Para piyasası uzmanı İslam Memiş'ten yatırımcılara önemli bir uyarı geldi. 2023'e girerken altın, dolar ve borsa yatırımcıları geleceğin onları ne beklediğini merak ediyor. İslam Memiş, son dönemdeki borsa trendleri hakkında uyarılarda bulundu. Altın fiyatlarındaki yükselişin devam edeceğini söyleyen Memiş, yeni akaryakıt indirimlerinin de haberini verdi.

Dolar, altın ve hisse senetlerindeki keskin artışlara rağmen durmaya devam etti. Öte yandan kripto para birimleri dalgalı bir seyir izliyor. Para piyasası uzmanı İslam Memiş, Youtube kanalında tüm piyasaları inceliyor.

BORSA KONUSUNDA UYARDI!

“Borsa tarafında 3.5 milyon yatırımcı var. 1 ayda 250 bin yatırımcı daha girdi. Sosyal medya etkisiyle her yıl zirve noktalara gelince küçük yatırımcının iştahı kabarıyor” sözlerini kullanan Memiş “Zirve noktalarına hangi enstrümanlar gelmişse yatırımcı kazanırım moduyla bu trene biniyor. Orta ve uzun vadeli yatırımcı olmak gerektiğini, aracı kurumlardan destek almak gerektiğini sık sık ifade ediyorum. Eğer borsaya girecekseniz, yatırımınız varsa en az 6 ay bekleyerek değerlendirebilirsiniz. 1 aylık rekor seviyeler iştahı kabartıyor ancak işin içine girince işlerin hiç öyle olmadığını anlıyorsunuz.” açıklamasını yaptı. 

DOLAR KURUNU YORUMLADI, “AKARYAKIT İNDİRİMLERİ GELEBİLİR” DEDİ

Memiş, “Ekran fiyatlarında 18.62 olan dolar kuru 18.69-18.73 aralığında. Euro dolara kıyasla daha primli bu hafta. Dolar kuru güçlü durunca, pariteler de destek verince, euro sterlin güçlenmesi de kaçınılmaz oldu” ifadelerini kullandı.

Sözlerinin devamında “19.31-19.39 aralığında bir euro var. Brent petrolün varil fiyatında düşüş var. Geniş bant aralığında dalgalanıyor. Bu kadar sert düşüşler olunca pompa fiyatlarına indirim olarak yansıyacaktır” dedi.

ONS VE GRAM ALTINDA YÜKSELİŞLER DEVAM EDECEK

“Altının ons fiyatı 1755 seviyesinde. 1783'e kadar toparlanma gördük. Teknik olarak takip ettiğimiz seviye 1730-1780 dolar aralığı” ifadesini kullanan Para Piyasaları Uzmanı “1730 aşağı kırılmadıkça problem yok, 1780 de yukarı yönlü kırılmadıkça yükseliş başladı diyemiyoruz. 1780'i direnç takip edip yeni zirveleri konuşuyor olacağız” açıklamasını yaptı. 

Gram altın hakkında yorum yapan Memiş “Gram altın TL ekranlarda 1051 seviyesinde. 1050-1070 aralığında geziniyor. Kritik direnç 1090 lira. 1060 lira seviyesi kırıldı, orada takıldı. Bir sonraki ataklarda 1090 seviyesini göreceğiz. Ondan sonra 1100'lü rakamları rahat rahat konuşmaya başlayacağız” dedi.

Özel sağlık sigortasında isyan ettiren zam! 50 bin TL’ye yükseldi! Özel sağlık sigortasında isyan ettiren zam! 50 bin TL’ye yükseldi!

GÜMÜŞ 13 LİRANIN ÜZERİNE ÇIKACAK

İslam Memiş, “Gümüş onsu da pozitif seyrini korumaya devam etti. 20.80 güçlü destek seviyesi. Önemli olan 24 dolar, ondan sonra önü açılacak. Altına kıyasla pozitif beklentim var. Gümüş gramı piyasalarda 13 lira seviyesi üzerinde bir rakam gözlemliyoruz” sözlerini kullandı. 

MANİPÜLASYON YÜKSELİŞİ GERÇEKLEŞEBİLİR

Son dönemde büyük bir düşüş yaşayan kripto paralar hakkında açıklama yapan para piyasaları uzmanı “Bitcoin 16 bin 674 dolar seviyesinde. Baskılanan ve yatay süreçle ilerleyen trend var. Manipülasyonlar devam ediyor. Ne çöküşler ne yükselişler, bir söylemde bulunmamız mümkün değil şu an. Bir manipülasyon yükselişi gerçekleşebilir. Ulus devletler bu piyasa ile ilgili hala yasal düzenleme açıklamadı. Çünkü kendi dijital paralarına öncelik verdiler” yorumunda bulundu. 

STERLİN TL POZİTİF GÖRÜNÜMÜ DEVAM EDİYOR

Memiş Sterlin için şu sözleri söyledi: “Sterlin dolar 1.1896. Beklediğimiz yükselişler gerçekleşti. Hızlı toparlanma ile yoluna devam ediyor. Sterlin TL'de pozitif görümün devam ediyor. Serbest piyasalarda 22.28 seviyesi var. Pozitif beklentim devam ediyor. Yıl sonu için 25 lirayı beklemeye devam ediyorum.”

"İNDİRİM" UYARISI YAPTI

İslam Memiş son dönemlerde sık sık karşılaşılan indirim furyasına yönelik olarak “Yıl sonu geliyor yavaş yavaş. Mesajlarda indirimleri göreceksiniz ancak bunlara da kanmamak gerekiyor. Türkiye'nin kurumsal şirketleri var. Bunların yaptıkları yüzde 10-15'lik indirimler kabul edilebilir ancak sosyal medyada, hep böyle yüzde 50-60-70 indirimlere dair de bir furya göreceğiz. Bu tuzaklara karşı uyanık olmak lazım.

Bir şeyin maliyetini indirimini hesaplamak için bugünkü döviz kurunu, enflasyon farkını hesaplamamız gerekiyor. Nasıl olur da enflasyon yüzde 85 ve yüzde 70 civarında indirim yaparsınız. Bu koca bir yalan. Mücevherat dolarla hesaplanıyor. Gram altın TL fiyatı 775'ten yıla başladı, şu anda 1060 lirada. Geldikleri nokta belli, nasıl olur da yüzde 60-70 indirim olur. Buna da dikkat etmeniz gerekiyor. Çok büyük altın, mücevher indirimleri var tuzağına düşmeyin” dedi.

(Kaynak: TGRT Haber)