Yılın son ayına buz gibi bir havayla giren Türkiye'nin pek çok bölgesi yağış altında. Meteoroloji'ye göre yağışlı hava önümüzdeki günlerde de etkisini sürdürecek. Peki İstanbul'a beklenen kar yağışı ne zaman gelecek ? Ünlü Meteoroloji uzmanı İstanbul’a kar yağışı için tarih verdi.

İşe alınmayınca masalara tükürdü İşe alınmayınca masalara tükürdü

Kasım ayının sonuna gelirken Türkiye soğuk ve yağışlı hava sisteminin etkisi altına girdi. Bazı illerimiz etkili olan kar yağışıyla beyaza büründü. Peki İstanbul’a kar ne zaman yağacak? Meteoroloji uzmanı Kerem Ökten, uzun vadeli hava durumu tahminlerini açıkladı.

Meteoroloji Genel Müdürlüğünden alınan tahminlere göre, hava sıcaklığında önemli bir değişiklik beklenmiyor. Genellikle mevsim normalleri civarında seyredeceği tahmin ediliyor.

Rüzgarın, genellikle kuzey, Doğu ve Güneydoğu Anadolu’da güney yönlerden hafif, ara sıra orta kuvvette, Batı Akdeniz ile Doğu Akdeniz’in iç kesimlerinde kuzey yönlerden, Orta ve Doğu Karadeniz kıyılarında batı ve kuzeybatı yönlerden kuvvetli, zaman zaman kısa süreli fırtına (40-70 km/sa) şeklinde esmesi bekleniyor.

Meteoroloji’den yapılan açıklamaya göre yurt genelinde sağanak yağış beklenirken, Adıyaman, Amasya, Artvin, Bingöl, Bitlis, Diyarbakır, Elazığ, Giresun, Hakkari, Kayseri, Malatya, Mardin, Niğde, Ordu, Rize, Samsun, Siirt, Sivas, Tokat, Trabzon, Tunceli, Van, Yozgat, Batman ve Şırnak için sarı kodlu uyarı verildi.

METEOROLOJİ UZMANI AÇIKLADI

Sosyal medya hesabından açıklamalarda bulunan Meteoroloji uzmanı Kerem Ökten, İstanbul’a kar yağışı için tarih verdi.

Ökten’in paylaşımı şöyle:

“Dikkat! 5 Aralık’ta Ülkemize, İstanbul dahil, kar yağışları gelebilir. Hem Avrupa hem de Amerika meteoroloji modelleri hemfikir. Yakından takip ediyorum. Kar ile erken tanışabiliriz…”