Akedaş'ın usulsüz abonelik düzenlediği ortaya çıktı!

Elektriğe geçtiğimiz yıldan bu yana yapılan zamlar tüketicinin cebini hayli yorarken Kahramanmaraş'ta faaliyet gösteren elektrik dağıtım şirketi Akedaş'ın bazı vatandaşların haberi olmadan ikinci veya üçüncü abonelikleri, oturmadıkları ve kendilerine ait olmayan taşınmazlara yeni bir abonelik verdiklerini Kanal Maraş ortaya çıkardı.

Kahramanmaraş'ta bir siyasetçinin ihbarı neticesinde, annesinin adına olan gerçek elektrik aboneliği haricinde oturmadıkları mesken taşınmaza abonelik verdiğini Kanal Maraş ortaya çıkardı.

Elektriğe geçtiğimiz yıldan bu yana yapılan zamlar tüketicinin cebini hayli yorarken son günlerde konaklama ve seyahat gibi masrafların bile tüketici üzerine çıktığı ve EPDK'nın bu uygulamadan vazgeçtiği şu günlerde bir başka usulsüzlük abonelik olayında ortaya çıktı.

Kahramanmaraş'ta faaliyet gösteren elektrik dağıtım şirketi Akedaş'ın bazı vatandaşlar adına ikinci veya üçüncü abonelik verip, vatandaşların haberi olmadan bu işlemi yaptığını Kanal Maraş ortaya çıkardı.

Bu haftanın en dikkat çekici haberleri arasında yer alan skandal olayda son dakika gelişmeleri yaşanıyor. Kanal Maraş'ın önceki gün ortaya çıkardığı Akedaş'ın haksız abonelik işlemi yerinde incelendi. Söz konusu iddiaların doğru olduğu ortaya çıktı. Bir çok vatandaş Kanal Maraş Whatsapp ihbar hattını arayarak şikayetlerini dile getirdiler.

VATANDAŞLAR ÖFKELİ

AKEDAŞ tarafından taşeron şirketin kiralik personellere güncelleme abonelik işlemlerini yaptırdığı iddiasını Kanal Maraş Genel Yayın Yönetmeni bizzat abone adresine giderek ve mahalle muhtarını konuşturarak ortaya çıkardı. Pandemi döneminde ekonomik olarak zor günler geçiren vatandaşlar, kullanmadığı ikinci veya üçüncü bir elektrik faturasının olduğunu öğrenince; ''Abonelikleri üzerimize olmayan elektrik faturalarını mı ödeyeceğiz'' diyerek öfkelerini dile getirdi.

HABERİN GEÇMİŞİ
Alınan bilgilere göre bir siyasetçinin annesinin abonesini otomatik ödeme talimatı ile faturasını ödemesine karşın, üçüncü bir fatura daha gelmesi ile söz konusu yanlışlar silsilesi ortaya çıktı. Olayın hemen arkasından takriben 40-50 bin abonenin de ikinci ve üçüncü bir faturasının olduğu iddiası ve bu isimlere ödeme makbuzu gönderildiği öne sürüldü. Söz konusu olayın perde arkasının ise yine iddialara göre, AKEDAŞ tarafından abone güncelleme işinin bir şirkete verildiği ve bilgi güncellenmesinin yapılırken 40-50 bin abonenin üzerine ikinci veya üçüncü bir abone yapıldığı öne sürüldü.

OTOMATİK ÖDEME İLE ORTAYA ÇIKTI
Kanal Maraş ihbar hattına bir siyasetçinin mesaj atması ile ortaya çıkan olayın Adıyaman ve Kahramanmaraş’ta 40-50 bin aboneyi ilgilendirdiği görüldü. Söz konusu güncelleme sonrası örneğin bir abonesi olan bir kişinin adresi başka bir yerde ve aynı isimle başka bir abonesinin daha olduğu ortaya çıktı. Yanlışın ne zaman yapıldığı veya kaç fatura kesildiği bilinmezken, abonelerin ise bu yanlışa isyan ettiği bildirildi.

SÜSLÜ KOLKUTLARDA OTURUP BEN TEKİM DEMEYE BENZEMEZ
Kendilerini devlet kurumundan bile üstte gören kurulduğundan bu yana vatandaşın bir derdini çözmeyen AKEDAŞ’ta bu hatanın çıkması ise kuruma güveni azalttı. Halkın büyük bir bölümünün her ay kötü hatırladığı AKEDAŞ’ın ise bu yanlışı düzelteceği merak konusu oldu.

YANLIŞ VAR İSE GERİ İADE OLACAK MI? HER AY İKİ FATURA MI GELİYOR? 
Öte yandan son birkaç aydır bazı kullanıcılara çift fatura geldiği de gelen bazı iddialar arasında. Örneğin bu ay bir faturada 140 TL ödeyen bir aboneye bir hafta sonra ikinci bir faturanın gelmesi vatandaşların ''ne oluyor kardeşim bir hafta içinde ikinci bir faturamı ödeyeceğiz? Derdimizi kime anlatacağız?'' diyerek magduriyetlerini dile getiriyorlar. 

SADULLAH KAVAK AÇIKLAMA YAPTI
Siyasetçi Sadullah Kavak, Genel Yayın yönetmenimiz Mustafa Karaaslan’ı arayarak Konu hakkında şunları dile getirdi: “Maalesef bu olay doğru. Hatta annem M. Kavak’ın üzerinde üç tane abone olmasına rağmen bu ay dördüncü bir abonenin olduğu ortaya çıktı. Böyle bir yanlışı söylediğimizde ise annemi AKEDAŞ’a çağırıyorlar. Annem 75 yaşında. Nasıl gitsin? Hem yanlış yapıyorlar, hem de annemin yaşamadığı ve hiç bir şekilde herhangi bir tapulu taşınmazımızın olmadığı bir yerde annem üzerinde abone çıkarıyorlar. Bu nasıl kepazelik! Bu olayda benim edindiğim bilgilere ve iddialara göre takriben 40-50 bin kişinin mağduriyeti söz konusu. Benle birlikte 40-50 bin kişinin hakkı nasıl ödenecek. Elektrik ile ilgili karşılama, konaklama bedelleri daha yeni iptal edilmişken, bu nasıl bir vurdumduymazlık. Yani biz itiraz etmesek, görmesek dördüncü faturayı ödemiş olacağız. Ve bu olayı araştırmasak, 40-50 bin kişiden kurumun ne kadar kazancı olacaktı? Şu ana kadar ne kadar haksız kazanç sağladılar? Bunun izahatı yapıp paraların iadesini yapmaları gerekiyor”

KANAL MARAŞ'IN GÜNDEME GETİRDİĞİ HABER SONRASI SÖZ KONUSU ABONEYE USULSÜZ ELEKTRİK KULLANIMINA BAĞLI KESME TUTANAĞI DÜZENLEDİ

Sözkonusu haber sonrası bugün Kanal Maraş ekibi bahse konu Selçuklu Mahallesi 1. sokak Seyrankent sitesi G. Blok No: 9 Onikişubat adresine giderek hem kapıcı ile hem mahalle muhtarı ile özel röportaj yaparak Müzeyyen Kavak'ın o taşınmaz da ve mahallede oturmadığını tespit etti. Bahse konu 9 nolu daireye çıkıldığında sayaç panosuna 16/12/2020 tarihli ''Usulsüz elektrik kullanımına bağlı kesme ihbarnamesi'' düzenlendiği ve evrakın sayaç panosuna bırakıldığı görüldü. Cevap hakkının kutsallığına inanan Kanal Maraş Genel yayın Yönetmeni Mustafa Karaaslan Kayseri yolu üzerinde bulunan Akedaş Genel Merkezine giderek mikrofon uzattı. Ancak yetkililer herhangi bir cevap vermeyerek ''yazılı açıklama yapacaklarını'' belirttiler.

EPDK NE YAPACAK?

Vatandaşlara taşınmazı olmadığı yerde fazladan abonelik ve fatura çıkarılması karşısında binlerce kişinin magduriyeti had safhada ortaya çıktığı öne sürülürken, EPDK'nın; Akedaş'ın yaptığı bu yanlış hakkında nasıl bir inceleme ve ceza-i yaptırım uygulayacağı merak konusu oldu. Kahramanmaraş ve Adıyaman illerinde yaşayan vatandaşların üzerine kaç adet fazladan abonelik ve fatura düzenlendiği ve bu yanlışın düzeltilip düzeltilmeyeceği kamuoyunda merak ediliyor.

Güncelleme Tarihi: 16 Aralık 2020, 15:51
YORUM EKLE
YORUMLAR
Ramazan bey
Ramazan bey - 8 ay Önce

Türkiye'nin en büyük termik santrali maras ilinde olmasına rağmen elektrik faturaları çok yüksek geliyor sevgili mustafa

SIRADAKİ HABER

Adblock Tespit Edildi

Reklamların web sitemize yüklenmesini devre dışı bırakmak için bir adblock tarayıcı eklentisi kullandığınızı tespit ettik.

×

Reklamlardan elde edilen gelir, bu web sitesinde ulaşmaya çalıştığınız kaliteli içeriği sunmamızı sağlar.

Bu sayfayı görüntülemek için, adblock eklenti ayarlarını devre dışı bırakmanızı rica ediyoruz.