13 Mayıs'ta Kahramanmaraş'ta bir kişi öldü: Cep telefonlarına dikkat!

13 Mayıs Kahramanmaraş'ta bir çobanın yıldırım çarpması sonucu ölmesine yol açtı. 1 ayda ise yıldırımdan 26 kişi hayatını kaybetti. 120'den fazla hayvan da telef olmuştu. Prof. Dr. Selim Şeker ise korkutan uyarı yaparak ''Elektromanyetik alan çok arttı, bu gibi olaylarla daha fazla karşılaşacağız.'' dedi.

13 Mayıs'ta Kahramanmaraş'ta bir kişi öldü: Cep telefonlarına dikkat!
banner150

13 Mayıs Kahramanmaraş'ta bir çobanın yıldırım çarpması sonucu ölmesine yol açtı. 1 ayda ise yıldırımdan 26 kişi hayatını kaybetti. 120'den fazla hayvan da telef olmuştu. Prof. Dr. Selim Şeker ise korkutan uyarı yaparak ''Elektromanyetik alan çok arttı, bu gibi olaylarla daha fazla karşılaşacağız.'' dedi.

Fırtınalar, yağmurlar; gök gürültüsü, şimşek ve yıldırımları peşi sıra getiriyor. Şimşek, bir bulutun tabanıyla yeryüzü arasında ya da 2 bulut arasında veya bir bulut içinde elektrik boşalırken oluşan kırık çizgiler biçimindeki geçici ışıklara verilen isim. Yıldırım ise gökyüzü ile yeryüzü arasındaki elektrik boşalması olarak tanımlanıyor. Basit bir ifadeyle, tek bir yıldırım bile 1 milyar voltluk elektrik taşıyabiliyor ve bir insanın kalbini durdurabileceği gibi, iç organlarını yakabiliyor.

CEP TELEFONLARINA DİKKAT
Avrupa Yıldırım Takip Sistemi verilerine göre, bu mayıs ayının ilk haftasında bir gecede Avrupa genelinde 200 bin yıldırım ve şimşek gözlemlendi. Türkiye’de de benzer bir durum yaşandı. Yıldırım Tespit ve Takip Sistemi’nden sorumlu olan Meteoroloji Genel Müdürlüğü Gözlem Sistemleri Dairesi Başkanlığı’nın verdiği bilgiye göre, yıldırım ve şimşek olaylarında geçen yılın nisanmayıs aylarına oranla bu yıl artış olduğu belirtildi. 5-13 Mayıs arasında da Türkiye’de yıldırım düşmesi vakalarında artış yaşandı. Son 1 ay içerisinde Türkiye’de yıldırım çarpması sonucu 9 kişi hayatını kaybetti, 26 kişi de yaralandı. Üzerlerine yıldırım düşen 120’nin üzerinde hayvan telef oldu. Diyarbakır’da önceki akşam damda telefonla konuşan bir korucu yıldırım çarpması sonucu hayatını kaybetti. Yıldırım düşenlerin çoğunun açık alandaki çobanlar ile cep telefonu gibi elektronik aletlerle etkileşimde bulunanlar olduğu tespit edildi.

BAHARDA ARTIYOR
Gazete Habertürk'ün haberine göre Meteoroloji uzmanı Prof. Dr. Orhan Şen, küresel ısınma ve iklim değişikliğine bağlı konvektif denilen düşey hareketlerin, yıldırım ve şimşeği oluşturan kümülonimbus bulutlarının kalınlıklarının arttığını söyledi. Bu bulutlar ne kadar büyük olursa içerisindeki elektrik yükünün de o kadar çok olduğuna işaret eden Şen, “Böylece Türkiye’de bahar aylarında yıldırım ve şimşekler artma eğilimi gösterdi. Yıldırım, kendine sivri bir yer ya da bir elektrik alanı bulur. Bu, telefon ya da bir şemsiye olabilir” dedi. Habertürk TV Meteoroloji Mühendisi Hüseyin Öztel ise mayısın ilk haftasında Avrupa’da görülen şimşek ve yıldırım olaylarının artışına dikkat çekti ve şunları ifade etti: “Normalde bahar yağışlarının olduğu sezonlarda şimşek ve yıldırım sayısı bir gecede 40-50 bini bulabiliyor. Avrupa’da bir gecede gözlemlenen 200 bin şimşek ve yıldırım, ortalamanın üzerindeydi.”

BİLİM ADAMLARI 5G’NİN DURDURULMASINI İSTEDİ
Boğaziçi Üniversitesi Elektronik Mühendisliği Öğretim Üyesi Prof. Dr. Selim Şeker, şu uyarılarda bulundu:

“Doğadaki elektromanyetik alanlar ve elektromanyatik kirlilik son derece arttı. İnsanlar artık sıfır potansiyel değil, belli bir potansiyale sahip. Yıldırım da daha düşük bir potansiyale sahip olan insana çarpıyor, oradan da yere düşüyor. Cep telefonu da elektromanyetik sistemle çalışıyor. Avrupa’daki birçok bilim adamı, BM ve Avrupa Parlamentosu’na verilen dilekçelerle 5G’nin çalışmalarının durdurulmasını istediler. 5G geldiğinde yeni baz istasyonları kurulacak, elektromanyetik alanlar artacak. Doğal denge ve insan yapısı (erken ergenlik vs.) bozulacak. Sonuçta insan da elektromanyetik bir yüktür. Buna cep telefonları ve ortamdaki diğer kaynakların da katkısı olabilir. Elektromanyetik alanın artması, istenmeyen olaylara sebep oluyor. Bu gibi olaylar, çok daha fazla yaşanacak.”

KAHRAMANMARAŞ'TA BİR ÇOBAN ÖLMÜŞTÜ
13 MAYIS: Kahramanmaraş Pazarcık’ta hayvan otlatan Mustafa Çam (43), sığındığı ağaca yıldırım düşmesi sonucu yaşamını yitirdi.

Güncelleme Tarihi: 17 Mayıs 2018, 09:01
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

Adblock Tespit Edildi

Reklamların web sitemize yüklenmesini devre dışı bırakmak için bir adblock tarayıcı eklentisi kullandığınızı tespit ettik.

×

Reklamlardan elde edilen gelir, bu web sitesinde ulaşmaya çalıştığınız kaliteli içeriği sunmamızı sağlar.

Bu sayfayı görüntülemek için, adblock eklenti ayarlarını devre dışı bırakmanızı rica ediyoruz.