Bugün 4 milyondan fazla Suriyeli sığınmacının yaşadığı Türkiye toprakları, 2011’de Suriye devriminin başlamasından bu yana Suriyelilere ev sahipliği yapıyor. Türkiye, 2016 yılına kadar açık kapı politikası izleyerek kapılarını savaştan kaçan insanlar için koşulsuz olarak açtı.

Bununla birlite Kahramanmaraş'ta resmi kayıtlara göre 96 bin 177 Suriyeli barınıyor... Mülteci sayısı arttıkça polemik gitgide büyüyor.

Bilindiği gibi Suriyeli sığınmacılara dair tartışmalar son günlerde arttı.

Kamuoyundaki zıt fikirler ne derece karmaşık bir durumda olduğumuzu gösteriyor.

Taraflar hayli farklı sebepler ileri sürerek Suriyeli sığınmacılara dair tartışmanın lehinde veya aleyhinde tavır takınıyor. Bunda iktidara yakın veya uzak olmanın ya da siyasi, ideolojik dünya görüşünün azımsanmayacak bir payı bulunuyor.

İnsanlar farkında olarak veya olmayarak içinde bulunduğu koşullara göre sığınmacılara yaklaşıyor.

MAHALLE HALKI İSYAN ETTİ

Geçtiğimiz günlerde Kahramanmaraş'ın merkez Onikişubat İlçesi'ne bağlı Hayrullah Mahallesi'nde yaşanan olay, mahalle sakinlerinin tepkisine yol açtı ve bardağı taşıran son damla oldu.

Edinilen bilgiye göre; Suriyeli aile ile Demirci ailesinin çocukları sokakta oyun oynarken birbiriyle kavga etti. Evlerine dönen çocukların durumu anlattığı aileleri sokağa çıkıp, kendi çocuklarının haklı olduğunu ileri sürerek birbirleriyle tartışmaya başladı.

Kısa sürede büyüyen tartışma, Suriyeli ailenin haber verdiği 30'a yakın suriyelinin mahalleye gelmesiyle olay büyüdü.

Demirci ailesi, Suriyeli yaklaşık 30 kişilik grup tarafından ellerinde bıçak ve silahlarla bir eve baskın yapıp tehditler savurduklarını iddia etti.

Ortalığın karıştığı kavgada çevredekilerin ihbarı üzerine olay yerine gelen çok sayıda polis ve özel kuvvetin müdahalesi ile sonlandırıldı. 

SESLERİNİ DUYMALARINI İSTEDİLER

Olayın kendi çocuğuna yönelik yapıldığını ve çocuk kavgasının fazla büyütmememek için neden vurduğunu öğrenmek için kapısını çaldıklarını, erkeklerinin evde olmadığını söylemeleri üzerine merdivende beklemeye başladıkalrı sırada eli kılıçlı ve bıçaklı 30 kişilik suriyeli grup tarafından baskına uğradını dile getiren Mehtap Demir, yetkililere "Suriyelileri artık burada istemiyoruz. Bu kadar misafirlik yeter" diyerek feryat etti.

Hayrullah Mahallesi'nde yaşayan Suriyelilerin her hafta toplanarak gruplar halinde kavga etmesinden mahalle halkının bıktığını belirtti.

Her hafta toplanarak kavga eden Suriyelileri emniyet güçlerine şikayet etmekten bktıklarını dile getiren mahalle halkı 30 kişilik bir grubun kavga ederken görüntülerini de paylaştı. Özellikle park ve çevresinde sürekli aynı olayları yaşamaktan huzurlarının kalmadığını dile getiren mahalle sakinleri yetkililerden yardım istedi.

AKP'li Büyükşehir Belediyesi AKP'li İlçe Belediyesi'nin işçi duraklarını söküp kaldırıyor! AKP'li Büyükşehir Belediyesi AKP'li İlçe Belediyesi'nin işçi duraklarını söküp kaldırıyor!

"BU SURİYELİLERDEN ÇEKTİĞİMİZ NEDİR?"

Elinde sopa, kesici ve delici aletlerle mahalleye gelen Suriyelerinin mahalle halkının can güvenliğini tehlikeye attığını belirten Mehtap Demir, “Bu Suriyelilerden çektiğimiz nedir? Hermen hemen hergün Hayrullah Mahallesi ve bu mahallenin parkı civarında 20-40 kişilik gruplarla gelip kavga eden Suriyeli gençlerden bıktık." diyerek tepkilerini dile getirdiler.

Mahalle sakinlerinin açıklamasının tamamını video haberimizden izleyebilirsiniz...