Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, her fırsatta “Sağlıkta çağ atladık” diye övünürken, 300 yataklı Kahramanmaraş Kadın Doğum ve Çocuk Hastanesi Projesiyle ilgili kafa karıştıran bir detay ortaya çıktı.

Ülkenin hastane projesi bile ekonominin kötü yönetilmesi nedeniyle durdu. Sağlık Bakanlığı'nın birçok ilde önerdiği hastane yapım ihaleleri, ödenek yetersizliği nedeniyle birer birer iptal edildiği ortaya çıktı.

İhale Haberi'nde yer alan bilgilere göre, Sağlık Bakanlığı’na bağlı Sağlık Yatırımları Genel Müdürlüğü’nün düzenlediği ve Kahramanmaraş'a inşa edilmesi planlanan Kahramanmaraş 300 Yataklı Kadın Doğum Ve Çocuk Hastalıkları Hastanesi ihalesi 12 Mart 2020 yılında ihalesi yapılmıştı.

2020 yılının mart ayında ihalesi yapilan  ve 900 günde yapılması planlanan hastahane inşaatında ki son durum nedir?

Sağlık Bakanlığının çalışmaları sonucunda 300 Yataklı Kadın Doğum ve Çocuk Hastalıkları Hastanesinin 10 Mart 2020 yılında ihalesinin yapıldığı belirtilen açıklamada, şunlara yer verilmişti:

"15 ameliyathane, 50 yenidoğan yoğun bakım,  20 çocuk yoğun bakım,  20 erişkin yoğun bakım, 160 hasta odası, 20 doğum odası, 40 diyaliz ünitesi, 46 müşahade yatağı bulunan 98 poliklinik, 6750 metrekare acil servis ile sağlık hizmeti verecek 358 sismik deprem izolatörü, helikopter pisti ve son teknoloji ile donatılacak olan 75000 metrekare kapalı alanlı Kadın Doğum ve Çocuk Hastanemiz, tefrişat ve donanım dahil 450 milyon liraya mal olacak ve 2022 yılında hizmete girmesi planlanmaktadır''

2022-05-22_13-21-49

2022 YILI GELDİ HASTANE NERDE? İNŞAAT NERDE? PARA NERDE?

Mart 2020 yılında ihalesi yapılan 300 yataklı kadın doğum ve çoçuk Hastalıkları hastanesi hakkında Bakanlık veya Kahramanmaraş Milletvekillerinden hiç ses çıkmazken, vatandaşlar. WhatsApp ihbar hattına, ''Hastanemiz nerde? İnşaatı nerde? Hastane parası nerde? Milletvekilleri hani ofislerinden ha bire açıklama yapıyorlardı şimdi niye sesleri çıkmıyor? Boy boy fotograf çektirip sosyal medya hesaplarından paylaşıyorlardı? Ne oldu? Süllümden indik sözümüzden döndük mü diyorlar? Seçim sandığı yaklaşıyor, bizim karşımıza AKP'li milletvekilleri çıkıp şunu yapacağız, bunu yapacağız demesinler'' mesajları yazdıkları görüldü.

Kahramanmaraş’ta evlerinde kenevir yetiştirirken yakalandılar Kahramanmaraş’ta evlerinde kenevir yetiştirirken yakalandılar

AKP MİLLETVEKİLLERİ MÜJDE DİYE DUYURMUŞTU

AK Parti Kahramanmaraş Milletvekillerinin hepsi 2020 yılında İletişim Ofisi olarak şu açıklamayı yapmışlardı:

AK Parti Kahramanmaraş Milletvekilleri olarak, 29/05/2019 tarihinde Sağlık Bakanımız Sayın Fahrettin KOCA ile yaptığımız görüşmede şehrimiz adına 300 yataklı Kadın Doğum ve Çocuk Hastanesi yapılmasını talep ettik ve 18/06/2019 tarihinde İletişim Ofisimiz ’den bu talebimizi kamuoyuna ilan  etmiştik. 
Milletvekillerimiz ile yaptığımız çalışmalar sonucunda, Sağlık Bakanlığımızın çalışmaları sonucunda 300 Yataklı Kadın Doğum ve Çocuk Hastalıkları Hastanesinin ihalesinin 10/03/2020 tarihinde gerçekleştirileceği ilan edilmişti ve 07/02/2020 tarihinde bunu değerli hemşerilerimiz ile paylaşmıştık
Yapılan ihale sonucunda;
15 Ameliyathane
50 Yenidoğan Yoğun Bakım
20 Çocuk Yoğun Bakım
20 Erişkin Yoğun Bakım
160 Hasta Odası
20 Doğum Odası
40 Diyaliz Ünitesi
46 Müşahade yatağı bulunan
98 Poliklinik
6750 metrekare acil servis ile sağlık hizmeti verecek.

358 Sismik Deprem izolatörü, helikopter pisti ve son teknoloji ile donatılacak olan 75000 metrekare kapalı alanlı Kadın Doğum ve Çocuk Hastanemiz, tefrişat ve donanım dahil  450 Milyon liraya mal olacak ve 2022 yılında hizmete girmesi planlanmaktadır.

Bu Sağlık tesisinin şehrimize kazandırılması için çaba sarf eden Genel Başkan Yardımcımız Sn Mahir ÜNAL, İç İşleri Komisyon Başkanımız Sn. Celalettin GÜVENÇ, Milletvekillerimiz Sn. İmran KILIÇ, Sn. Mehmet Cihat SEZAL, Sn. Habibe ÖÇAL, 
Sn. Ahmet ÖZDEMİR ve talebimizin karşılanması konusunda göstermiş oldukları ilgiden dolayı Sağlık Bakanımız Sayın Fahrettin KOCA’ya teşekkür ederiz. Kahraman hemşerilerimize ve aziz milletimize arz olunur.

KAHRAMANMARAŞ VE ADIYAMAN ARASINDA FARK NEDİR?

Kahramanmaraşlı vatandaşlar en çok şu soruya cevap arıyorlar: ''Aynı tarihte Adıyaman ilinede aynı proje ihale edilmiş ve ne yazık ki, Adıyaman da ki hastane bitme aşamasına gelmiş vaziyette. Adıyaman da AKP'ye açık destek veren il'di, Kahramanmaraş'ta. Niye Adıyaman ilindeki hastane inşaatı başlanmış ve bitme aşamasında, Kahramanmaraş ilimizde ise neden ihalesi yapılan hastane inşaatı neden başlamadı veya başlatılmadı. Bu şehre hizmet getiremeyen Milletvekilleri istifa etsinler. Böyle vekillik olmaz'' diye mesaj yazdıkları görülürken, hiç bir milletvekilinin aradan geçen 2 yıl gibi bir zaman olmasına ragmen kamuoyuna herhangi bir açıklama yapmamaları tepkiyle karşılandı.

İHALESİ YAPILDI ANCAK İNŞAATA BAŞLANILMADI

Alınan bilgiye göre, Kadın Doğum ve Çoçuk hastalıkları hastanesi inşaatının Mart 2020 yılında ihalesinin yapıldığı, ancak ihaleyi alan firmanın teminatı yakarak 10 ton demiri alıp şehri terk ettiği bilgisine ulaşıldı. Bu konuda Milletvekilleri sessizliğini koruyacak mı, korumayacak mı? Kamuoyu net bir cevap bekliyor.