Para ve altın piyasaları uzmanı İslam Memiş bu sefer dolar yatırımcısını tedirgin edecek bir açıklamaya imzasını attı.

Altın ve dolar konusunda yaptığı tahminler ile tanınan altın ve para piyasaları uzmanı İslam Memiş, Merkez Bankası’nın eylül ayı faiz kararına ilişkin değerlendirmelerde bulundu. 

Merkez Bankası’nın faiz kararının öngörülemez olduğunu söyleyen İslam Memiş, bu durumda belirsizliğini sıkıntılı bir sürece işaret ettiğini söyledi.

Türkiye’nin G20 ülkeleri arasında enflasyon rakamları en çok artan ülke olduğunu belirten İslam Memiş, artık hükümetin bu konuda bir adım atması gerektiğine de dikkat çekti ve yatırım aracı olarak son dönemlerde dolara yönelen vatandaşa kötü haberi verdi. 

İslam Memiş'ten ters köşe yapan Dolar uyarısı - Resim: 7

Emlakçılar uyardı: “Mal sahibi evi satsa da kiracı çıkmak zorunda değil” Emlakçılar uyardı: “Mal sahibi evi satsa da kiracı çıkmak zorunda değil”

Eylül sonunda dolar da büyük bir düşüş beklediğini belirten İslam Memiş, bunun gerçekleşmesi durumunda dolar TL kuru nun etkileneceğini söyledi. Borsanın 3500 seviyesini test ettiğini belirten İslam Memiş, aynı anda ikisinin de yükselmesinin büyük şüphe uyandırdığını dile getirdi.

Yabancı yatırımcıların satın alması ve uzun vadede durmasının çok önemli olduğunu belirten İslam Memiş, şu anda mevcut ekonomi yönetiminin borsayı desteklediğini söyledi.
Gram altın fiyatları ile ilgili de değerlendirmelerde bulunan ünlü Ekonomist İslam Memiş, yılsonuna ilişkin gram altın tahminlerinize dile getirdi.

İslam Memiş'ten ters köşe yapan Dolar uyarısı - Resim: 5

Gram altının pozitif sürecinin sürdüğünü söyleyen Memiş, dolar kurunun gram altının kaderini belirleyeceğini de sözlerine ekledi. Gram altın için hala yılsonunda 1400 lira tahmine olduğunu belirten İslam Memiş, Dolar TL kurunda bir çekilme olması halinde gram altının bin liranın altına düşebileceğini söyledi.

Bunu da Merkez Bankası’nın faiz kararının belirleyeceğini belirten ünlü altın ve para piyasaları uzmanı, elinde altın ve doları bulunanların biraz daha beklemesi gerektiğine dikkat çekti.