Yatırımcılar tarafından analizleri sıkı bir şekilde takip edilen para ve altın piyasaları uzmanı İslam Memiş, Dolar / TL kurunda ABD'den gelecek verilerin önemine dikkat çekerek beklediği 2 farklı senaryoyu açıkladı.

Önümüzdeki günlerde dövizde iki senaryo ile karşılaşabileceğimizi belirten altın ve para piyasaları uzmanı İslam Memiş, ABD enflasyon rakamlarına ve FED Başkanı Powell'ın yapacağı açıklamaları işaret etti.

Dünyadaki gelişmelerden etkilenen dolar ve altın fiyatlarında dalgalanma sürerken, yukarı yönlü hareketin Türkiye'nin seçim sürecinde olması nedeniyle geri çekilebileceğini iddia eden Memiş, doların bu hafta 18 liranın üzerine ataklar yapabileceğini söyledi.

Doğalgaz tarifesine sessiz sedasız gizli zam geldi Doğalgaz tarifesine sessiz sedasız gizli zam geldi

Dövizde iki türlü senaryoya hazırlıklı olmak gerektiğini kaydeden Memiş, eylül ayında resesyon fiyatlaması, FED faiz belirsizliği ve jeopolitik riskler dolayısıyla doların yukarı yönlü hareket edebileceğini belirtti.

Memiş, "Dolar karşısında son derece ucuz bir İstanbul Borsası var, bu yabacıların dikkatini çekiyor ve iştahını kabartıyor. Yabancı yatırımcı Borsa İstanbul’a dönebilir” ifadelerini kullandı.

"Ancak seçim sürecinde olan bir Türkiye ekonomisi var" diyen Memiş, şu ifadeleri kullandı:

Bu yüzden kar satışları ve sıcak para girişleri doları etkileyecektir. Mesela 17.96 seviyesinde bir dolar kuru var. Bu hafta biraz karışık.

Bir yandan Çin-Tayvan krizi var, öte yandan ABD’de enflasyon rakamı açıklanacak ve akabinde FED Başkanı açıklama yapacak. Bu yüzden kısa vadede dolar kuru 18 TL üzerinde bir atak gerçekleştirebilir. Ancak genele bakıldığında doların 17.30 liraya kadar geri çekileceğini düşünüyorum."