Son dakika haberi! İhalelerde şeffaflık için namus sözü veren AK Partili Kahramanmaraş Büyükşehir Belediye Başkanı Hayrettin Güngör'ün sözünde durmadığı ve ilana çıkmadan ihale verdiği iddia edildi. Detaylar haberimizde...

Kanal Maraş'ta yayınlanan Açık Masa programı ateşli bir tartışmaya sahne oldu.

Kanal Maraş'ın ilk kez duyurduğu Kahramanmaraş Büyükşehir Belediyesinin AKBEL A.Ş şirketine bağlı Arasa Otopark ve Büyükşehir Belediye içerisinde bulunan oto yıkama kiralama işinde, ilan yayınlamadan düşük bedelle bir firmaya ihaleye verdiği ortaya çıktı.

"Birlikte belediyecilik'' diyen Hayrettin Güngör'ün, bu ihale skandalına nasıl bir cevap vereceği merakla beklenirken, hem Arasa otopark içerisinde hem de Büyükşehir Belediyesi içerisinde bulunan oto yıkama ihalesini herhengi bir yerde ilana çıkmadan ihaleye tek başına giren bir emlak firmasına yıllık kira bedelleri olarak 116 bin TL'ye kira verildiği iddiası programda damga vuran konulardan birisi oldu.

Program öncesi bu belgenin kendisine iletildiğini dile getiren Karaaslan, bu konunun üzerine gideceğini kaydetti.

'AHBAP-ÇAVUŞ' İHALESİ

Kahramanmaraş'ta bir vatandaşın CİMER'e yaptığı başvurular doğrultusunda Kahramanmaraş Büyükşehir Belediyesine bağlı AKBEL şirketinin Arasa Otopark ve Büyükşehir Belediye içerisinde bulunan oto yıkama ihalesinde usulsüzlük yapıldığı ifade edildi.

Cimere şikayette bulunan vatandaşın cimer şikayet belgesini Kanal Maraş'a mesaj olarak atmasıyla ortaya çıkan ihale yolsuzluğunu Cumhuriyet Başsavcılığına da ayrıca şikayette bulunacağını belirten Ö.Ö isimli vatandaş şikayetinde şu sözlere yer verdi ''Kahramanmaraş Büyükşehir şirketi olan AKBEL A.Ş Arasa otoparkında bulunan oto yıkamayı kendi sitesinde, belediyenin sitesinde yayınlamadan alalede bir şekilde ihale yapmış, ihaleden sadece kendisinin ve alacak firmanın haberi olmuşher nasılsa, oysa ki şehrin merkezinde olan böyle bir işletmeye usule uygun ihale yapılmış olsa en az 20 katılımcı en az da 200 binin üstünde bir rakam çıkacaktır. Bu ihale usulsüzdür. Gereğini yapmanızı saygıyla arz ederim.'' ifadesinde bulunduğu görüldü.

279615037_680376963244538_632403251320456609_n

AKBEL A.Ş CEVAP VERMEDİ

Konu ile alakalı Mustafa Karaslan telefon ile AKBEL A.Ş yetkililerine ulaşmaya çalıştı. Telefonda görüşülen yetkili kişiye, Arasa Otopark ve Büyükşehir Belediye içerisindeki Oto yıkama ihalesinin herhangi bir yerde ilana çıkmadan veya ilan verilmeden yapıldığı, ihaleye bir kişinin girdiği o kişiye 116 bin TL gibi düşük bedelle kiraya verildiği, konu hakkında bir açıklamalarının olup olmadığı soruldu. Yetkili kişi, ''O ihale ile ilgili muhatap ben değilim. Telefon aktarmam buradan zor ama siz tekrar arayın muhatap olacak kişiye bağlanmasını santrala söyleyeceğim.'' dedikten 5 dakika sonra Karaaslan'ın tekrar araması sonucunda bu seferde aynı yetkili kişinin telefona çıktığığı, ve aynen şu sözleri söyledi ''Müdür Bey pazartesi geliyor. Bu konu ile alakalı Pazartesi Müdür Bey'den cevap alırsınız'' cevabını vermesi manidar karşılandı.

ACABA MÜDÜR BEY YERİNDE MİYDİ?

Telefonda daha önce ''muhatabı ben değilim, santralı tekrar arayın ben yönlendirmesini yaptıracağım'' diyen H.K isimli yetkili kişi, Müdür Bey'e bu konuyu aktarması sonucunda Müdür Bey'in de Büyükşehir Belediye Başkanı Hayrettin Güngör'e danışmadan cevap vermemek için ''burada yok, Pazartesi arasın mı?'' dedirtti. 

Gözden kaçırmayın

Kahramanmaraş'ta bir su borusu daha patladı! Arıza diye gittiler ortalığı rezil ettiler Kahramanmaraş'ta bir su borusu daha patladı! Arıza diye gittiler ortalığı rezil ettiler

Kahramanmaraş Büyükşehir Belediye Başkanı Hayrettin Güngör'ün bu ihale usulsüzlüğü veya yolsuzluğu hakkında kamuoyuna nasıl bir açıklama yapacağı merakla bekleniyor.