Asrın felaketi depremin ardından Dulkadiroğlu İlçesinde, istasyon mahallesinde Hanefi Mahçiçek stadyumu arkasında bulunan Baykar, Şirikcioğlu ve Arkas konteyner kentte bulunan çocuklara hizmet vermek adına açılan Ülkü konteyner Kent'te Cumhuriyetin 100. yılı 29 Ekim Bayramı öğretmen ve öğrencilerin katılımıyla coşkuyla kutlandı. 

Okul Türk bayraklarıyla süslenirken çocuklar Türk bayraklı kıyafetler giyerek bayramı coşku ve neşeyle kutladı.

Cumhuriyetin 100. yılı 29 Ekim Bayramı dolayısıyla açıklamalarda bulunan Ülkü konteyner Kent Okulu Müdürü Ahmet Bereket,

"Atamızın en büyük bayramdır dediği bayramımız daha da büyük daha da anlamlı bugün. Çünkü Sarsılmaz Cumhuriyetimizin 100 yılını kutlamanın gururu ve coşkusu içindeyiz. Cumhuriyet Ulu önderimiz Gazi Mustafa Kemal Atatürk'ün ve bedelini kanıyla, canıyla ödeyen bu vatanın evlatlarının yaktığı meşaledir. Adını, varlığını tüm dünyaya haykırmaktır. Aydınlığın, bilimin, devrimlerin, kalkınmanın, demokrasinin, eşitliğin topraklarda hür ve barış içinde yaşayabiliyorsak bunu Cumhuriyete borçluyuz. Cumhuriyet bize miras değil emanettir onu yaşatmak ve yüceltmek hepimizin görevidir. Sevgili çocuklar sizler bu Ülkenin geleceği, umudusunuz Cumhuriyeti korumak, yaşatmak ve değerlerine sahip çıkmak sizin birinci vazifenizdir. Bunun için çok çalışmalı, çok çalışmalı ve daha çok çalışmalı vatanımıza yararlı bireyler olmalısınız Ulu Önder Gazi Mustafa Kemal Atatürk'ün de dediği gibi 'Vatanını en çok seven görevini en iyi yapandır' Minik yüreklerinizdeki Vatan sevgisiyle görevinizi en iyi şekilde yapacağınıza Cumhuriyetin ilkeleri dışında Atamızın izinden yılmadan, yorulmadan, güçlüklere aldırmadan yürüyeceğinize yürekten inanıyorum, aklınızdan hiçbir zaman çıkarmayın ki bu Vatan kolay kazanılmadı Allah izin verdikçe de kaybedilmeyecek. Türkiye Cumhuriyeti Devleti kolay kurulmadı bizlere bağımsız bir Ülke bırakan başta Ulu Önderimiz Gazi Mustafa Kemal Atatürk olmak üzere bu topraklar için canlarını feda eden aziz şehitlerimizi saygı, minnet ve rahmetle anıyorum" ifadelerini kullandı.