Altın ve para piyasaları uzmanı İslam Memiş, Türk Lirası karşısında rekor üstüne rekor kıran dolar kuru için kritik seviyeyi işaret edip yeni hedefi açıkladı.

Para piyasaları uzmanı Memiş, "Yılın son çeyreğinde hem enerji krizi hem de tarım emtialarında kriz bekleniyor. Gıda krizi bekleniyor. Yılın son çeyreğinde 18.80 gündeme gelebilir" diyerek ciddi uyarılarda bulundu.

Dolar kuruna dair gelecek öngörülerini aşağı ve yukarı yönlü olarak sıralayan Memiş, şunları söyledi: "Ben teknik olarak özellikle dolar TL kurunda 16.75'in mümkün olabileceğini takip ediyorum. Yukarıda, risk olarak 17.50 ve 17.80 var. 17.30, 17.32'de tutunursa dolar 17.50'yi test edebilir ama şu anda kendine bir yön belirleyemediğin görüyoruz. Kısa vadede bu bant aralığını takip ediyor olacağım."

'KRİZ' UYARISI VE DOLAR İÇİN KÖTÜMSER TAHMİN

2022 yılının son çeyreğine özellikle dikkat çeken Memiş, 'kriz' uyarısı yaptı. Memiş, "Yılın son çeyreğinde hem enerji krizi hem de tarım emtialarında kriz bekleniyor. Gıda krizi bekleniyor. Yılın son çeyreğinde 18.80 gündeme gelebilir.

Asgari ücret zammı sonrası fiyatlar yuh dedirtti Asgari ücret zammı sonrası fiyatlar yuh dedirtti

Yeni paket açıklanmazsa, yeni ürünler tanıtılmazsa, faiz indirimi sürerse gibi, birçok etkene bakmak gerekiyor.

Fed'in faiz politikaları net bir şekilde ortada. Yıllık bazda nasıl bir politika izleyeceğini net bir şekilde paylaşıyor ancak TCMB'nin para politikasına öngörüde bulunamıyorsunuz.

Keşke şeffaf olabilsek ama bu belirsizlikler bir noktada tıkıyor. Faizi indireceğiz söylemlerinin olduğu bir Merkez Bankası izliyoruz" ifadelerini kullandı.

"ENFLASYONLA MÜCADELE KOLAY OLMAYACAK"

Dünyada enflasyonun kontrolden çıktığını belirten Memiş, "Dünya ekonomileri için söylüyorum. Faiz artırımlarına rağmen enflasyon inmiyor. Kişisel öngörüm 2022 ve 2023'e kadar faizin yüksek kalmaya devam edeceği ve enflasyonun da aynı şekilde devam edeceği. Hiçbir merkez bankası başkanları, finans yönetimi başkanları enflasyonla alakalı öngörüde bulunamıyorlar.

Ucu açık şekilde. Kesin cümleler var ama faiz artırarak da enflasyonu indiremeyen dünyanın en güçlü ülkesi ABD var karşımızda. Bence enflasyonla mücadele çok kolay olmayacak" açıklamasında bulundu.

TARİH VERİP UYARDI: BENCE HAZIRLIK YAPILMALI

Memiş, yatırımcılara 2022'nin son ayları için uyarı yaparak şöyle devam etti: "Ben yatırımcılara her ayın ayrı bir hikayesini anlatıyorum. Her ay farklı bir konuya odaklanıyorsunuz ve dünya gerçekten 2022 ilk haftalarında oldukça bir karışık bir yıl olacak ve her ayın hikayesi ayrı olacak demiştim.

Temmuz ve ağustos ayında aşağı yönlü trend, çünkü mevsimsel etki ancak eylülden itibaren tüm küresel piyasalarda enerji krizi, gıda krizi, resesyon süreçlerinin başlayacağı bir dönem olacağı için son çeyrekte bütün dünya ekonomilerini ciddi bir kaos bekliyor.

Tarım emtialarında artışlar var, gıda kriziyle alakalı ciddi bir çalışma var dünyada. Ben eylülden itibaren, eylül, ekim ve kasım aylarında küresel kaos bekliyorum. Yatırımcılar bunun için bence hazırlık yapmalı."