İYİ Parti Elbistan İlçe Başkanı Av. Hüseyin Gül, Belediye Başkanı Mehmet Gürbüz'ün 'bisiklet yolları kaldırılıyor' başlıklı açıklamasına ilişkin sosyal medya hesabından dikkat çeken bir çıkış yaptı.

Elbistan Belediye Başkanı Mehmet Gürbüz, kent içerisindeki bisiklet yollarının kaldırılacağını; yeni uygulamada ise kaldırımların bir bölümünün bisiklet yoluna dönüştürüleceğini beliritti.

İlçede, 2019 yılında hayata geçirilen bisiklet yolunun kaldırılmasıyla ilgili sosyal medya hesabından dikkat çeken açıklamalar yapan İYİ Parti Elbistan İlçe Başkanı Av. Hüseyin Gül, ''Yatırıma değil ranta karşıyız demiştik'' diyerek başlayan sözlerine şöyle devam etti:

"Bisiklet yollarının kaldırılması hayırlı bir haber. 2 yıl önce söylemiştik tekrar ediyorum. Bisiklet yolları Pınarbaşı bölgesinden başlayıp battal köprüsüne kadar nehir kenarı boyunca devam etmeli. Belli aralıklarla bisiklet kiralama noktaları oluşmalıdır. Şehir merkezin de ne yolda ne de kaldırımda bisiklet yolları olmamalıdır. Ne yazık ki şehrimizin imarı buna uygun değildir. Yaptığınız yanlış uygulama sebebiyle bu şehrin parası çar çur edilmiştir. Hesap vereceğiniz günleri görmek dileğiyle."

Devlet, Kahramanmaraş'ta o hastaneyi yapamadı! Devlet, Kahramanmaraş'ta o hastaneyi yapamadı!

GÜRBÜZ'DEN ''U'' DÖNÜŞÜ!
H
izmetle değil yaptığı rantlarla gündeme gelen Elbistan Belediye başkanı Mehmet Gürbüz, geçen yıl 80 km bisiklet yolu yapılacağını vurgulamıştı. Bu doğrultuda bisiklet yolunun 60 km'lik kısmını tamamlayan Elbistan Belediyesi yaptığı bu projede geri adım attı.

Muhalefetin baskısıyla vazgeçilen bisiklet yolu projesinde kamuoyunda şu ana kadar yapılan bisiklet yolu'nun 60 km olmadığı, bisiklet yoluna ne kadar harcandığı ayrıca bisiklet yolunun tekrardan kaldırılacağı yeni projenin giderleride önceki projede gösterileceği konuşuluyor.

Mehmet Gürbüz, proje döneminde şunları söylemişti;

"Halkımıza, Elbistan'ı yaşanabilir kent yapma sözü vermiştik. Bisiklet yolu projemiz de bu hedefimizin önemli bir sacayaklarından biriydi. Bunun için de 34 caddemizde toplam 87 kilometrelik bir bisiklet ağı oluşturmayı hedefliyoruz. Bunun 60 kilometrelik bölümü kullanıma açılmış durumda. Bu proje ortaya çıktığında; ne dünyanın ne de bizim gündemimizde Covid-19 diye bir küresel salgın yoktu. Şuan dünyaya bakış açımızı değiştiren bir pandemi sürecini yaşıyoruz. Bu sürecin hayatımıza getirdiği en önemli şart ise "sosyal mesafe" kuralı oldu. "Yeni normal dönem" olarak isimlendirilen bu süreçte sosyal mesafe kuralıyla birlikte birçok alışkanlığımız değişmek zorunda kaldı. Ulaşım tercihleri de bu değişimden nasibini aldı. İnsanlar, sosyal mesafeyi ayarlayabilecekleri, bağımsız ve özgürce tek başınıza hareket edecekleri bisikleti daha çok kullanmaya başladı. Yeni ve güvenli bir ulaşım modeli arayışının başladığı dünya genelinde Elbistan olarak biz daha önceki adımlarımız sayesinde çok şanslı bir konuma geldik."

Projenin ileriki dönemlerde bisiklet istasyonları ile destekleneceğinin ve vatandaşları bisiklet kullanmaya teşvik edecek çalışmalara da ağırlık vereceklerinin altını çizen Elbistan Belediye Başkanı Mehmet Gürbüz, "Pandemi süreciyle birlikte yıldızı daha çok parlayan bisikleti, hayatımızın vazgeçilmez bir parçası yapma yönünde adımlarımız sürecek. Bisiklet altyapısı ve kullanma kültürü konusunda Avrupa ile yarışır duruma gelmemiz gerekiyor. Vatandaşlarımızın bakkala, markete, camiye, pazara, okula gidiş gelişlerinde bisiklet kullanımını teşvik edici bir takım organizasyonlarımız olacak. Biz, "yol yaptım oldu" mantığı ile hareket etmiyoruz. Sağlıklı yaşamın teşvik edilmesi, bisiklet kullanımının özendirilmesini bisiklet istasyonları ile destekleyeceğiz. Halkımızı yeni normal dönemin en sağlıklı ve gözde ulaşım aracına yönelmeleri noktasında üzerimize düşeni en iyi şekilde yapmaya gayret göstereceğiz"