Terör örgütü IŞİD'in yeni lideri Ebu Hasan el-Kureyşi'nin İstanbul'da yakalandığı öne sürüldü. Detayları ise önümüzdeki günlerde Cumhurbaşkanı Erdoğan açıklayacak.

İstanbul geçtiğimiz hafta eşi benzeri görülmemiş bir operasyonun ev sahipliğini yaptı. 

Türk polisi, DEAŞ'in yeni lideri Ebu Hasan el-Kureyşi'nin İstanbul'da olduğu bilgisine ulaştı. 

OdaTV'den Toygun Atilla'nın aktardığı habere göre, DEAŞ liderinin konumlandığı ev günlerce takibe alındı. Operasyonu bizzat İstanbul Emniyet Müdürü Zafer Aktaş yönetti. 

TEK KURŞUN ATILMADAN YAKALANDI

DEAŞ liderinin bulunduğu evin çevresine adeta karakol kuruldu.  

İstanbul İstihbarat ve Terörle Mücadele Şube Müdürlüğü ekipleri geçen hafta dünya çapında bir operasyona imza attı. Tek bir kurşun dahi atılmadan DEAŞ'in yeni lideri Ebu Hasan el-Kureyşi yakalandı. 

EMNİYET VE MİT SORGUSU

Büyük bir gizlilik içinde gerçekleştirilen operasyonun ardından DEAŞ lideri, hem Terörle Mücadele hem de Milli İstihbarat Teşkilatından DEAŞ uzmanı bir ekip tarafından sorgulanmaya başlandı. 

Sorgulamalar sonunda örgütün bilinmeyenlerine dair çok önemli bilgiler elde edildi. 

CUMHURBAŞKANI ERDOĞAN AÇIKLAYACAK

Türkiye'nin uluslararası alanda terörle mücadelesine dair çok önemli bir başlık maddesi haline gelecek olan DEAŞ liderinin yakalanmasının ayrıntılarını ise önümüzdeki günlerde Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan açıklayacak. 

SON LİDERLERİ 3 ŞUBAT 2022'DE ÖLDÜRÜLDÜ

2014'te halifeliğini ilan eden Irak Şam İslam Devleti (DEAŞ) lideri Ebubekir el Bağdadi, Ekim 2019'da İdlib'deki bir ABD baskınında öldürüldü. 

Örgütün sonraki lideri Ebu İbrahim el-Haşimi el-Kureyşi oldu. 

13 şehir hastanesinin bütçesi Sağlık Bakanlığı'nın bütçesini geçti 13 şehir hastanesinin bütçesi Sağlık Bakanlığı'nın bütçesini geçti

Ebu İbrahim el-Haşimi el-Kureyşi önceki lider el-Bağdadi ile aynı sonu yaşadı. 3 Şubat 2022'de İdlib'deki bir ABD operasyonunda öldürüldü. 

DEAŞ bu operasyonu doğrularken, yaptığı açıklamada örgütün yeni liderinin Kureyş kabilesinden olduğu iddia edilen Ebu Hasan el-Haşimi el Kureyşi olduğunu açıklamıştı. 

(Kaynak: ODA TV)