Para ve altın başta olmak üzere değerli metaller piyasası uzmanı İslam Memiş, yatırımcıları hem dolar kuru hem de borsa için uyararak "birisi çıkacak, diğeri çakılacak" dedi.

Hükümetin aldığı faiz kararları sonrası dolar hemen her gün yeni bir rekor kırarken piyasanın bilen isimleri arasında gösterilen altın ve para politikası uzmanı İslam Memiş'ten kritik bir tahmin daha geldi.

Gram altın fiyatları durmuyor! Kuyumcular bile şaşırıyor: 'Artık 10 lira birden...' Gram altın fiyatları durmuyor! Kuyumcular bile şaşırıyor: 'Artık 10 lira birden...'

Rekor seviyeye yükselen dolar endeksi ECB'nin kararı sonrasında, 20 yılın zirvesinden yüzde 1 düşüş yaşayarak düzeltme yaptı.

ABD Merkez Bankası Fed Başkanı Jerome Powell "Yaptığımız gibi şimdi de açık ve güçlü bir şekilde hareket etmeliyiz ve iş bitene kadar bunu sürdürmeliyiz" dedi.

Bu gelişmelerin ardından altının 3 haftalık düşüşü sona erdi. Hafta içinde 1700 dolar kritik sınırının altına inen altının ons fiyatı 20 yılın zirvesindeki dolar endeksindeki gevşeme ile yeniden yükseldi.

İslam Memiş dolar için Ekim sonunda düşüş beklediğini de belirterek "Dolarda Ekim sonunda bir düşüş bekliyorum. Bu gerçekleşirse dolar/TL kurunu etkileyecektir" ifadelerini kullandı.

Memiş, "18,50 TL seviyesinde bir dolar kuru var, öte yandan 3 bin 500 seviyesini de test eden bir borsa var. Aynı anda yükselmesi şüphe uyandırıyor bende. Yabancı yatırımcıların satın alması ve uzun vadede durması önemli" şeklinde değerlendirmede bulundu.

Öte yandan geçtiğimiz hafta AK Parti iktidsarına yakınlığıyla bilinen aHaber'de İslam Memiş, altın fiyatları, dolar ve brent petrol fiyatlarına ilişkin kritik açıklamalarda bulunan İslam Memiş,  "Ben dolardan uzak durmayı tercih ettiğimden dolayı tüm diğer enstrümanları ucuz buluyorum. Doların karşısındaki diğer enstrümanlar daha avantajlı. Euro doların altında kaldı. Euro dolara karşı ucuz kalmaya devam diyor." dedi.

İşte İslam Memiş'in o açıklamaları:

"Bir kağıt paraya yatırım yapacaksam bunun adı dolar değil, euro ve sterlindir benim nazarımda. Dolardan uzak durmakta fayda var. Brent petrol 90 doların aşağısını kırdı. Petrol fiyatlarının gerilemesi iyi ancak dolar kuru yüksek diye pompa fiyatlarına yansımıyor. Ben gerilemenin devam edeceğini tahmin etmiyorum. Yılın son çeyreğinde petrol fiyatlarında yeniden 130-140 dolarları görebiliriz. "
Ekim ayı uyarısı

"Bir haftalık süreç içinde yatırımcılar kararını vermeli. KKM'de param var, boşa çıktı dolar alayım mı? Hayır. Şöyle bir hamle yapabilirsiniz, elimde TL var. Ben TL'yi altına çevirip KKM'den faiz getirisini alabilirim. Aradaki getiriyi cebime koyarım. Altın gramı yükselince aradaki farklı alacağımdan zararım olmuyor.

KKM'de TL'de duranlar, eline yeni TL geçenler bu hamleleri değerlendirebilir."
Zirvedeki mi dipteki mi?

"Dolara sıcak bakmıyorum. Dolar 20 yılın zirvesinde, euro 20 yılın dip seviyesinde. Zirvedekini mi satın alırsın, diptekini mi satın alırsın?"
Buna karar vermeniz lazım. Ben alırım altınımı, KKM'ye koyarım, aylık getirimi alırım, altınım zaten altın olarak duruyor. Haliyle kaybım olmayacak."