Akedaş, Kahramanmaraş'ta caminin elektriğini kesti!

Kahramanmaraş'ın Dulkadiroğlu İlçesi'ne bağlı Turan Mahallesi'nde dikkat çeken bir olay yaşandı. Şeyh Cami'nin ısıtma giderlerinden doğan borcu nedeniyle elektriği kesildi.

Camilerin genel elektrik masrafları devlet tarafından karşılanıyor. Ancak özellikle kış aylarında ısıtma alanlarının kullanımından doğan sarfiyatın faturaları sıkıntılara yol açıyor. Kahramanmaraş'ta Şeyh Turan Cami'nin ısıtma giderlerinden doğan borcu nedeniyle elektriği kesildi.

100 yıl önce Maraş Milli Mücadelesi’nde başta Fransızlar olmak üzere işgalcilere karşı yaşanan destansı direnişte çatışmaların ortasında kalan ve özellikle hedef alınan Şeyh (Şıh) Camii'nde elektrik kesintisi yaşanıyor. AKEDAŞ ekiplerince borcu nedeniyle elektriği kesilen camiye, kaçak elektrik kaçak tutanadığı tutulduğu öğrenildi.

Camilerin elektrik giderleri noktasında devlet, belediyeler ve hayırseverler öncü rol oynuyor. Cami içindeki aydınlatmalar devlet, minare ve dış aydınlatmalar ise belediyeler tarafından karşılanıyor. Cami içinin ısıtılması konusunda ise farklı bir sayaç ve elektrik aboneliği gerekiyor. Ve ısınma giderleri cami bütçesinden karşılanıyor.

ELEKTRİĞİ KESMEKLE KALMADILAR, KAÇAK TUTANAK TUTTULAR

Şeyh (Şıh) Camii'nde geçtiğimiz günlerce Cuma namazı öncesi sela verilmeden önce camiinin elektriği AKEDAŞ görevlilerince kesildi. Bununla yetinmeyen AKEDAŞ, camiye elektiriği kaçak kullandığı iddiasıyla tutanak tuttu.

Bu nedenle cami cemaatinin çok ciddi mağduriyetler yaşadığı öğrenildi.

"EZAN OKUNMADI"

Bu sorunun sürekli yaşandığı dile getiren mahalle sakinlerinden Adem Ünlü, ''Önceden bu yana buraya gelenlere söylüyorum bu sıkıntıların giderilmesi lazım diye. Akadeş görevlileri kendileri açıyor kendileri gelip kapatıyor. Cuma günü sela veriliyordu geldim elektriği kestiler, yaptığınız iş bu mu, bu cuma günü yapılırmı bu dedim? Borcu var kesiyoruz diye cevap verdiler. O Cuma günü ezan okunmadı.'' ifadelerini kullandı.

Güncelleme Tarihi: 07 Nisan 2021, 18:50
YORUM EKLE
YORUMLAR
Mahmut
Mahmut - 1 hafta Önce

Allah belanızı versin eğer bunuda yaptıysanız sizin müslümanlığınızdan şüphe duyarım ne demek cuma dan önce kesmek bu memleketin ekmeğini suyunu yiyin için bide böyle yapın yazıklar olsun

MEHMET
MEHMET - 1 hafta Önce

Mustafa Bey kardeşim sizi bir kez daha tebrik ediyorum bu durum zannediyor musunuz ki ilk defa yaşanıyor ama bir gönül bir mesuliyet bir vicdan ilk defa seslendiriyor Bundan dolayı tebrik ediyorum sizi bu bir zulümdür bu bir zalimliktir bu Haşa dine Allah'a başkaldırıdır bu şehrin evladı olarak,, bu şehrin teşvikinden faydalanmış bu şehrin evladı olmanın karşılığında elektrik dağıtım şirketi olarak kendiler tercih edilmiş küçücük verdikleri arılarla devasa Servet sahibi olmuş Bu şirket ve şirketin sahipleri Allah'tan korkmadan peygamberden utanmadan tek parti döneminde bile yapılmamış caminin elektriklerinin kesilmesi zulmünü utanmadan sıkılmadan bu şehrin camilerine layık görmektedir Eceli gelen köpek cami duvarına pisler demiş ya atalarımız Bu firmanın sahipleri ve yöneticileri bu Kahramanmaraş larının gönlünde zaten yoklar yok olmakla da kalmıyor vicdanlarda ölüyor ve kayboluyorlar ancak bunların zalimliği kadar bu zalimliğe göz yuman bu şehrin yöneticilerin de kınıyorum buyursunlar Haklıyız diyorlarsa sizin televizyonunuzda Açık oturuma davet ediyorum zulümlerini zalimlikleri ne bu şehre ifade etmek istiyorum bu konuyu gündeme getirdiğiniz için sizleri bir kez daha kutluyorum

Jojo
Jojo - 1 hafta Önce

Muhabir elektirik diyemiyor daha. Konunun haber değeri bile yok.

Ara ara ara
Ara ara ara - 1 hafta Önce

Para para para

SIRADAKİ HABER

Adblock Tespit Edildi

Reklamların web sitemize yüklenmesini devre dışı bırakmak için bir adblock tarayıcı eklentisi kullandığınızı tespit ettik.

×

Reklamlardan elde edilen gelir, bu web sitesinde ulaşmaya çalıştığınız kaliteli içeriği sunmamızı sağlar.

Bu sayfayı görüntülemek için, adblock eklenti ayarlarını devre dışı bırakmanızı rica ediyoruz.