Yaptığı her konuşmada ''demokrat olma'' vurgusu yapan Kahramanmaraş'ın AK Partili Büyükşehir Belediye Başkanı Hayrettin Güngör'ün, 2022 yılı ilk çeyreği bitmesine az bir zaman kala kadrolu işçilere hala sözleşme yapmadığı belirtildi.

Seçim öncesi belediye çalışanlarına bir çok vaatlerde bulunan bazı AK Partili Büyükşehir Belediye Başkan adayları, koltuğa oturur oturmaz, kendi haklarını savunan bir çok işçilerin kimisini işten çıkartırken, kimisini ise sürgün ederek istifa etmeye zorladığı öne sürüldü.

Kahramanmaraş Büyükşehir Belediyesi'nde ise onlarca personel önce fişlendi, sonra da ya işten atıldı, yada görev yerleri değiştirilerek sürgün edildiği iddia edildi.

Kahramanmaraş'ta tekstil fabrikasında yangın! Kahramanmaraş'ta tekstil fabrikasında yangın!

Seçilmeden önce birlikte çalışmaya devam edeceğiz diyerek personelin oyunu alan Güngör, seçilir seçilmez kendisine oy veren bazı personelleri ekmeğinden ederek mağdur ettiği, işten çıkartılan bazı işçilerin ise, yapılan zulme itiraz ederek işe iade ve tazminat davası açtığı, açtıkları davaları kazanan bir çok personellerin tamamı tazminatlarını bir bir alırken, işe iadelerin yapılmadığı bilgisine ulaşıldı.

Güngör'ün, toplu taşımada Ankara Büyükşehir Belediye Başkanına atıfta bulunarak kendi toplu taşıma araçlarına destek vermediğini ima edip eleştiri getirirken, kamuoyunda ''Ankara Büyükşehir Belediye Başkanına laf atacağına kendi belediyesinde kadrolu işçilerin sözleşmesini yapsın. Kadrolu işçilerin yüzünü güldürsün daha etik olur'' söylemlerinin çokça konuşulduğu ifade edildi.

3 AY ÖNCE KADROYA GEÇTİLER

Bilindiği gibi 2022 yılı Ocak ayı itibariyle Kahramanmaraş Büyükşehir Belediyesi kadrolu işçilere sözleşme yapması gerekirdi. Hizmet İş Sendikasına bağlı işçiler 3 ay olmasına rağmen hala sözleşmelerinin yapılmadığını belirttiler. Hizmet İş Sendikası şube eski Başkanı Ömer Çınar'ın istifa etmeden önce Belediye'ye teklif verdiği, bu teklifin 5 defa görüşmesinin yapıldığı, Sendika Şube Başkanlığına yeni seçilen Mehmet Ali Dağ'ın da sözleşmeler ile ilgili görüşmeler yaptığı ve takriben İş-Kur üzerinden 10 gün içerisinde Büyükşehir Belediyesinin kadrolu işçilerine sözleşme yapmak üzere teklifini sunacağı bilgisine ulaşılırken, Belediyenin ne kadar zam vereceği ve sözleşme yapılması adına sunacağı teklifine sendika ve işçilerin nasıl bir cevap verecekleri merak edilmeye başlandı.

3 aydır kadrolu işçilere sözleşme yapılmaması nedeniyle bir çok işçinin ödemelerinden dolayı mağduriyet yaşadığı öğrenilirken, Kahramanmaraş Büyükşehir Belediyesi kadrolu işçilere hala sözleşme yapmaması ve sessiz kalması kamuoyunda tepkilere neden olmaya devam ediyor.

YİNE Mİ İŞTEN ÇIKARMALAR OLACAK?

Kahramanmaraş Büyükşehir Belediyesi kadrolu işçilere sözleşme yapmaması veya belediyenin vereceği teklifi işçilerin kabul etmemesi durumunda yeni bir işten çıkarmaların sorusu da kamuoyunda sorulmaya başlandı.

Konuyla ilgili Kahramanmaraş Büyükşehir Belediyesi'nden yazılı bir açıklama yapması beklenirken, işçilerden bazıları '' Yöneticilerimizin tuzu kuru, bizim ne çektiğimizi bilmiyorlar. Kimimiz kiracıyız, kimimiz oturduğumuz evlerin faturalarını ödeyemez ve temel gıda maddelerini alamaz olmuşuz. Çoçuk okutanımız var. Evlarımıza gelecek hazırlamaktan korkar olduk. Bir an önce kadrolu işçilerin sözleşmesini yapmalarını istiyoruz'' demekten kendilerini alamazlarken bazı işçiler ise ''hakkımızı arayamaz olduk. Sesimizi çıkartsak işten atılmakla tehdit ediliyoruz. Allah'tan Kanal Maraş var da sesimizi duyurabiliyoruz.''