Para ve altın piyasaları uzmanı İslam Memiş, yatırımcıyı altın ve dolar konusunda "bunu sakın yapmayın" diyerek uyardı.

Finans Analisti İslam Memiş, FED Başkanı Jerome Powell’ın şahin tondaki açıklamalarının kripto para piyasası ve emtia fiyatlarında sert düşüşlere neden olduğunu söyledi. “Fed piyasaları baskılamaya devam ediyor” diyen Memiş, Bitcoin’in kritik ve psikolojik destek seviyesini şöyle açıkladı: “20 bin dolar. Bitcoin 19.848 dolar, yüzde 4’lük bir değer kaybıyla haftaya başladı.

Direnç seviyesi olarak 22 bin dolar, destek seviyesi olarak 18 bin dolar. Bu bant aralığında takip edilmeli, burada gezinecek gibi duruyor.

FED etkisi ile baskılanma biraz daha devam edecek."

Dolar karşısındaki yatırım araçlarında sert düşüşler yaşandığını vurgulayan Memiş, yatırımcıların dikkat etmesi gereken noktalara ilişkin, “Hangisi ucuz hangisi pahalı, buna dikkat ediniz. Yatırımcı ya pahalı olan ile ucuzu takas edecek ya da ucuz olanı alıp varlıklarını koruyacak" dedi.

Gram altını 1.000 liradan almanın zor olduğuna dikkat çeken Memiş, şöyle konuştu:

"Gram altın 1.005 lira olsa da bankadan ya da fiziki olarak yatırımcı 1017 liradan gram altın alıyor.  10-15 lira makas aralığı var. 1.000 liraya gram altın almak için gram altının 985 liraya gerilemesi gerekiyor. Ben bu ihtimali zayıf görüyorum.

Gram altın hem dolardan hem de onstan besleniyor. Şu anda ons altın fiyatındaki baskılanmadan dolayı düşüyor.

Önümüzdeki yıl düğün yapacaklar, borcu olanlar uzun vadede bunu fırsat olarak kullanabilirler.

Çok ama çok acı! Ölüm okulda geldi... Çok ama çok acı! Ölüm okulda geldi...

Yılsonu gram altın 1.400 lira tahminim değişmedi. Doların karşısındaki tüm enstrümanlarda manipüle edilmiş fiyatlar görüyorum.

Yatırım için bu enstrümanları ön planda tutuyorum.”

Yeni dünya düzeninde sanal alışveriş ön planda olacak. İnsanlar kredi kartlarından ya da banka kartlarından alışveriş yapıyorlardı.

Artık banka müşteri hizmetleri arayacak ve sanal kredi kartınızı kuralım, cip krizinden dolayı size ATM ya da kredi kartı gönderemiyoruz diyecekler.

İnsanları sanal varlık üzerinden yeni bir dijital hayata hazırlıyorlar. Bütün işlemleri online yapacaklar. ATM ve kredi kartı kullanmayacaklar.”