Kahramanmaraş Valiliği İl Afet ve Acil Durum Müdürlüğü, Necip Fazıl Kültür Merkezinde, deprem bilincini artırmak amacıyla panel düzenlendi.

Başkan Güvenç’ten TESK Yönetimine giren ilk Kahramanmaraşlı oda Başkanı Ahmet Kuybu’ya tebrik, Kuybu'dan teşekkür... Başkan Güvenç’ten TESK Yönetimine giren ilk Kahramanmaraşlı oda Başkanı Ahmet Kuybu’ya tebrik, Kuybu'dan teşekkür...

Kahramanmaraş Valiliği İl Afet ve Acil Durum Müdürlüğü, Necip Fazıl Kültür Merkezinde deprem paneli düzenledi. Panele kentin valisi Ömer Faruk Coşkun, protokol, konuşmacılar ve vatandaşlar katıldı. Panele konuşmacı olarak Kahramanmaraş Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreteri Rüstem Keleş, Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi Deprem Araştırma ve Risk Merkezi Müdürü Dr. Öğretim Görevlisi Alican Kop, Kahramanmaraş İnşaat Mühendisler Odası Başkanı Ökkeş Buğra Dalkıran ve Kahramanmaraş İl Afet Müdürü Aslan Mehmet Coşkun katıldı. 

İL AFAD MÜDÜRLÜĞÜ KENTTE ÇALIŞMALARINI ARTIRDI

Kahramanmaraş’ta beklenen olası deprem ve son günlerde yaşanan 4.2 şiddetindeki meydana gelen depremlerden dolayı kentte deprem bilincini artırmak amacıyla broşürler dağıtılıp panel düzenleniyor. Necip Fazıl Kültür Merkezinde düzenlenen deprem panelinde konuşan Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi (KSÜ) Deprem Araştırma ve Risk Merkezi Müdürü, Mühendislik ve Mimarlık Fakültesi Jeoloji Mühendisliği Bölümü Dr. Öğretim Üyesi Alican Kop, şehir merkezi içerisinden 28 kilometrelik bir fay zonunun geçtiğini ve 509 yıldır enerji biriktiren Gölbaşı-Türkoğlu Segmentine çok yakın olduğunu hatırlatarak, Kahramanmaraş kentinin deprem açısından çok riskli bir bölge olduğunu vurguladı.

Türkiye’nin depremsellik açısından en riskli bölgelerinin en başında gelen Kahramanmaraş’ı tehdit eden iki deprem kaynağının olduğunu belirten Dr. Öğretim Üyesi Alican Kop, bunlardan birincisinin Gölbaşı-Türkoğlu segmenti diğerinin ise şehrin içerisinden geçen 28 kilometrelik fay hattının olduğunu söyledi.

Doğu Anadolu Fay Hattı’nın 5 parçasından 1’i olan Gölbaşı-Türkoğlu segmentinin 509 yıldır enerji biriktirdiğini vurgulayan Dr. öğretim Üyesi Kop, her an segmentin kırılabileceğini ve kırıldığı zamanda 7 civarında bir deprem oluşturabileceğini ifade etti.

Kahramanmaraş şehir merkezinin içerisinden geçen Kahramanmaraş Fay Zonu’nu incelendiklerini belirten Kop, aldıkları örneklerin yaşlandırılması sonucunda, fay zonun kaç yılda bir ve en son ne zaman deprem ürettiğinin belirleneceğini kaydetti. 

“Gölbaşı - Türkoğlu segmenti şehir merkezinin yaklaşık 15-16 kilometre uzağından geçiyor”

KSÜ Deprem Araştırma ve Risk Merkezi Müdürü Dr. Öğretim Üyesi Alican Kop, konuyla ilgili şunları söyledi: “Depremleri bu coğrafyada sürekli yaşayacağız, yaşamama gibi bir şansımız yok. Şimdi Kahramanmaraş’ın depremselliğine baktığımız zaman Kahramanmaraş, Türkiye’de deprem açısında en riskli illerin en başında geliyor. Bu nedenle de birçok projede Kahramanmaraş pilot bölge olarak seçiliyor. Kahramanmaraş’ta deprem riskinin yüksel olmasının iki nedeni var. Bunlardan birincisi: Doğu Anadolu Fayı’nın Gölbaş ile Türkoğlu arasından geçen bölümü. Bu segmente Gölbaşı-Türkoğlu adını veriyoruz. Bu segment şehir merkezine yaklaşık 15-16 kilometre uzaklıktan geçiyor