'20 liraya sattığımız balığı şu anda 22 liraya biz alıyoruz'

Ramazan sofralarının da vazgeçilmezi olan balık, tezgahlardaki yerini aldı. Birbirinden faydalı olan balık ise vatandaşın cebini zorluyor. Şazibey Balık Pazarı esnaflarından Mahmut Sarı kanalmaras.com’a yaptığı açıklamada, vatandaşın yazın balık tercih ettiğini söyledi.

'20 liraya sattığımız balığı şu anda 22 liraya biz alıyoruz'
banner150

"KARADENİZDE UCUZ, AKDENİZ'DE PAHALI"

Yazın en sıcak günlerinin yaşandığı şu günlerde Akdeniz bölgesinde balık fiyatlarındaki artış vatandaşa yansıdı. Karadeniz bölgesinde balık fiyatlarında ise yüzde 20 düşüş yaşandı.

Ramazan sofralarının da vazgeçilmezi olan balık, tezgahlardaki yerini aldı. Birbirinden faydalı olan balık ise vatandaşın cebini zorluyor. Şazibey Balık Pazarı esnaflarından Mahmut Sarı kanalmaras.com’a yaptığı açıklamada, vatandaşın yazın balık tercih ettiğini söyledi.

"20 LİRAYA SATIYORUZ 22 LİRAYA ALIYORUZ" 

Sarı şöyle konuştu: “Vatandaş yazın balık yemeyi tercih ediyor. Ama şu anda balık piyasasında fiyatlar çok yüksek. Balık fiyatlarının yüksek olmasının nedeni av yasağının olması. Bir ikinci nedeni ise deniz balıklarının üretim çiftliklerinde üretilmesi. Çiftlik balıklarının da yediği yemler dışarıdan geliyor. 20 liraya sattığımız balığı şu anda 22 liraya biz almak durumunda kaldık. Balık tüm gün aç kalan midenin dostudur. Yemesi hazmı çok kolaydır. İnsan sağlığı için de en faydalı etlerin başında gelir. Balığı herkese tavsiye ederiz. Yazın balık çeşidi olarak 3-5 çeşidimiz olurdu şu anda bu çeşidin sayısı 22 -23’e kadar çıktı. Çeşitliliğin artması doğal balık üretiminin artması ile paralel."  

KARADENİZ’DE BALIK PİYASASI

Karadeniz kıyılarından tutulan mezgit, istavrit ve levreğin fiyatı, ramazanın başlaması ile birlikte yüzde 30 oranında düşüş yaşanıyor.

Ramazan ayının ilk gününde balık fiyatları yaklaşık yüzde 20 ila 30 oranında düşerken tezgahlarda balık çeşitliliği de görülmeye başlandı.

Akçakoca Su Ürünleri Kooperatifi Başkanı Mustafa Karakaş, yaptığı açıklamada, '11 Ayın Sultanı' olan Ramazan ayının bereketli geldiğini söyledi.

Kıyı balıkçılarının yüzünün güldüğünü ifade eden Karakaş, şöyle konuştu: 

"Karadeniz kıyılarında balıkçılık hareketlenmeye başladı. Yeteri derecede balık mevcut. Ramazanın ilk gününde de balık fiyatlarında yüzde 20-30 arasında düşüş oldu. Bu vesile ile fiyatlar uygun orana düştü. Balıkçımız da vatandaş da mutlu diyebiliriz."

Ramazan boyunca fiyatlarda düşüş olmasını beklediklerini aktaran Karakaş, şunları kaydetti: "Tezgahlarda balık fiyatlarında ramazan ayı boyunca düşüşler yaşanacaktır. Mesela barbun, çinekop gibi balıklarda ilk günden 5 lira gibi düşüşler oldu. Bu düşüşler devam edecek. Yaklaşık 1 ay boyunca vatandaşlarımız uygun fiyatlarla balık yiyebilecek. Balık yemek her zaman için faydalıdır ama ramazanda da balık tüketilmesini öneriyoruz. Balık, ramazan sofralarınızı süslemelidir."

Karakaş, ramazan ayı boyunca tezgahlarda ihtiyacı karşılayacak düzeyde balığın yer alacağını sözlerine ekledi.Tezgahlarda barbunun kilosu 30, istavrit ve mezgitin kilosu 20, çipura ve levreğin tanesiyse 10 liradan satılıyor.

Güncelleme Tarihi: 04 Haziran 2017, 15:37
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

Adblock Tespit Edildi

Reklamların web sitemize yüklenmesini devre dışı bırakmak için bir adblock tarayıcı eklentisi kullandığınızı tespit ettik.

×

Reklamlardan elde edilen gelir, bu web sitesinde ulaşmaya çalıştığınız kaliteli içeriği sunmamızı sağlar.

Bu sayfayı görüntülemek için, adblock eklenti ayarlarını devre dışı bırakmanızı rica ediyoruz.