Merkez Bankası'nın faizi 100 baz puan indirmesinin ardından dolar kuru rekor üstüne rekor kırıyor. 2.5 yılın en düşük seviyesini gören altın fiyatları ise toparlamaya başladı. Altın ve Para Piyasaları Uzmanı İslam Memiş, yatırımcıya önemli uyarılarda bulundu.

Gram altın 984 liradan, çeyrek altın 1.584, cumhuriyet altını 6.519 liradan alıcı bulurken, Dolar 18.54, Euro da 18.07 liradan işlem görüyor. Altın ve Para Piyasaları Uzmanı İslam Memiş, altın fiyatları, dolar ve brent petrol fiyatlarına ilişkin Ahaber'de kritik açıklamalarda bulundu: 

"Dolardan uzak durun"

Ben dolardan uzak durmayı tercih ettiğimden dolayı tüm diğer enstrümanları ucuz buluyorum. Doların karşısındaki diğer enstrümanlar daha avantajlı. Euro doların altında kaldı. Euro dolara karşı ucuz kalmaya devam diyor. 

Bir kağıt paraya yatırım yapacaksam bunun adı dolar değil, euro ve sterlindir benim nazarımda. Dolardan uzak durmakta fayda var.

Brent petrol 90 doların aşağısını kırdı. Petrol fiyatlarının gerilemesi iyi ancak dolar kuru yüksek diye pompa fiyatlarına yansımıyor. Ben gerilemenin devam edeceğini tahmin etmiyorum. Yılın son çeyreğinde petrol fiyatlarında yeniden 130-140 dolarları görebiliriz. 

Ekim ayı uyarısı

Bir haftalık süreç içinde yatırımcılar kararını vermeli. KKM'de param var, boşa çıktı dolar alayım mı? Hayır. Şöyle bir hamle yapabilirsiniz, elimde TL var. Ben TL'yi altına çevirip KKM'den faiz getirisini alabilirim. Aradaki getiriyi cebime koyarım. Altın gramı yükselince aradaki farklı alacağımdan zararım olmuyor. KKM'de TL'de duranlar, eline yeni TL geçenler bu hamleleri değerlendirebilir.

Zirvedeki mi dipteki mi?

Milyonların gözü bugünkü toplantıda! Asgari ücret için masada 3 farklı rakam var Milyonların gözü bugünkü toplantıda! Asgari ücret için masada 3 farklı rakam var

Dolara sıcak bakmıyorum. Dolar 20 yılın zirvesinde, euro 20 yılın dip seviyesinde. Zirvedekini mi satın alırsın, diptekini mi satın alırsın?

Buna karar vermeniz lazım. Ben alırım altınımı, KKM'ye koyarım, aylık getirimi alırım, altınım zaten altın olarak duruyor. Haliyle kaybım olmayacak."