde 1 tonun altına dahi düşüldüğünü ifade ederek, şöyle dedi:

"2017'de fiyatlarda zik zaklar olsa da daha durağan ve istikrarlı bir fiyat seyretmesi sektörümüzü biraz daha aktif hale getirdi. Özellikle 2017'nin 7'nci ile 9'uncu ay arasında iş potansiyelinin zirve yaptığı şu günlerde imalatçılarımız tam kapasite olmasa bile yüzde 80 kapasitelere ulaşarak çalıştılar. Bu iki ayda yaklaşık 3 ton civarında altın küpe, yüzük, gerdanlık gibi farklı takı ve aksesuar olarak hazırlanıp piyasa sürüldü. Sektörün bu 2 aylık dönemde Kahramanmaraş'ımıza 5 milyon liralık bir katkısı olmuştur."

KAHRAMANMARAS'TA ALTIN URETIMI 2017'DE YUZDE 300 ARTTI. FOTO: OMER KOC-KAHRAMANMARAS-DHA

KAHRAMANMARAS'TA ALTIN URETIMI 2017'DE YUZDE 300 ARTTI. FOTO: OMER KOC-KAHRAMANMARAS-DHA

KAHRAMANMARAS'TA ALTIN URETIMI YUZDE 300 ARTTI. FOTO: OMER KOC-KAHRAMANMARAS-DHA

Güncelleme Tarihi: 07 Eylül 2017, 10:18
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

Adblock Tespit Edildi

Reklamların web sitemize yüklenmesini devre dışı bırakmak için bir adblock tarayıcı eklentisi kullandığınızı tespit ettik.

×

Reklamlardan elde edilen gelir, bu web sitesinde ulaşmaya çalıştığınız kaliteli içeriği sunmamızı sağlar.

Bu sayfayı görüntülemek için, adblock eklenti ayarlarını devre dışı bırakmanızı rica ediyoruz.