Kahramanmaraş Büyükşehir Belediyesi'nin Su ve Kanaizasyon şirketi KASKİ'nin Kamu alacağı olan Milyonlarca TL tutarındaki alacağından vazgeçmek adına KİPAŞ Holding ile GİZLİ ANLAŞMA yaptığı öğrenildi.

Kanal Maraş Genel yayın Yönetmeni Mustafa Karaaslan'ın ele geçirdiği belgelerde, Kahramanmaraş Büyükşehir Belediyesinin 2013 yılında KİPAŞ Holding aleyhine açılmış olan su borcuna karşılık davayı kazandığı, Kipaş Holdin'in Yargıtay temyiz yoluna gittiği, Yargıtay'ca yerel Mahkeme Kararının Onandığı, Karar düzeltme yolunun bile red edilerek kesinleştiği öğrenildi.

HARİCİ ANLAŞMA YAPILDI

Kipaş vekilleri davayı kaybetmesine karşılık, edinilen bilgiye göre son olarak Anayasa Mahkemesine müracaat ettiği, Anayasa Mahkemesi Yargıtay'ın onadığı kararı usul ve Esas'tan bir kaç eksiklik olduğu gerekçesi ve bu eksikliklerin düzeltilmesi için karar vererek tekrardan yerel Mahkemeye gönderilen dosya, Kahramanmaraş 4.Asliye Hukuk Mahkemesinin 2021/23 Esas kaydı verilerek yeniden açıldığı, Yerel Mahkeme karar vereceği duruşmadan önce KASKİ vekillerinin Mahkemeye dilekçe vererek HARİCİ ANLAŞMA yaptıklarını ve dosyadan tamamen Feragat ettikleri belirtildi.

2 MİLYON TL'YE Mİ ANLAŞILDI?

İddiaya göre, Kaski ile Kipaş arasında, ''Harici Anlaşma'' yapılarak 2 Milyon TL üzerinden anlaşıldığı ve bu paranın 2 taksit halinde yatırılacağı öne sürülerek, ayrıca bundan sonra her ay atık su bedeli için KASKİ tarafından belli bir miktar Kipaş'a fatura kesilmesinin anlaşmaya yazıldığı öne sürüldü.

VATANDAŞA İCRA KİPAŞ'A İNDİRİM

Kahramanmaraş'ta pandemi dolayısıyla vatandaşlar su borcunu ödeyemezken, su borcu olan vatandaşlara, Kaski Genel Müdürlüğü tarafından  1000 TL borç ve üzerine İcra işlemi başlatıp magduriyetlerine sebep olurken, KİPAŞ Holding'ten Milyonlarca TL alacağını HARİCİ ANLAŞMA PROTOKOLÜ yaparak, 2013 yılından bugüne kadar 15-20 milyon TL tutar denilen borcun yerine, sadece 2 milyon TL bir rakama anlaşıldığı iddia edildiğinin duyulması üzerine, Kahramanmaraş kamuoyunun bu konuya büyük tepki göstererek sosyal medyadan paylaşımlar yaptığı görüldü.

NEDEN VAZGEÇİLDİĞİ BİLİNMİYOR

Kipaş Holding’in Kahramanmaraş Büyükşehir Belediyesine bağlı KASKİ Genel Müdürlüğünün izaha muhtaç  KİPAŞ'A ait yaklaşık 15-20 milyon TL tutarındaki su borcunun 2 milyon TL'ye gizli anlaşma yapılarak geri kalanından vazgeçtiği ve bu hususta Mahkemeye FERAGAT DİLEKÇESİ verdiği, KİPAŞ ile Gizli anlaşma yapılarak kamuoyundan gizlenen bu olayın duyulması üzerine vatandaşlar tarafından infial ile karşılandı ve sosyal medyadan paylaşımlar yaptıkları görüldü.

BU NASIL ADALET BU NASIL HALKÇILIK?

Yaşananlara isyan eden vatandaşlar KASKİ'ye tepki göstererek sert eleştirilerde bulundular.

Kanal Maraş Genel Yayın Yönetmeni Mustafa Karaaslan ise Kahramanmaraş Büyükşehir Belediyesi'ne bağlı KASKİ Genel Müdürlüğüne 12.01.2022 tarih ve 25517 Kayıt numaralı dilekçeyle müracaat ederek, 4982 Sayılı Bilgi Edinme Kanunu kapsamında yapılan anlaşmanın ya kamuoyuna açıklanmasını ya da bir nüshasının kendisine verilmesini talep etti. 

Kaski Genel müdürlüğü bu dilekçeye cevap verip vermeyeceği merak edilirken konu ile ilgili görüşünü aldığımız Mustafa Karaaslan ''Kaski yetkililerinin cevabını bekleyeceğim. Gelecek cevaba göre adım atacağım. Kaski bir açıklama yapmaz veyahut tarafıma bir belge vermediği takdirde elimdeki belgeleri canlı yayında kamuoyu ile paylaşacağım'' dedi.

Mustafa Karaaslan'ın KASKİ'ye verdiği dilekçe aynen şöyle:

"Kahramanmaraş Büyükşehir Belediyesine bağlı Kaski Genel Müdürlüğü tarafından Kipaş Holding A.Ş Fabrikalarının SU BEDELİ borcundan dolayı 2013/51 Esas da kayıtlı mahkeme dosyası ile takriben 10 ile 20 milyon TL tutarında alacağının kısmi tutarı için açılmış davayı kazandığı, Yargıtay’ca onandığı, ancak Anayasa Mahkemesine müracaat edildiği ve Mahkeme Kararının alacak kısmına değinilmeden birkaç usul eksikliğinin bulunulduğu, bunların düzeltilmesiyle ilgili yeniden yargılamanın yapılması için dosyanın tekrardan yerel 4 Asliye Hukuk Mahkemesine gönderildiği, burada 2021/23 esas kaydına kayıt yapılarak görülmekte olan davanın karar duruşmasından önce Kahramanmaraş Büyükşehir Belediyesine bağlı Kaski Genel Müdürlüğünün 24.06.2021 tarihli Kaski Vekilleri Av. Burak Yılmaz ve Av. Zeynep Kuybu Gebel tarafından Yukarıda esas numarası belirtilen Mahkemeniz dosyasında davaya konu su borcu ekte sunulan 21/05/2018 tarih ve 2018/298 Karar numaralı Meclis Kararı ile Kaski’ye devredilmiş olup, Kaski ile Davalı KİPAŞ arasında HARİCEN YAPILAN ANLAŞMA neticesinde, dosya borcu tamamen giderildiğinden davadan ve yargılama giderleri ile vekâlet ücretinden karşılıklı feragat ediyoruz.’Dilekçe verilmiş, Mahkeme hâkimi tarafından dilekçenin alt kısmına ‘’Harici anlaşma metnini sunmak üzere KASKİ vekillerine 2 haftalık süre verilmesine’’ kararı verilmiştir.

4982 Sayılı bilgi edinme Kanunu kapsamında KASKİ ile KİPAŞ arasında bu şehir halkını ilgilendiren Milyonlarca TL KASKİ’nin su alacağının, gizli anlaşma ile Davadan feragat edilerek vazgeçildiğini, takriben 10 ile 20 milyon TL arasındaki KİPAŞ’TAN alacağın iddia edildiği üzere sadece 2 milyon TL alınarak bu gizli anlaşmanın yapıldığını ve bu nedenle Milyonlarca TL alacaktan feragat edildiğini, hatta dosyanın tüm masraflarından bile vazgeçildiğini öğrenmiş bulunuyorum. Bu şehirde yaşayan bir vatandaş ve duyarlı bir basın mensubu olarak tüyü bitmemiş yetimlerin hakkı olan Milyonlarca TL kamu alacağının, haricen nasıl ve kaç paraya anlaşma yapıldığını, bu anlaşmada hangi yetkilinin imzasının olduğunu, bu yapılan anlaşma protokolünün veya evrakının ya kamuoyuna açıklanmasını, ya da tarafıma verilmesini, 4982 Sayılı Bilgi Edinme Kanunu gereği arz ve talep ediyorum."

dilekçe

DÖNEMİN BÜYÜKŞEHİR BELEDİYE BAŞKANI ERKOÇ KABUL ETMEMİŞTİ

Önceki dönem Kahramanmaraş Büyükşehir Belediye Başkanı Fatih Mehmet Erkoç zamanında da iddia edildiği üzere, bazı siyasilerin bu konu ile ilgili devreye girerek Kipaş'ın atık su bedeli borcunun 2012 yılında 5-6 milyon TL olduğu, bu borcun anlaşma yoluna gidilip cuzi bir bedel alınmasının ve Büyükşehir Belediye kasasına girmesi bu olayın kapatılmasının istenildiği kamuoyu tarafından bilindiği, ancak önceki Başkan Fatih Mehmet Erkoç'un o dönemde araya girenlere bile ''bu bir kamu alacağıdır. Tüyü bitmemiş yetimlerin hakkıdır. Bir kuruşunu silemem. Mahkemeye gidilsin. Mahkeme neye karar verirse biz de ona uymak zorundayız'' dediği yine kamuoyunun bildiği bir vakadır.