AFAD'dan yapılan son dakika açıklamasına göre, merkez üssü Düzce'nin Gölyaka ilçesi olan 5,9 büyüklüğünde bir deprem meydana geldi. Saat 04.08'de meydana gelen deprem İstanbul, Ankara, Eskişehir, Bursa, Kocaeli, Bolu ve Edirne'den de hissedildi. Düzce Belediye Başkanı Faruk Özlü, katıldığı bir televizyon yayınında deprem sonrası elektriklerin kesildiğini ve artçı sarsıntıların devam ettiğini duyurdu.

Düzce'nin Gölyaka ilçesinde saat 04.08'de 5,9 büyüklüğünde bir deprem meydana geldi. Depremde İstanbul, Eskişehir, Bursa, Kocaeli, Ankara, Bolu, Edirne şiddetli olarak sallandı.

Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığının (AFAD) internet sitesinde yer alan bilgiye göre, saat 04.08'de merkez üssü Düzce'nin Gölyaka ilçesi olan 5,9 büyüklüğünde sarsıntı kaydedildi.

Gölyaka ilçesindeki depremin 6,81 kilometre derinlikte meydana geldiği belirlendi.

14-4

DÜZCE BELEDİYE BAŞKANI: ARTÇI SARSINTILAR DEVAM EDİYOR

Düzce Belediye Başkanı Dr. Faruk Özlü ise, "Gerçekten çok şiddetli bir depremde. Şu an Düzce’de elektrikler kesik, insanlar evlerinin dışında sokaklarda. Artçı sarsıntılar devam ediyor. Hasar tespiti için bütün ekiplerimizle çalışıyoruz. Şu ana kadar gelen kötü bir haber yok. Bir evin yıkıldığı doğru. Bize ulaşan bir hasar ve yıkık bilgisi yok. Doğru tespitler için günün ışımasını bekleyeceğiz. Depremi takiben insanlar sokaktalar. Elektrik olmadığı için belli bölgelerde jeneratörle aydınlatılan yerler dışında genel olarak elektrikler kesik. Düzce'nin konut stoku yüzde 80 derecesinde yenidir. Bütün tespitler yapıldığında çok kötü sonuçlar beklemiyorum." ifadelerini kullandı.

VALİ YERLİKAYA: KONUYU TAKİP EDİYORUZ

İstanbul Valisi Ali Yerlikaya, Düzce'nin Gölyaka ilçesi merkezli 5,9 büyüklüğündeki depremin İstanbul'da da hissedildiğini belirterek "Konuyu takip ediyoruz. Allah, her türlü afetten ülkemizi ve milletimizi korusun." açıklamasında bulundu.

Otoyolda feci kaza meydana geldi! Ölü ve yaralılar var... Otoyolda feci kaza meydana geldi! Ölü ve yaralılar var...

Vali Yerlikaya, sosyal medyadan yaptığı açıklamada, "AFAD verilerine göre saat 04.08’de Düzce Gölyaka merkezli 5.9 büyüklüğünde bir deprem meydana gelmiştir. Deprem İstanbul’dan da hissedilmiştir. Konuyu takip ediyoruz. Allah, her türlü afetten ülkemizi ve milletimizi korusun." ifadesini kullandı.

BAKAN SOYLU'DAN İLK AÇIKLAMA

AHaber Canlı yayınına konuşan İçişleri Bakanı Süleyman Soylu depreme ilişkin son dakika gelişmelerini paylaştı. "Şu an aldığımız bir olumsuz durum söz konusu değil. Sadece birinci kattan atlamalar var. Oraya da ekiplerimiz gidiyor." diyen Bakan Soylu, "Bir can kaybı yok yaralanma var oda panikle yüksekten atlama sebebi ile. Valilerimiz şu an da hem AFAD'da hem de ilgili merkezlerdeler. Artçı depremler devam ediyor. Panikle atlamanın dışında bir yaralanma yok o da İstanbul ve Sakarya'da sadece bir iki yerde" bilgisini aktardı.

Bakan Soylu, Karadeniz Ereğlisi'nde bir evin yıkıldığı bilgisinin alındığını duyurdu.

"ARTÇILARI 6 AY KADAR SÜREBİLİR"

Profesör doktor Jeofizik mühendisi Şerif Barış katıldığı canlı yayın programında şunları ifade etti:

"Bunun artçıları yaklaşık 6 ay kadar sürebilir. 4, 4.9 şiddetinde olabilir, insanların tedirgin olmaması gerek. Fayın 3 boyutlu yapısını tespit edemiyoruz. Sistem kurulması gerekiyordu. Verilen kaynak ve ödeneğin eksik olması bu işi engelledi. Yoksa ben Düzce'den başlayarak 3 sene boyunca orayı inceleyecektim. Yerin 3 boyutlu tomografisini çekmeden prüzlü bölgeleri net bir şekilde bilme imkanımız yok.

Düzce benim proje bölgemdi ama destek alamadık.Sığ bir deprem, özellikle batı bölgelerde 5 ile 7 km derinliğinde bir deprem olur. 20 olsaydı daha geniş yerlere ulaşırdı. Yataklardan uyandıracak bir hareket vardı. Şiddetinin 6 ya da 7 civarında olduğunu İstanbul açısından söyleyebilirim."

'17 AĞUSTOS İLE AYNI ŞİDDETİ YAŞADIK'

Düzce’de gazeteci olan Özel Çelik CNN Türk’e yaptığı açıklamada şu sözleri kullandı:

"Depremin gürültüsü ile büyük bir panik ve korku oluştu. Vatandaşlar büyük bir korku ile kendisini dışarı attı. Arabası olanlar şehir dışına doğru yola çıkmaya başladı. Şu anda bulunduğum yerde herhangi bir yaralanma veya ölüm söz konusu değil.

17 Ağustos ve Kasım depremlerini yaşamış biri olarak şu anda yaşadığımız şiddet diğer depremleri hiç aratmadı bize, aynı şiddeti yaşadık."

İBRAHİM KALIN: BÜYÜK GEÇMİŞ OLSUN

Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın sosyal medya hesabından "Deprem. Büyük geçmiş olsun. Mevla hepimizi muhafaza eylesin" mesajını paylaştı.