Kahramanmaraş'ta aralık 1978'de meydana gelen olaylarla ilgili olarak sivil toplum kuruluşları Kahramanmaraş Ticaret ve Sanayi Odasında (KMTSO) bir araya geldi.

Kahramanmaraş’ta 1978 yılı Aralık ayında meydana gelen olaylarla ilgili olarak Kahramanmaraş sivil toplum kuruluşları Kahramanmaraş Ticaret ve Sanayi Odası ev sahipliğinde basın toplantısı düzenleyerek ortak bildiri yayınladı.

Kahramanmaraş'ta direğe çarpan otomobil taklalar attı: 1 ölü, 2 yaralı Kahramanmaraş'ta direğe çarpan otomobil taklalar attı: 1 ölü, 2 yaralı

Ortak bildiriyi okuyan Kahramanmaraş Ticaret ve Sanayi Odası Mustafa Buluntu şöyle konuştu:

Kıymetli basın mensupları, 
Kahramanmaraş Ticaret ve Sanayi Odası ve şehrimizin sivil toplum kuruluşları adına sizleri saygıyla selamlıyorum. 
Binlerce yıllık geçmişi ile onlarca medeniyete ev sahipliği yapmış kadim kentimiz Kahramanmaraş, insanların birbirleriyle kardeşçe yaşayabildiği Türkiye’nin örnek şehirlerinden birisidir. 
Bu şehir, bağrında büyük medeniyetleri ve kültürleri barındırmış, toprağından bereket fışkıran, insanının yüzü nurlu, ruhu engin bir şehirdir. Kültürüyle, inanışıyla, duruşuyla canların can olduğu topraklardır burası…
Öyle bir kültür ki, kardeşliği vatan toprağı gibi kutsal sayar. 
Öyle bir inanış ki, komşuluk müessesesine derin bir hürmet vardır.   
Öyle bir duruş ki, vatan söz konusu olduğunda kanının son damlasına kadar savunmaya yetecek imanı vardır.  
Kurtuluş mücadelesinde, 72 gün boyunca, şehrin her yanında, ‘Maraş’ Savunmasında, Türkoğlu Savunmasında, Pazarcık Savunmasında yer alanların, Elbistan ve çevresinden yardıma koşanların, 11 Şubat 1920'de Fransızları bu şehirden kovanların; Türk-Kürt Alevi-Sünni herkesin bağımsızlık mücadelesine katıldığı Kahramanmaraş’tır burası…
Atalarımız, Türkü-Ermenisi, Alevisi-Sünnisi, Kürdü-Çerkezi aynı mahallede yan yana yaşamış, evlilikler yapmış, ortak iş kurmuş, ticaret yapmış ve birbirlerinden asla zarar görmemişlerdir. 
44 yıl önce, 1978 yılında yaşanan elim hadiseyi bugün hala yüreklerimizde esefle hatırlıyor ve kınıyoruz. 
Bu olaylarda hayatını kaybeden tüm kardeşlerimizi bir kez daha rahmetle anıyoruz.
Hepimiz milli bütünlüğümüzün vazgeçilmez parçalarıyız. Fitnecilerin, milli birlik düşmanlarının bu kültürel derinliğe zarar vermemeleri için Alevi-Sünni kardeşliğini her zaman canlı ve diri tutmak zorundayız. 
Alevi-Sünni tüm Kahramanmaraşlılar olarak kardeşliğimize zarar vermek isteyenlere müsaade etmeyeceğimizi herkes bilmelidir.
Necip Fazıl’ı ve Aşık Mahzuni’yi yetiştiren şairler kenti Kahramanmaraş, yeni değerlerini yetiştirmek ve kültür zenginliğini derinleştirmek üzere daima yoluna devam edecektir.   
Gün, kardeşlik günüdür. 
Gün, bir ve beraber olma günüdür. 
Gün, yeniden büyük ve güçlü olmak için çok çalışma günüdür. 
Kahramanmaraş coğrafyası, insanca yaşamak ve üretmek için hepimize yeter. 
Bu oyunları tezgâhlayanlar bilsinler ki Kahramanmaraşlılar artık bir daha bu oyunlara gelmeyecek ve her geçen gün kardeşlerini daha sıkı saracaktır.
Bizler, Kahramanmaraş sivil toplum kuruluşları temsilcileri olarak ‘78 Olayları’nda hayatını kaybeden Alevi-Sünni tüm kardeşlerimizin manevi huzurunda tazimle eğiliyor, Allah’tan rahmet diliyoruz. 
Bir daha bu kadim kentin ve ülkemizin karanlık şer odaklarının oyunları ile bu acıları yaşamasını asla istemiyoruz ve buna izin vermeyeceğiz. 
Sivil toplum kuruluşları temsilcileri olarak diyoruz ki:
Sevgide güneş gibi ol, dostluk ve kardeşlikte akarsu gibi ol, 
Hataları örtmede gece gibi ol, tevazuda toprak gibi ol, 
Öfkede ölü gibi ol, her ne olursan ol, ya olduğun gibi görün, ya göründüğün gibi ol.
Bu duygu ve düşüncelerle kamuoyuna saygıyla arz ederiz.