Beslenme Uzmanı Özlem Candemir, son günlerde çocuklarda grip enfeksiyonlarında belirgin bir artış olduğunu söyleyerek önemli önerilerde bulundu.

Artan pişmiş yumurtalar atılmalı mı? Yeniden ısıtma sağlığı nasıl etkiler? Artan pişmiş yumurtalar atılmalı mı? Yeniden ısıtma sağlığı nasıl etkiler?

Kışın soğuk havaları hastalık getirir. Özellikle kışın gelmesiyle birlikte kapalı ortamlarda uzun süre bir arada kalan çocuklarda grip bulaşma oranı arttı.

Konya Şehir Hastanesi Diyetisyeni Özlem Candemir, havaların soğuması ve kış mevsiminin gelmesiyle birlikte gribal enfeksiyonların arttığını belirterek, “Buna yönelik özellikle kışın yeterli ve dengeli beslenirsek bu enfeksiyonlardan kurtulmak her zaman daha iyi olur. Kış sebze ve meyvelerini tüketmeyi de bu anlamda artırmamız gerekiyor. Zaten mevcut kış sebze ve meyveleri bağışıklığınızı güçlendirmeye yöneliktir. Bunlar C vitamini ve A vitamini yönünden zengindir” dedi.

"Çocuklarımızın beslenmelerine bir mandalina ekleyebiliriz"

C vitamininin en çok halk arasında da bilindiği gibi portakal, mandalina, greyfurt ve kivide oldukça yüksek olduğunu aktaran Özlem Candemir, “Bu dönemde çocuklarımızın gribal enfeksiyon hastalıkları oldukça artıyor. Birlikte kapalı ortamda çok kalıyorlar. Onların beslenmelerine bir mandalina ekleyebiliriz. Kuru baklagiller, yağlı tohumlar bağışıklığı güçlendirme adına zengindir. Beslenmelerine badem, fındık ve ceviz koyabiliriz. Probiyotik içerikli besinler de bağışıklığımızı oldukça güçlendirir. Evimizde bulunduğumuz sürede taze ev yapımı yoğurt kullanabiliriz çocuklarımız için. Sebzeleri çok sevmedikleri için ıspanak, kereviz, brokoli gibi sebzeleri çorbaların içine katarak onların bağışıklıklarını güçlendirebiliriz. Yağlı tohumlar çok iyidir, ceviz, fındık ve badem gibi ürünleri de çocuklarımıza mutlaka yedirelim” şeklinde konuştu.

Diyetisyen Candemir, bol sıvı tüketiminin çok önemli olduğunu vurgulayarak, “Çocuklarımızın sıvı alımını da uygun renkli suluklar alarak onları teşvik edebiliriz. Evde bulunduğumuz dönemlerde de onlara zencefil çayı yapabiliriz, bağışıklık açısından çok güzeldir. Bağışıklığı güçlendirmek için yemeklere baharat grubundan zerdeçal ve kekik katabiliriz. Bunun dışında çocuklarımızın uykularının da düzenli olması çok önemli” ifadelerini kullandı.

"Yemeklerde salata mutlaka olsun"

Brokoli, pazı, lahana, yeşil otlar, roka, tere ve maydanoz gibi kış sebzelerinin C vitamini yönünden oldukça zengin olduğunu anlatan Diyetisyen Özlem Candemir, “Salatamız akşam yemeğinde mutlaka olsun. Bu sebzelerle birleştirerek güzel bir salata yapabiliriz. Kış sebzeleri zaten rutinde de gerçekten bağışıklığa yönelik sebzeler. Meyvelerde olduğu gibi sebzelerde de aynı şekilde. Bunları beslenmemizde özellikle akşam öğünlerinde mutlaka bulundurmamız gerekiyor. Belki gün içerisinde mümkün olmayabilir ama aile ile toplu yemeklerde her akşam salata mutlaka olsun. Bütün gıdalarda olduğu gibi kızartma türünden uzak durulması gerekiyor, sebzeleri de özellikle fırında ya da tencere usulü geleneksel yöntemlerle pişirirsek daha sağlıklı olur” diye konuştu.