145 bin TL’lik araca Kahramanmaraş’tan rakip çıktı!

İkinci el piyasasındaki artış her modele yansıdı. Türkiye’de kuş serisi olarak bilenen Şahin Marka aracın 145 bin TL’lik fiyatına Kahramanmaraş’tan rakip çıktı. Kahramanmaraş’ta kuş markalı bir araç 66 bin TL’lik fiyatı ile dudak uçuklatıyor.

145 bin TL’lik araca Kahramanmaraş’tan rakip çıktı!

Önlemez şekilde yükselen ikinci el oto fiyatları astronomik rakamlara dayandı. İlk modeli 1970’te üretilen ve 2003 yılında üretim bandından inen TOFAŞ Doğan, Şahin, Kartal ve Murat marka araçların ikinci elleri cep yakıyor. Şu anda üretim lisansı Afrika’da bulanan TOFAŞ marka araçların 2020 modeli ise 40 bin Dolar. Gümrük maliyeti ile 100 bin doları bulan aracın yenisini kimse getirmezken eskisinin Türkiye ve Kahramanmaraş’ta fiyatlarının artması bu kadar olmaz dedirtti.

İkinci el araçların satıldığı internet sitesini ziyaret eden vatandaşlar, 20 yaşındasın üzerindeki araçlara sıfır otomobil fiyatı yazıldığını görünce tepki gösterdi. Kuş serisi diye tabir edilen 20 yaş üzerindeki ikinci el otomobiller, 145 bin liralara varan fiyatla satışa sunuldu.

İnternetten satılan araçların fiyatları artırdığını ifade eden yetkililer , vatandaşlara uyarılarda bulundu. İnternetteki fiyatlara aldanılmaması gerektiğinin altını çizen yetkililer, "Vatandaşlar internetteki fiyatlara bakıp araç alamaya kalkmasınlar. Galericilere ve araba pazarlarına gitsinler. İnternetteki fiyatlar suni. Bütün fiyatların artmasına sebebiyet veriyorlar." dedi.

Yetkililer, araç fiyatlarındaki artışa tepki göstererek, "Beğenmediğin serçe serisine bile 30 bin liradan 100 bin liraya kadar para isteniyor. Böyle giderse araç fiyatlarında artış devam eder. Bu meseleyi halletmemiz lazım. Çözmek için de millî bir duruş sergilemek lazım. Türkiye’de dolar bu kadar artmadı. Son 8 aydır fiyatlar yüzde yüz artış gösterdi." dediler.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

Adblock Tespit Edildi

Reklamların web sitemize yüklenmesini devre dışı bırakmak için bir adblock tarayıcı eklentisi kullandığınızı tespit ettik.

×

Reklamlardan elde edilen gelir, bu web sitesinde ulaşmaya çalıştığınız kaliteli içeriği sunmamızı sağlar.

Bu sayfayı görüntülemek için, adblock eklenti ayarlarını devre dışı bırakmanızı rica ediyoruz.